راه اندازی و تاسیس رستوران

افتتاح و راه اندازی رستوران همانند راه اندازی کافی شاپ بسیار هیجان‌انگیز است، با این وجود ممکن است طاقت‌فرسا نیز باشد. اداره‌ی آن هرگز به راحتی آویختن تابلو از درب فروشگاه آسان نیست. تحقیق دانشگاه کرنل در این خصوص نشان می‌دهد که میزان شکست کسب‌وکارهای شاغل در این صنعت در سال اول بسیار زیاد است و یک‌چهارم رستوران‌ها در سال اول بسته می‌شوند. این بدان معناست که برای موفقیت در این عرصه به برنامه‌ریزی هوشمندانه، ایده‌های خلاقانه، اجرای بازاریابی و عمل به وعده‌های موجود در بیانیه ماموریت تجاری‌تان نیاز دارید. باید از اشتباهات دیگران درس بگیرید و کسب‌وکارتان را به یک برند مشهور تبدیل کنید.

راه اندازی رستوران

اول از همه باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید خودتان یک رستوران راه‌اندازی کنید یا نمایندگی یک برند معروف را برعهده بگیرید. این کار مزایا و معایب خودش را دارد. مزیت گرفتن نمایندگی این است که شما تحت نام برند آنها شروع به فعالیت می‌کنید و تبلیغات و بازاریابی تا حدی توسط آن برند انجام شده است. این امر ریسک کار را کاهش می‌دهد با این وجود یکی از معایب آن این است که باید مبلغی را طبق قرارداد به آن برند معروف پرداخت کنید و دومین مشکل این است که شما باید طبق اصول شرکت اصلی عمل کنید و آزادی‌تان سلب می‌شود. با در نظر گرفتن هریک از این مزایا و معایب می‌توانید تصمیم خودتان را بگیرید.

همچنین در نظر بگیرید که داشتن رستوران یک تعهد شغلی تمام‌وقت با اضافه کاری می‌طلبد. این بدان معناست که شما بیشتر اوقات، خصوصاً اوایل راه‌اندازی، حتی به هنگام مهمانی‌های خانوادگی، تعطیلات و آخر هفته در محل کار خود خواهید بود.
علاوه بر اینها هنگام آماده‌شدن برای راه‌اندازی یک رستوران، باید جنبه‌های بسیار دیگری را نیز در نظر بگیرید. جنبه‌هایی نظیر هزینه‌های راه‌اندازی و برآورد مالی، انتخاب نام، انتخاب مکان، استخدام پرسنل ماهر، خرید تجهیزات موردنیاز، تهیه نرم افزار رستوران، انتخاب منوی جذاب، بازاریابی و جذب مشتری، کسب مجوزهای لازم و اینکه آیا نیاز به عقد قراردادهای مختلف به هنگام راه‌اندازی رستوران دارید یا خیر. در ادامه به تفصیل به هریک از این جنبه‌ها می‌پردازیم:

 

برآورد مالی و هزینه‌های راه‌اندازی رستوران:

دلایل زیادی باعث ورشکستگی رستوران‌ها می‌شوند. این امر ممکن است به دلیل، انتخاب مکان نامناسب، عدم تحقیق صحیح در مورد رقبا، سرویس‌دهی ضعیف، منوی نه چندان جالب و… باشد. تأثیر منفی کمبود سرمایه ممکن است بیشترین علت شکست رستوران‌ها باشد. دانستن اینکه برای راه‌اندازی به چقدر پول نیاز دارید فقط نوک کوه یخ است. هم زمان با رونق گرفتن رستوران تازه راه‌اندازی شده، باید هزینه‌ها را مداوم برآورد کنید. ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا کسب‌وکارتان در نهایت به سود برسد. توانایی پشتیبانی از نیازهای مالی در این مرحله غالباً چالش «ساختن یا شکستن» است که بسیاری از رستوران‌داران جدید نمی‌توانند بر آن غلبه کنند… در نظر گرفتن نیازهای سرمایه برای دوازده تا پانزده ماه اول نه تنها محتاطانه بلکه برای موفقیت هر رستوران جدیدی ضروری است. باید آماده باشید تا هزینه‌های عملیاتی‌تان را بتوانید پوشش دهید. همچنین سرمایه‌ای را برای برخی از ایام سال که فروشتان در آن کم است نیز در نظر بگیرید.
اصلی‌ترین هزینه‌های راه‌اندازی رستوران به شرح زیر است:

 1. هزینه مکان:
  انتخاب مکان مناسب نقش زیادی در سودآوری کسب‌وکارتان دارد. در نظر بگیرید که این هزینه با توجه به اینکه رستوران شما در کدام منطقه شهر واقع است، متراژ آن و اینکه قصد خرید یا اجاره آن را دارید، متغیر می‌باشد.
 2. هزینه تجهیزات آشپزخانه و صنعتی:
  تجهیزات آشپزخانه و صنعتی یکی از مهم‌ترین لوازمی است که باید تهیه کنید. اینکه در نظر دارید این تجهیزات را بخرید یا اجاره کنید روی هزینه‌های شما تاثیر می‌گذارند. اگر سرمایه کافی ندارید می‌توانید تجهیزات دست دوم تهیه کنید. این امر میزان هزینه‌کرد شما را بسیار کاهش می‌دهد. اما توجه کنید که کیفیت لوازم را نیز مدنظر قرار دهید. در صورت خرید لوازم بی‌کیفیت متحمل هزینه‌های اضافی خواهید شد.
 3. هزینه مواد اولیه:
  برخی از مواد اولیه مورد نیاز برای طبخ غذا را باید تازه تهیه کنید و برخی را می‌توانید در انبار نگهداری کنید. با توجه به مقدار مورد نیازتان می‌توانید هزینه تقریبی را در نظر بگیرید.
 4. هزینه حقوق پرسنل:
  با توجه به تعداد پرسنل و سطح حرفه‌ای بودن آنها هزینه‌ای برای این بخش تخمین بزنید. فراموش نکنید که برای خودتان به عنوان مالک کسب‌وکار نیز بخشی را در نظر بگیرید.
 5. هزینه دکوراسیون:
  با صرف یک هزینه منطقی در دکوراسیون رستورانتان می‌توانید آن را به مکانی مناسب برای جذب مشتری تبدیل کنید. بهتر است لیستی از وسایل مورد نیاز نظیر میز، صندلی، رومیزی و وسایل دکواتیو و… تهیه کنید تا بتوانید براورد درستی از هزینه‌ها داشته باشید. بهتر است قبل از خرید هر وسیله‌ای، چندین قیمت بگیرید.
 6. هزینه تبلیغات:
  هرگز نباید تصور کنید، همین که رستورانتان را باز کنید مشتریان سرازیر می‌شوند. سوالاتی که باید از خود بپرسید عبارتند از: چگونه رستوران من افراد را به سمت خود جذب کند؟ چرا این رستوران را افتتاح کردم؟ به دنبال جذب چه مشتریانی هستم؟ این مشتریان چه چیزی می‌خوانند یا تماشا می‌کنند؟ اوقات فراغت خود را چگونه سپری می‌کنند؟ بهترین راه جذب این مشتریان چیست؟
  تبلیلغات و بهره‌گیری از شیوه‌های مختلف بهترین راه جذب مشتری است؛ بنابراین ضروری است که برای این بخش نیز هزینه‌ای در نظر بگیرید. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی بسیار خوب جواب می‌دهد و هزینه زیادی ندارد.
 7. هزینه‌های جانبی نظیر آب و برق و گاز و…:
  علاوه بر موارد گفته شده باید مبلغی را نیز برای هزینه‌های پیش‌بینی نشده نظیر قبوض، بیمه، دریافت مجوزها و… در نظر بگیرید.
  برای برآورد دقیق این هزینه‌ها می‌توانید از شرکت‌های مشاوره در زمینه راه‌اندازی رستوران و فست‌وفود کمک بگیرید. آنها به شما کمک می‌کنند تا به بهترین نحو از بودجه‌تان استفاده کنید.

 

انتخاب نام و لوگو برای رستوران:

شاید انتخاب اسم رستوران یکی از جذاب‌ترین مراحل راه‌اندازی رستوران باشد. این نام در آینده به برند کسب‌وکار شما تبدیل می‌شود و باید به قدری خلاقانه باشد تا شما را از رقبایتان متمایز کند و همچنین با منو و چیدمانتان نیز هماهنگی داشته باشد. تلاش کنید تا نام تجاری خود را به ثبت برسانید. یکی از مزایا داشتن برند این است که مشتریان وفادار خود را خواهید داشت و زمینه رشد و پیشرفت کسب‌وکارتان را در آینده فراهم می‌کند.

انتخاب لوگو و برند برای رستوران

انتخاب مکان:

شناخت خوب منطقه‌ای که می‌خواهید کسب‌وکار خود را در آن باز کنید بسیار مهم است. با دقت در مورد اطلاعات جمعیتی تحقیق کنید تا اطمینان حاصل کنید که این منطقه به اندازه کافی پرجمعیت باشد. هنگام جستجوی موقعیت مکانی خود، با یک مشاور باتجربه مشورت کنید که بتواند برای انتخاب صحیح منطقه به شما کمک کند. تجزیه‌وتحلیل رقبا نیز گامی ضروری است. به عنوان مثال، قیمت رقابتی خود را بررسی کنید. مطمئن باشید که برای بازار بیش از حد و کم‌قیمت نیستید. وقت خود را در منطقه بگذرانید، چندین بار دررستوران رقبا شام بخورید. سعی کنید به هنگام اننخاب مکان فاصله‌تان را نسبت به رقبا در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که داشتن ارزش منحصر به فرد نسبت به دیگران، شما را از بازی جلو می‌اندازد.

 

استخدام پرسنل مناسب:

استخدام کارکنان اولین قدم در ارائه خدمات برتر به مشتریان است. ارزش‌های اصلی شرکت خود را بررسی کنید و افرادی را که مطابق با ارزش‌هایتان هستند، استخدام کنید. در مرحله بعدی، به کارکنانتان آموزش دهید تا بتوانند وظایفشان را بدون نقص انجام دهند.

 

خرید تجهیزات سخت‌افزاری:

یکی از مراحل راه‌اندازی رستوران خرید تجهیزات سخت افزاری است. به جز تجهیزات صنعتی و تجهیزات مربوط به پخت‌وپز به تجهیزات سخت‌افزار مدرن نظیر صندوق فروشگاهی، سفارش‌گیر اندروید، کیوسک سفارش‌گیر و پرینتر حرارتی نیز نیاز دارید.
هریک از این تجهیزات مزیت‌هایی دارند که در ادامه شرح می‌دهیم:

صندوق فروشگاهی:
صندوق فروشگاهی یا پوز تاچ سیستم نمایشگر لمسی است که تمام امور با صفحه نمایشگر لمسی انجام می‌شود. صندوق‌های فروشگاهی، باعث مدیریت سریع و بهتر رستوران، فروشگاه و کلیه مراکز خرید می‌شوند. علاوه بر این ظاهر زیبا این مانیتورها، عدم نیاز به موس و کیبورد، و جاسازی کیس در درون مانیتور جلوه زیبایی به کانتر فروش شما می‌دهد. شما می‌توانید نرم افزار فروشگاهی خود را روی این صندوق‌ها نصب کنید و از طریق آن به ثبت سفارشات مشتریانتان بپردازید.

سفارش‌گیر اندروید:
یکی از تغییرات و پیشرفت‌های چند سال اخیر در صنعت رستوران سفارش‌گیر اندروید رستوران بوده است. سفارش‌گیر اندروید برای ساده‌سازی کار مشتریان و هم چنین عدم ازدحام و شلوغی صندوق ارائه می‌شود. مشتری می‌تواند از روی تبلت یا سفارش‌گیر و با مشاهده منو و تصاویر مربوطه سفارش خود را ثبت کند. در روش ثبت با سفارش‌گیر اندروید سفارش مشتری به محض ثبت جهت طبخ به آشپزخانه فرستاده می‌شود و این امر باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شود. سفارش‌گیر اندروید قابلیت نصب بر روی گوشی همراه و تبلت را دارد و گارسون‌ها می‌توانند به راحتی آن را روی گوشی‌ها یا تبلت‌های خود نصب کنند.

کیوسک سفارش‌گیر:
کیوسک سفارش‌گیر یک پتلفرم لمسی ثبت سفارش مشتریان است. مشتریان می‌توانند با مشاهده منوی رستوران و تصاویر غذا سفارش خود را ثبت کنند و سپس از طریق کارتخوان متصل به کیوسک آن را پرداخت کنند. از مزایای کیوسک سفارش‌گیر می توان به این موارد اشاره کرد: عدم نیاز مشتریان به مراجعه به صندوق و جلوگیری از اتلاف وقت آنها، افزایش سرعت ثبت سفارشات و در پی آن افزایش رضایت مشتری، کاهش هزینه پرسنل.

پرینتر حرارتی:
به منظور چاپ فاکتورهای نرم افزار رستورانی نیاز به پرینتر حرارتی خواهید داشت. پرینترهای حرارتی برای چاپ بارکدهای با وضوح بالا طراحی شده‌اند. در این چاپ نیاز به جوهر نیست و فرایند چاپ با ایجاد حرارت بر روی کاغذ انجام می‌شود.

 

خرید نرم‌افزار حسابداری رستورانی

مدیریت رستوران همواره یکی از سخت‌ترین مشاغل است. شما یک لیست بی‌پایان از کارها دارید، از مدیریت میزها، تا اصلاح منوها، ثبت سفارشات، حسابداری و… چه صاحب یک رستوران باشید یا فست فود و یا کافی شاپ، بهتر است یک برنامه مدیریت رستوران نصب کنید تا از تجارت خود بیشترین بهره را ببرید و میزان خطاهای انسانی را در ثبت سفارشات کاهش دهید. اجرای یک سیستم مدیریت رستوران خوب و کارآمد، نه تنها دشواری‌های راه‌اندازی کسب‌وکارتان را کاهش داده بلکه در زمان و هزینه‌ی نیروی کارتان نیز صرفه‌جویی می‌شود. اما یک نرم افزار رستورانی خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. برای تعیین اینکه چه نوع نرم‌افزاری مناسب شماست، به ویژگی‌هایی بیندیشید که برای مدیریت کسب‌وکارتان اهمیت دارد.

برخی از ویژگی‌های یک نرم‌افزار مدیریت رستوران:

 • رابط کاربری ساده و جذاب
 • قابلیت استفاده همزمان بر روی چند دستگاه
 • مدیریت همه‌جانبه
 • کمک به فروش بهتر و آسان‌تر
 • امکان گزارش‌گیری اصولی، دقیق و متنوع
 • ثبت صورت‌های مالی
 • انبارداری و شمارش موجودی
 • امکان اتصال به سخت‌افزارهای جانبی نظیر دستگاه پوز بانک، انواع چاپگر، کیوسک سفارش‌گیر
 • سیستم پیامک‌رسان
 • امکان نظرسنجی از مشتریان
 • مدیریت پیک‌ها
 • سرعت بالا
 • تعیین سطح دسترسی‌های مختلف برای کاربران و کنترل آنها
 • پشتیبانی شبانه‌روزی
 • قابلیت به‌روزرسانی
 • امکان اتصال به سیستم باشگاه مشتریان
 • امکان اتصال به سفارشگیر اندروید

محصول نرم‌افزاری که انتخاب می‌کنید باید امکان مدیریت بهینه را فراهم کند تا بتوانید درآمد بیشتری کسب کنید و در هنگام شلوغ شدن صف مشتریان کارایی بیشتری داشته باشید. بنابراین باید در انتخاب نرم‌افزار دقت زیادی به خرج دهید. در نظر بگیرید که محصول نرم‌افزاری که انتخاب می‌کنید و فاکتورها و فیش‌های چاپ شده معرف رستوران شما هستند.

 

انتخاب منوی جذاب

منوی شما نه تنها باید با بازار همگام باشد. بلکه مشتریان رستوران انتظار دارند هر بار که غذای مود علاقه‌شان همان طعم و کیفیت بالا را داشته باشد. این منو باید در عین سادگی خوشمزه باشد. هرچه منو ساده‌تر باشد، احتمال اشتباه در تهیه کمتر است. برخی از سرآشپزها منویی تهیه می‌کنند که بسیار پیچیده است و به یک متخصص بسیار ماهر در آشپزخانه نیاز دارد. اگر قصد دارید یک رستوران لوکس باز کنید، این روش جواب می‌دهد، اما در یک رستوران خانوادگی منوی برنده، منویی ساده، تازه و باکیفیت است. یک سرآشپز حرفه‌ای غذاهای بی‌نظیر با مزه‌ی عالی طبخ کند که تهیه آن به آشپزهای چندان متخصص نیاز ندارد. ما یک نمونه تمپلیت منوی رستوران برای شما آماده کرده ایم. در صورت تمایل برای مشاهده موارد بیشتر اینجا کلیک کنید.

منوی جذاب رستوران

بازاریابی و جذب مشتری

خیلی از صاحبان کسب‌وکارها با روش‌های بازیابی و تبلغات آشنا نیستند و نمی‌دانند چگونه این کار را انجام دهند تا بهترین نتیجه را بگیرند. بازار رقابتی امروز شما را ملزم می‌کند تا روش‌های نوین بازاریابی رستوران را فرا بگیرید. زیرا روش‌هایی که در گذشته جواب می‎دادند ممکن است امروز دیگر جواب ندهند. خیلی از کسب‌وکارها چون نمی‌توانند مشتریان مناسب خودشان را پیدا کنند، شکست می‎‌خورند. با بهره‌گیری از شیوه‌های گوناگون تبلیغات شروع به جذب مشتری برای کسب‌وکارتان کنید. در ادامه به برخی از این شیوه‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. راه‌اندازی وب سایت و ابزار رزرو آنلاین
 2. تبلیغات تراکتی در مکان‌های شلوغ
 3. تهیه‌ی ویدئوهای تبلیغاتی
 4. ارائه کوپن و بن تخفیف به مناسبت‌های مختلف برای مشتریان جدید
 5. میزبانی در رویدادهای اجتماعی، جشن‌ها و اعیاد
 6. برپایی کمپین‌های تبلیغاتی
 7. بهره‌گیری از مناسبت‌ها، استفاده از کد تخفیف برای مناسبت‌ها مختلف
 8. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و اشتراک‌گذاری عکس غذاها در این شبکه‌ها
 9. بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های غذایی و مطالعه نقد و بررسی‌های کاربران
 10. اشتراک‌گذاری اخبار رستوران در شبکه‌های اجتماعی
 11. تبلیغات از طریق افراد مشهور و اینفلوئنسرها
 12. راه‌اندازی باشگاه مشتریان رستوران به منظور افزایش وفاداری مشتریان
 13. راه‌اندازی رستوران سیار

 

کسب مجوزهای لازم برای راه اندازی رستوران

راه‌اندازی رستوران هرچند هم کوچک کار آسانی نیست و چندین گام دارد. علاوه بر جنبه‌هایی که پیش‌تر به آن اشاره شد نباید از مهم‌ترین گام این مسیر که دریافت مجوز است غافل شوید. برای راه‌اندازی کسب‌وکارتان به مجوزهای زیر نیاز دارید. آگاه باشید که تکمیل مراحل دریافت هر یک از این مجوزها نیازمند زمان است.

 • جواز کسب رستوران
 • مجوز بهداشت
 • مجوز سلامت کارکنان
 • مجوز اجرای موسیقی (در صورت لزوم)
 • مجور برند رستوران
 • گواهی مالیات بر ارزش افزوده

دریافت تمامی این مجوزها بسته به شهر شما هزینه دربردارد و این در حالی است که شما هنوز کسب‌وکارتان را راه نینداخته‌اید. از طرفی ممکن است چندین ماه طول بکشد. گرچه ممکن است روند دریافت این مجوزها خسته کننده و طولانی باشد اما فراموش نکنید که دریافت این مجوزها به منظور جلوگیری از پرداخت جریمه‌های هنگفت ضروری است.

 

شرکت‌های راه‌اندازی رستوران

شاید تصور کنید که بدون کمک گرفتن از این شرکت‌های می‌توانید رستورانتان را راه‌اندازی کنید اما این شرکت‌ها با دادن مشاوره و برنامه‌ریزی گام به گام در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی کرده و همچنین در چیدمان رستوران نیز شما را یاری می‌کنند. در ادامه چند نمونه از این شرکت‌ها را نام می‌بریم.

شرکت ایران شف:
این مجموعه نخستین مرکزی است که تلاش کرده با تلقیق آموزش دروس دانشگاهی تئوری و عملی، کیفیت آموزش را بالا ببرد و استانداردهایش را به سطح جهانی برساند. این شرکت با برگزاری دوره های اموزشی در زمینه اشپزی بین‌الملی، مدیریت رستوران، کافی شاپ باریستا و…. به شما در راه‌اندازی رستوران، هتل، فست‌فود ، فود کورت و … کمک می‌کند.

• گروه راه اندازی فست فود و رستوران سرآشپزان برتر:
این گروه با سابقه اجرایی موفق و مشاوره اختصاصی به برندهای مطرح در سراسر ایران. یاریگر شما در راه‌اندازی رستوران خواهد بود. شما می‌توانید جهت براورد هزینه‌های راه‌اندازی رستوران، فست و فود و..، اطلاعات راه اندازی فست فود و رستوارن از خدمات و مشاوره‌های این گروه بهره بگیرید.

• مجموعه راه‌اندازی رستوران صفر تا صد:
همیشه راه‌اندازی کسب‌وکار جدید با چالش همراه است. و کسی که می‌خواهد قدم در این راه بگذارد باید علاوه بر فراگیری دروس تئوری تجربه‌های عملی نیز داشته باشد. برای بهره‌گیری از تجارت دیگران، مشاوره بهترین راهکار است. این گروه می‌تواند با بررسی دقیق پروژه اطاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید به بهترین نحو از بودجه خود استفاده کنید.

انواع قرارداد مورد نیاز در راه‌اندازی رستوران

قراردادها برای رفع نیازهای حقوقی جامعه، نقش مهمی در روابط بین افراد ایفا می‌کند. راه‌اندازی رستوران مانند هر کسب‌وکار دیگری نیازمند عقد قرارداد است. افراد می‌توانند با بهره‌گیری از این قراردادها، اموری مانند استخدام کارگران یا سایر کارهای اجرایی رستوران‌ها را به خوبی مدیریت کنند. در ادامه به چند مورد از این قراردادها اشاره می‌کنیم.

قراداد شراکت در رستوران
ممکن است سرمایه‌ای داشته باشید و بخواهید از توانایی فرد دیگری در راه‌اندازی رستوران استفاده کنید یا برعکس. برای این منظور شما نیاز به تدوین قرارداد بین خودتان و طرف مقابل خواهید داشت. برخی از موضوعاتی که باید در هنگام نگارش قرارداد در نظر بگیرید عبارت‌اند از: تعهدات پیمانکار، تضمین حسن انجام کار، کسورات قانونی نیر بیمه، مالیات و… حل‌وفصل اختلافات. اگر قصد تدوین قرارداد شراکت رستوران دارید بهتر است در کنار استفاده از تجربه‌ی سایر افراد از مهارت و آگاهی کارشناس حقوقی امور قراردادها بهره بگیرید. ما برای شما یک نمونه قرارداد شراکت در رستوران تهیه کرده این که برای دانلود آن می توانید اینجا کلیک کنید: دانلود نمونه قرارداد مشارکت در راه اندازی رستوران

• قرارداد اجاره رستوران:
شاید در نظر داشته باشید به جای تأسیس یک رستوران تحت نام برند دیگری شروع به کار کنید. برای این منظور نیاز به قرارداد اجاره رستوران دارید. دانلود نمونه قرارداد اجاره رستوران

• قرارداد استخدام پرسنل:
برای تاسیس یک رستوران باید از تخصص‌های مختلفی بهره بگیرید. مثلا استخدام آشپز و کارگر، پیک موتوری، صندوق‌دار، حسابدار و… . افراد بسیاری در یک رستوران نقش‌آفرینی می‌کنند مسئله استخدام و آموزش نیروهای انسانی، از مسائل مهم محیط کار برای صاحبان مشاغل است که نیازمند بسترهای حقوقی یا همان قراردادهای لازم هستند. دانلود نمونه قرارداد استخدام پرسنل رستوران

• قرارداد پیمانکاری تأمین غذا:
قراردادهای پیمانکاری و تهیه غذا یکی از پرکاربردترین قراردادهای پیمانکاری است که برخی از اشخاص حقیقی یا حقوقی با کترینگ‌ها یا آشپزخانه‌ها تنظیم می‌کنند. توصیه می‌شود پیش از انعقاد این گونه قراردادها با کاشناسان حقوقی مشورت کنید. دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری تامین غذا برای کارکنان

قراردادهای راه اندازی رستوران

فیلم های آموزشی راه اندازی رستوران

شما علاوه بر استفاده از دوره ها و کلاس های آموزش راه اندازی رستوران می توانید از فیلم های رایگان موجود در فضای آنلاین بهره ببرید. ما دو نمونه برای شما تهیه کرده ایم. اما برای مشاهده فیلم های بیشتر می توانید در یوتیوب و آپارات جستجو نمایید.

 

 

جمع‌بندی

 • قبل از راه اندازی رستوران چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

هزینه‌های راه‌اندازی و برآورد مالی، انتخاب نام، انتخاب مکان، استخدام پرسنل ماهر، خرید تجهیزات موردنیاز، تهیه نرم افزار رستوران، انتخاب منوی جذاب، بازاریابی و جذب مشتری، کسب مجوزهای لازم و اینکه آیا نیاز به عقد قراردادهای مختلف به هنگام راه‌اندازی رستوران دارید یا خیر

 • اصلی‌ترین هزینه‌های راه‌اندازی رستوران چیست؟

هزینه مکان (خرید، رهن، اجاره)، هزینه تجهیزات آشپزخانه و صنعتی، هزینه مواد اولیه، هزینه حقوق پرسنل، هزینه دکوراسیون، هزینه تبلیغات، هزینه‌های جانبی نظیر آب و برق و گاز و…

 • مجوزهای لازم برای راه اندازی رستوران چیست؟

جواز کسب رستوران، مجوز بهداشت، مجوز سلامت کارکنان، مجوز اجرای موسیقی (در صورت لزوم)، مجور برند رستوران، گواهی مالیات بر ارزش افزوده

 

در آخر اینکه داشتن یک رستوران پاداش‌آور و سودآور است. بسیاری از افراد با رعایت این دستورالعمل‌های ساده رستوران‌های بزرگی ایجاد کرده‌اند. طرح تجاری خود را به عنوان یک نقشه راه ایجاد کنید. این برنامه به شما کمک می‌کند تا در مسیر هدفتان بمانید. به یاد داشته باشید خیلی از افرادی که در این مسیر قدم گذاشته‌اند به دلایل مختلف در ابتدا یا وسط مسیر با شکست مواجه می‌شوند. این شغل برای افرادی مناسب است که پرانرژی، با انگیزه و پرتلاش باشند.

“رویایی داشته باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید”