نرم‌افزار باران

هزینه راه اندازی رستوران 1403روش‌های کاهش هزینه و افزایش سودآوری

مقاله هزینه های راه اندازی رستوران

راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید به زمان، پول و انرژی زیادی نیاز دارد. برای اینکه مطمئن شوید جزو 50 درصد کسب‌وکارهایی نیستید که بعد از پنج سال شکست می‌خورند، باید تحقیقات کاملی انجام دهید و مطمئن شوید که برای چالش‌های پیش‌رو کاملاً آماده هستید. راهنمای زیر درمورد هزینه راه‌اندازی رستوران 1403 به شما کمک می‌کند شانس موفقیت بیشتری برای راه‌اندازی رستوران داشته باشید.

مدیریت رستوران میتونه خیلی ساده تر باشه :)

تصویری از نرم افزار باران
checkراحت بفروش!

check راحت‌تر حسابداری کن!

check و مثل آب خوردن درآمد رستورانت رو افزایش بده.

check ۳۶۵ روز رایگان کنارتیم…

check شروع قیمت: 1,720,000 تومن

درخواست مشاوره رایگان:

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

چگونه رستوران راه‌اندازی کنیم؟

 

افتتاح یک رستوران هزینه زیادی دارد، اما چقدر باید هزینه کنید؟ این رقم بسته به مکان، اندازه رستوران و مفهوم رستوران شما بسیار متفاوت است. هزینه‌های عمده راه‌اندازی رستوران شامل هزینه خرید یا اجاره ملک، هزینه خرید تجهیزات و دکوراسیون می‌شود. همچنین نباید هزینه‌های حقوق پرسنل، خرید مواد اولیه و سایر هزینه‌های کوچک و ناگهانی را نادیده بگیرید. در ادامه به این هزینه‌ها با جزئیات بیشتری اشاره می‌کنیم.

 • بررسی هزینه‌های مربوط به خرید یا اجاره رستوران

هزینه ملک اغلب یکی از بزرگترین هزینه‌ها برای رستوران‌های جدید است و به عوامل مختلفی نظیر خرید یا اجاره ملک، منطقه‌ای که قصد راه‌اندازی رستورانتان در آن را دارید و متراژ ملک بستگی دارد. قبل از خرید یا اجاره ملک باید چندین بار از آن منطقه بازدید کنید تا ببینید آیا به راحتی قابل دسترسی است و چه مشتریانی خواهید داشت.

 • بررسی هزینه مربوط به دکوراسیون رستوران

هزینه‌های طراحی دکوراسیون رستوران برای زیباسازی محیط رستورانتان الزامی هستند. این هزینه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • رنگ‌آمیزی
 • کفپوش
 • زیباسازی فضای تراس برای نشستن
 • نورپردازی
 • لوازم دکوری

اگر می‌خواهید هزینه‌ها را کاهش دهید، فقط روی اصول اولیه تمرکز کنید تا زمانی که بتوانید بخشی از سودتان را برای زیباسازی فضا استفاده کنید.

 • بررسی و مدیریت هزینه تجهیزات و دستگاه رستوران

برای پخت و سرو غذا به تجهیزات مختلفی نیاز دارید. برخی از این تجهیزات عبارت‌اند از:

لوازم بزرگ: اجاق گاز، فر، یخچال، فریزر، ماشین ظرفشویی، دیگ پلوپز

تجهیزات پخت و پز: ظروف کوچک مانند قابلمه، تابه، چاقو، ملاقه، صافی و غیره

تجهیزات آماده‌سازی: مخلوط کن، یخ‌ساز، پوست کن، خمیرگیر، خلال کن، میز کار

تجهیزات سرو: تمامی لوازم موردنیاز برای ارائه خدمات به مشتریان از قبیل: ترولی، بشقاب، کارد و چنگال، سفره و ظروف بلوری

 • تکنولوژی رستوران

حداقل باید روی یک نرم افزار حسابداری رستوران و یک سیستم نمایش آشپزخانه سرمایه‌گذاری کنید. به دنبال یک نرم افزار رستوران باشید که به راحتی به سخت‌افزارهای مختلف رستورانی وصل شود. همچنین می‌توانید کیوسک سفارشگیر رستوران و سایر سخت‌افزارهای مدرن را تهیه کنید.

پیشخدمت یک رستوران در حال نشان دادن تابلوی «open» با مفهوم باز بودن رستوران

 

بررسی هزینه‌های مربوط به اخذ مجوز و موازین قانونی

پیش از افتتاح رستوران خود، باید مجوزهای قانونی زیر را تهیه کنید:

 • پروانه کسب
 • مجوز بهداشت
 • مجوز اماکن
 • مجوز وزارت نیرو و محیط زیست
 • مجوز وزارت راه و شهرسازی

با ثبت درخواست در سامانه اصناف می‌توانید جهت دریافت مجوز رستوران اقدام کنید. در صورت قبول درخواست و ارائه مدارک به اتحادیه، مجوز شما بعد از 15 روز صادرر می‌شود.

هزینه‌های مرتبط با تبلیغات و بازاریابی برای رستوان

اگر در روز افتتاحیه هیچ کس به رستوران شما نیاید، چه احساسی خواهید داشت؟ با نادیده گرفتن بازاریابی رستوران، ممکن است این اتفاق برایتان رخ دهد. فراموش نکنید که تبلیغ و بازاریابی رستورانتان باعث می‌شود مشتریان بیشتری به رستوران شما مراجعه کنند.

تحلیل و بررسی هزینه‌های جاری راه‌اندازی رستوران‌ها کوچک و بزرگ

به غیر از هزینه‌هایی که ذکر کردیم، یک سری دیگر از هزینه‌ها وجود دارد که میزان آن با توجه به کوچکی و بزرگی کسب‌وکارتان، الگوی مصرف، میزان سفارشات در طول روز و… متغیر است. این هزینه‌ها باید به صورت مکرر پرداخت شوند. در ادامه به این هزینه‌ها اشاره می‌کنیم.

 • بررسی هزینه‌های مرتبط با پرسنل

دستمزد کارکنان بخش بزرگی از هزینه‌های راه‌اندازی رستوران شما را تشکیل می‌دهد. اگر می‌خواهید بودجه دقیقی داشته باشید، باید از همان ابتدا تصمیم بگیرید که با توجه به فروش پیش‌بینی شده به چه تعداد کارمند نیاز دارید. همچنین ممکن است لازم باشد لباس فرم رستورانی و سایر تجهیزات را برای کارکنان خود تهیه کنید.

 • هزینه تهیه مواد اولیه و تولیدی رستوران

یکی دیگر از هزینه‌های رستوران، هزینه خرید مواد اولیه است. شما باید موجودی خود را با قیمت رقابتی و همچنین کیفیت خوب تهیه کنید. هزینه مواد اولیه با توجه به آیتم‌های منوی شما متغیر است.

 •  هزینه‌های تعمیر و نگهداری

گاهی اوقات تجهیزات شما نیاز به تعمیر دارند، به خصوص اگر تجهیزات دست‌دوم خریداری کنید. بسته به تعداد تجهیزات و کیفیت آن، هزینه‌های تجهیزات ممکن است متفاوت باشد.

 •  هزینه‌های مرتبط با گاز، آب و برق

هزینه‌های آب و برق و سایر خدمات شهری را تاحدی می‌توان هزینه‌های ثابت محسوب کرد که هر ماه باید بپردازید. اگر این هزینه‌ها از حداقل میزان مصرف بیشتر باشند، جزو هزینه‌های ثابت قرار نمی‌گیرند.

تصویر کارتونی بشقابی پر از اسکناس با نقش دلار با مفهوم هزینه‌های راه اندازی رستوران

تحلیل و بررسی هزینه‌های ناگهانی و غیر منتظره برای راه اندازی رستوران

پیشنهاد می‌کنیم مبلغی را برای هزینه‌های پیش‌بینی نشده در نظر بگیرید تا در صورت وقوع بتوانید همچنان به فعالیت خود ادامه دهید. برخی از هزینه‌های ناگهانی عبارت‌اند از:

 • تعمیرات اضطراری

گاهی اوقات ممکن است با اتفاقات ناگهانی همچون گرفتگی لوله‌های فاضلاب، مشکلات سیم‌کشی و… مواجه شوید. سعی کنید بودجه جداگانه برای این موضوع در نظر بگیرید تا در صورت روی دادن آن با اختصاص سریع هزینه‌ای برای رفع آن، بتوانید به فعالیتتان ادامه دهید.

 •  افزایش قیمت مواد

تورم و نوسانات ارز موجب افزایش قیمت مواد اولیه می‌شود. این افزایش قیمت ممکن است هزینه‌های ناگهانی برای شما داشته باشد. شما باید برای این موضوع آماده باشید و قیمت‌گذاری آگاهانه‌ای داشته باشید.

 •  تغییرات مطابق با استاندارد‌های جدید

در صورت تغییر استانداردهای سرویس‌دهی و خدمات رستوران، از قبیل تجهیزات رستوارن، مقررات بهداشتی و… شما موظف هستید با این استانداردها همگام شوید.

روش‌های کاهش هزینه و افزایش سودآوری

ایده‌های زیر به شما کمک می‌کند، هزینه‌هایتان را کاهش داده و سودآوری‌تان را افزاش دهید.

 1. شفاف باشید و به کارکنان پاداش دهید.

کاهش هزینه‌های نیروی کار و پاداش دادن به کارکنان به طور همزمان ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد. بااین‌حال، این نکته در کاهش هزینه‌ها بسیار مهم است؛ زیرا کاهش هزینه‌ها یک تلاش تیمی است. وقتی کارکنان شما احساس می‌کنند که مورد قدردانی قرار گرفته‌اند، بیشتر برای دستیابی به اهداف کاهش هزینه تلاش می‌کنند. همچنین مهم است که در مورد هر گونه پاداش یا امتیازی که ارائه می‌شود، شفاف باشید. بگذارید همه اهداف خود را بدانند و برای رسیدن به اهداف، تیم را تشویق کنید تا با هم کار کنند و به اهداف کاهش هزینه دست یابند.

چند نمونه از برنامه‌های تشویقی که می‌توانید برای کمک به کاهش هزینه‌ها به کارمندان ارائه دهید:

 • در نظر گرفتن جوایز نقدی برای دستیابی به اهداف صرفه‌جویی در هزینه، به عنوان مثال، کاهش ضایعات مواد غذایی یا کاهش قبوض آب و برق.
 • مرخصی با حقوق یا روزهای تعطیل اضافی برای کارمندانی که دائماً راه‌های جدیدی برای کنترل مخارج پیدا می‌کنند.
 • فراهم کردن فرصت‌های آموزشی و توسعه برای کمک به کارکنان برای بهبود مهارت‌هایشان

ارائه پاداش و ایجاد انگیزه در کارکنان برای مشارکت فعال در کاهش هزینه‌ها بسیار مهم است. با نشان دادن قدردانی و شفافیت، یک محیط کاری مثبت و حمایتی ایجاد خواهید کرد که باعث ارتقای کار تیمی و تعهد مشترک برای موفقیت می‌شود.

 1. از هدر رفت موادغذایی جلوگیری کنید

ضایعات مواد غذایی یک مشکل رایج برای اکثر رستوران‌ها است. کاهش ضایعات مواد غذایی در رستوران‌ها به مدیریت منطقی موجودی، کنترل موجودی، آموزش کارکنان وابتکارات کمپوست نیاز دارد. انجام دادن اقدامات پیشگیرانه برای به حداقل رساندن ضایعات باعث می‌شود در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و صنعت غذا پایدارتر و مسئولیت‌پذیرتر شود.

 1. با تامین کننده‌ها برای کاهش هزینه‌ها مذاکره کنید

به دنبال تخفیف باشید و با تامین‌کنندگان چانه بزنید تا در هزینه مواد اولیه صرفه‌جویی کنید. همچنین، خرید به صورت عمده و از تامین‌کنندگان محلی به شما در صرفه‌جویی در هزینه‌ها کمک می‌کند. با ایجاد روابط محکم با تامین‌کنندگان خود، می‌توانید در مورد قیمت‌ها و تخفیف‌های بهتر مذاکره کنید و هزینه‌های خود را کاهش دهید.

 1. از مواد مقرون به صرفه برای افزایش سود در هر آیتم منو استفاده کنید

به دنبال جایگزین‌های ارزان‌تری برای مواد پرهزینه باشید، بدون اینکه طعم آن به خطر بیفتد. یکی از اهداف اولیه شما احتمالا کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری است. یکی از راه‌های موثر برای رسیدن به این هدف استفاده از مواد مقرون به صرفه در آیتم‌های منوی رستوران شماست. این امر به شما امکان می‌دهد که هزینه‌های خود را کاهش داده و درآمد خود را افزایش دهید.

بسیاری از گزینه‌های مقرون به صرفه همچنان برای مشتریان شما خوشمزه هستند. به عنوان مثال، استفاده از محصولات فصلی را در نظر بگیرید که فراوان و در نتیجه هزینه کمتری دارند. این  امر نه‌تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود، بلکه به شما امکان می‌دهد گزینه‌های تازه و فصلی را به مشتریان خود ارائه دهید. علاوه بر این، می‌توانید منابع پروتئینی جایگزین مانند حبوبات، توفو یا پروتئین گیاهی را کشف کنید. این گزینه‌ها معمولاً ارزان‌تر از گوشت هستند و وقتی خوب طعم‌دار و آماده شوند می‌توانند به همان اندازه خوش‌طعم باشند.

 1. به صورت روزانه از موجودی خود گزارش بگیرید.

تهیه گزارش از موجودی روزانه به شما درک بهتری از سطوح موجودی و الگوهای استفاده آنها می‌دهد. همچنین می‌توانید هر گونه ناکارآمدی یا مشکلاتی را که باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود، شناسایی کنید، ضایعات را کاهش دهید، از ضرر و زیان جلوگیری کنید و تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد خرید بگیرید که همه اینها به کاهش قیمت نهایی کمک می‌کند. کنترل موجودی رستوران به صورت روزانه همچنین احتمال سرقت توسط کارکنان و هدر رفت مواد غذایی را کاهش می‌دهد.

 1. منوی خود را ارزیابی کنید.

اقلام کم سود را حذف کنید و روی غذاهای پرسود تمرکز کنید. از نرم افزار رستورانی برای ردیابی میزان فروش اقلام منو، شناسایی اقلام کم فروش استفاده کنید. این امر به ویژه در صورتی ضروری است که یک غذای کم‌فروش مواد اولیۀ پرهزینه‌ای دارد. آن را با یک مورد محبوب‌تر جایگزین کنید یا به طور کامل حذف کنید. به دنبال گزینه‌هایی باشید که تهیه آن کمترین هزینه را دارد و مشتریان شما مایل به پرداخت قیمت بیشتری هستند.

 جمع بندی

افزایش سود رستوران به شما این امکان را می‌دهد که روی ارتقای تجهیزات یا خرید یک مکان بهتر سرمایه‌گذاری کنید. به علاوه، افزایش سود به این معنی است که می‌توانید تجربه بهتری را برای مشتریان خود فراهم کنید، امری که منجر به افزایش مشتریان شما می‌شود. با اجرای استراتژی‌های صرفه‌جویی در هزینه‌های رستوران نظیر جلوگیری از هدررفت موجودی، گزارشگیری روزانه از موجودی، مذاکرده با تامین‌کنندگان و… می‌توانید سودتان را افزیش دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *