نرم‌افزار باران

فودکورت چیست؟ | 6 مزیت + اصول راه اندازی فودکورت

مقاله فودکورت

این روزها تعداد فودکورت‌ها افزایش پیدا کرده است. در سرتاسر جهان، انبوهی از مردم جذب این مدل رستوران‌ها می‌شوند تا غذاها را از طیف وسیعی از رستوران‌ها امتحان کنند.

آیا کنجکاو هستید که بدانید چه چیزی این مشاغل را از شغل رستوران‌داری منحصربه‌فرد‌ می‌کند؟ به فکر گرفتن یک غرفه در یک فودکورت برای رستوران خود هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فودکورت‌ها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

نمای یک فودکورت چینی

فودکورت چیست؟

فودکورت یک محیط کافه تریا مانند است که مشتریان می‌توانند از بین چند فروشنده غذای خود را انتخاب کنند و در یک محیط جمعی غذای خود را میل کنند. فودکورت‌ها این روزها محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و در شهرهای سراسر کشور با سرعت بسیار بالایی شروع به ظهور کرده‌اند.

مزایای فودکورت‌ها

  1. سرمایه گذاری اندک: هزینه سرمایه‌گذاری اولیه برای راه اندازی  غرفه غذا در یک سالن غذا کمتر از راه‌ان‍دازی رستوران است. برای کارایی بهتر فقط باید روی یخچال و فریزهای باکیفیت و سایر تجهیزات سرمایه گذاری کنید.
  2. ریسک کم: سالن‌های غذا یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک هستند، زیرا با اجاره فضایی در یک فودکورت‌ می‌توانید میلیون تومان صرفه‌جویی کنید. اکثر رستوران‌‌هایی که در فودکورت‌ها غرفه دارند، در مدت کوتاهی به سوددهی‌ می‌رسند.
  3. نداشتن مسئولیت در قبال نظافت ساختمان: در فودکورت‌ها مدیریت نگهداری و نظافت برعهده صاحب فودکورت است. شما مسئولیتی در قبال نگهداری ساختمان، پارکینگ و سرویس‌های بهداشتی ندارید.
  4. آزمایش کسب‌وکار: سالن‌های غذا برای مبتدیان تازه کار عالی هستند. شما‌ می‌توانید غذاهای مختلف را بدون سرمایه‌گذاری بالا تست کنید. برای بهبود کارتان می‌توانید از مشتریان درباره ظروف بازخورد بگیرید.
  5. برندسازی: مدیریت سالن غذا اکثر فعالیت‌های روزانه فودکورت انجام‌ می‌دهد. شما‌ می‌توانید بر عناصر برندینگ رستوران ، بهبود کیفیت غذاها و بازاریابی تمرکز کنید.
  6. انتخاب‌های مختلف مشتریان: سالن‌های غذا برای گروه‌ها عالی هستند. در یک سالن غذا، همه‌ می‌توانند با هم ناهار بخورند و از بین غذاهای مختلف انتخاب کنند. آنها همچنین یک محیط عالی برای گفتگو با دوستان و خانواده فراهم‌ می‌کنند.

هدف از راه‌اندازی فودکورت چیست؟

هدف از راه‌اندازی فود کورت برآورده‌کردن ذائقه و سلیقه همه اعضای خانواده است تا همه بتوانند در یک فضای جمعی از صرف غذا در کنار هم لذت ببرند.

نحوه سرویس‌دهی در فودکورت‌ها

نحوه سروس‌دهی در فودکورت‌ها با رستوران‌ها متفاوت است. پس از سفارش غذا و پرداخت مبلغ سفارش مشتری غذای خود را از پیشخوان دریافت می‌کند. بسیاری از فودکورت‌ها از پیجر رستورانی برای فراخوانی مشتری برای دریافت غذا پس از آماده شدن آن استفاده‌ می‌کنند.

مراحل راه‌اندازی یک غرفه در فودکورت

  • بیزینس پلن: قبل از شروع سرمایه‌گذاری خود به یک بیزینس پلن کاملاً تحقیق شده نیاز دارید. طرح ‌‌کسب‌وکار شما باید در تاریخچه مالی شما لحاظ شود و شامل لیستی از تجهیزات لازم، برنامه مالی و هدف رستوران باشد.
  • برنامه و پیش‌بینی‌های مالی: شما باید یک برنامه مالی شفاف برای ‌‌کسب‌وکار خود داشته باشید. برنامه و پیش‌بینی مالی شما شامل سرمایه‌گذاری اولیه، درآمد پیش‌بینی شده، هزینه تجهیزات، هزینه اجاره و هر هزینه دیگری برای سال اول خواهد بود. شما برای مدیریت بهتر کسب و کار غرفه خودتون می‌توانید از نرم افزار رستوران استفاده کنید تا مدیریت دخل و خرج‌تان راحتر باشد.
  • مفهوم رستوران: مفهوم رستوران برای فودکورت‌ها ضروری است. باید به دنبال ایده‌هایی منحصربه‌فرد باشید مشتریان را مجذوب خود می‌کنند.
  • برنامه خرید تجهیزات: شما باید یک برنامه روشن و مختصر در مورد خرید تجهیزات ضروری خود داشته باشید. برای راه‌اندازی فروشگاه در یک سالن غذا، به یخچال‌های تجاری، اجاق گاز، غذاخوری و مخلوط‌کن‌های با کیفیت بالا نیاز دارید.
سالن یک فودکورت در تهران

فودکورت‌ها در ایران

بازار فودکورت‌ها چند سالی است که در ایران رونق گرفته است. امروزه در برج‌ها و مرکاز تجاری فرودکورت‌های بسیاری بازگشایی شده است. از بهترین فودکورت‌های مشهد می‌توان به فود کورت آرمیتاژ، فودکورت چالیک، پاژ و اطلس اشاره کرد. همچنین می‌توانید 12 تا از بهترین فودکورت‌های تهران رو در مقاله‌ی بررسی کنید.

سوالات متداول

فودکورت چیست؟

فودکورت یک محیط کافه تریا مانند است که مشتریان می‌توانند از بین چند فروشنده غذای خود را انتخاب کنند و در یک محیط جمعی غذای خود را میل کنند.

هدف از راه‌اندازی فودکورت چیست؟

هدف از راه‌اندازی فود کورت برآورده کردن ذائقه و سلیقه همه اعضای خانواده است تا همه بتوانند در یک فضای جمعی از صرف غذا در کنار هم لذت ببرند.

پیشنهاد مطالعه  0 تا 100 شغل رستوران داری [مزایا، معایب، فوت و فن ها]

مزایای فودکورت چیست؟

نیاز به سرمایه‌گذاری کمتر، ریسک اندک، آزمایش برند و فراهم‌سازی انتخاب‌های غذایی متنوع برای افراد مختلف از مزایای فودکورت‌ها است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *