نرم‌افزار باران

مدیریت کافی‌شاپ | 5 گام حیاتی برای موفقیت

مقاله مدیریت کافی شاپ

چه به‌ تازگی مسئولیت مدیریت کافی‌شاپ را بر عهده گرفته باشید و چه بخواهید در موقعیت فعلی خود پیشرفت کنید، اصلاح مهارت‌‌های مدیریتی می‌تواند تأثیر مثبتی بر محل کار شما بگذارد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا به طور مؤثرتری ‌‌کافی‌شاپ خود را مدیریت کنید. توصیه می‌کنیم راهنمای کامل راه‌اندازی کافی‌شاپ ما را نیز بخوانید، تا در مورد همه چیز از هزینه‌های مجوز تا قیمت تجهیزات و انتخاب نرم‌افزار کافی‌شاپ اطلاعات کسب کنید.

مدیریت کافی شاپ میتونه خیلی ساده تر باشه :)

 • راحت بفروش!
 • راحت‌تر حسابداری کن!
 • و مثل آب خوردن درآمد کافی شاپت رو افزایش بده.
 • ۳۶۵ روز رایگان کنارتیم…
 • شروع قیمت: 1,727,000  تومن
تصویری از نرم افزار باران

درخواست مشاوره رایگان:

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

برای کسب اطلاعات بیشتر برای راه اندازی کافه رستوران پیشنهاد می کنیم حتما هزینه راه اندازی رستوران را  مطالعه کنید.

چگونه مدیر خوبی شویم؟

 

 مدیر کافی شاپ در حالت نظارت بر کارها

یک مدیر کافه باید دانش بسیاری درباره قهوه داشته باشد و اطمینان حاصل کند که کارکنان کافه به خوبی سازمان‌دهی شده‌ و آماده خدمت به مشتریان هستند. در ادامه این مقاله شما را با ویژگی‌ها و وظایف مدیر کافی‌شاپ آشنا می‌کنیم.

ویژگی‌های مدیر کافی‌شاپ

 • رفتار دوستانه
 • مهارت‌های شخصی
 • وقت‌شناسی
 • مهارت‌های حل مسئله
 • کار بر اساس اصول و نه فقط قوانین

وظایف مدیر کافی‌شاپ

کارکنان در حال ارائه خدمات به مشتریان در یک کافه

به عنوان مدیر کافه معمولاً لازم است که قبلاً به عنوان باریستا یا مدیر کافه در این حوزه کار کرده باشید. شما باید با دستگاه‌‌های قهوه‌ساز تجاری و طرز تهیه نوشیدنی‌‌های خاص مانند لاته و ماکیاتو آشنایی داشته باشید. علاوه بر این، باید آماده باشید که همیشه در دسترس باشید. مدیران ‌‌کافی‌شاپ معمولاً باید آخر هفته یا روزهای تعطیل کار کنند. برخی از وظایف مدیر کافی‌شاپ عبارت است از:

 • استخدام و آموزش کارمندان جدید کافی‌شاپ
 • تعامل با فروشندگان
 • برنامه‌ریزی و تنظیم و طراحی منوی کافی‌شاپ
 • واگذاری وظایف به کارکنان
 • مدیریت موجودی
 • مدیریت بودجه
 • نظارت بر کیفیت ارائه خدمات به مشتریان

حقوق مدیر کافی‌شاپ

دستمزد مدیر ‌‌کافی‌شاپ به موقعیت مکانی، اندازه کافی‌شاپ یا کافه و سابقه کاری بستگی دارد. اینکه آیا کافی‌شاپ یا کافه‌ای که مدیریت می‌کنید متعلق به یک کسب‌وکار شرکتی است یا مالک خصوصی نیز می‌تواند در میزان دستمزد نقش داشته باشد.

آموزش مدیر کافی‌شاپ

معمولاً مدیر ‌‌کافی‌شاپ از طریق اخذ مدرک مدیریت بازرگانی، مهمانداری یا مدیریت رستوران وارد این حوزه می‌شوند. اگر مدرک 4 ساله برای شما مناسب نیست، می‌توانید دوره‌های آموزش مدیریت کافی‌شاپ را بگذرانید.

رازهای مدیریت کافی‌شاپ

تهیه یک طرح تجاری، برنامه‌ریزی افتتاحیه  کافی شاپ یا خرید تجهیزات کافی شاپ در واقع رازهای یک کافی شاپ موفق نیستند. عوامل کوچک و بزرگ بسیاری در موفقیت یک کسب و کار خاص نقش دارند. بنابراین، اجازه دهید با بحث در مورد رازها شروع کنیم. آیا آنها واقعا راز هستند؟ صادقانه بگویم، آنها راز نیستند. آن‌ها کارهای ساده‌ای هستند که اغلب به عنوان مدیر آن را نادیده می گیریم و و باعث شکست کسب‌وکار ما می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود این نکات کوچک و بزرگ به یک راز تبدیل شود. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

1- مدیریت کافه را جدی بگیرید

قهوه ممکن است اشتیاق شما باشد، اما اگر کافی‌شاپ دارید، بهتر است به مدیریت کافه نیز علاقه‌مند باشید. باید یاد بگیرید که چگونه یک کافی‌شاپ را مدیریت کنید.

در مورد سبک‌های مختلف مدیریت بیاموزید و در مورد نقاط قوت و ضعف خود صادق باشید.
چه در کلاس شرکت کنید یا از منابع آنلاین استفاده کنید، در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک مدیر خوب یاد بگیرید.

2- مشکلات کارکنان را رفع کنید

به عنوان مدیر کافه، باید مراقب کارکنان خود باشید. در صورت بروز اختلاف، سیستم مناسبی برای ابراز نارضایتی کارکنان در نظر بگیرید و به شکایات آن‌ها گوش کنید. جلسات منظمی با  کارکنان داشته باشید تا به سیاست‌ها و نگرانی‌ها بپردازید. همچنین در مورد شرح وظایف، انتظارات و ماموریت شفاف باشید.

وقتی کارمندان ارزشمندی دارید که برای شما کار می‌کنند، از آنها مراقبت کنید. از آنها برای کار خوبشان تشکر کنید. از آنها بپرسید که اوضاع چگونه پیش می‌رود. بعد از کار به آنها نوشیدنی بدهید. گاه‌به‌گاه یک مهمانی کارکنان برگزار کنید. کاری کنید که کارگران خوب احساس قدردانی کنند و احتمال بیشتری برای ماندن داشته باشند.

تیم شما باید بداند که چه چیزی می فروشید
برای شما کافی نیست که متخصص قهوه باشید. شما ممکن است تمام اطلاعات مربوط به آنچه را که می فروشید، تمام طعم ها و توصیه های عالی برای هر متخصص قهوه داشته باشید.

کارمندان شما نیز باید این را بدانند. وقتی مشتریان سؤال می‌پرسند یا توصیه‌هایی می‌خواهند، پاسخ‌های کارکنان باید مفید و آگاهانه باشد. این بدان معناست که شما نه تنها باید آنها را آموزش دهید و در مورد قهوه خود به آنها آموزش دهید، بلکه آنها را تشویق کنید که به طور منظم محصولات شما را بچشند.

3- از رسانه‌‌های اجتماعی و تاکتیک‌‌های بازاریابی برای جذب مشتری به کافه خود بهره بگیرید.

راه اندازی صفحات رسانه‌های اجتماعی به چند دلیل بسیار مفید است. اولاً، به شما کمک کند تا به مشتریان بالقوه بیشتری دسترسی پیدا کنید. همچنین یک راه عالی برای تبلیغ کسب‌وکار شما، اشتراک‌گذاری پیشنهادات جذاب و اجرای استراتژی‌های بازاریابی بیشتر است.

4- یک برنامه وفاداری پیشنهاد دهید که در آن مشتریان می‌توانند با خرید به مقدار مشخصی، یک نوشیدنی رایگان هدیه بگیرند.

استفاده از برنامه وفاداری یک روش عالی است که باعث می‌شود به مشتریانتان نشان دهید از آن‌ها قدردانی می‌کنید. اما باید هوشمندانه عمل کنید. در ابتدا، باید مطمئن شوید که کسب و کار شما می‌تواند این روش را امتحان کند. چه در مورد تخفیف‌ها و چه جوایز، شما باید آن‌ها را تنها زمانی ارائه دهید که مطمئن باشید به کسب‌وکار شما ضرر نمی‌زند.

علاوه بر این، اگر می‌خواهید نتایج عالی به همراه داشته باشد، باید یک برنامه وفاداری را بر اساس نیاز مشتریان خود پیاده کنید. در بازار هدف خود تحقیق کنید تا ببینید کدام برنامه وفاداری بهتر عمل می‌کند. حتی یک نظرسنجی ساده در رسانه‌های اجتماعی کافی شاپ به شما کمک می‌کند تا ایده‌ای در مورد آنچه مشتریانتان بیشتر می‌خواهند داشته باشید.

نمونه‌های از برنامه‌های وفاداری

 • تخفیف برای هر خرید دوم
 • میان وعده‌های رایگان همراه با نوشیدنی‌های خاص
 • کارت‌های وفاداری
 • 5 تا بخرید و ششمین مورد را رایگان دریافت کنید.
 • 10 درصد تخفیف در صورتی که مشتری لیوان قهوه همراه خود داشته باشد.

5- برای یادگیری ایده‌‌های جدید، کتاب‌هایی در زمینه مدیریت رستوران و بازاریابی بخوانید.

با مطالعه کتاب‌هایی در زمینه مدیریت کافی شاپ و بازاریابی می‌توانید مهارت‌های خود را توسعه دهید.

اصول مدیریت کافی‌شاپ

مدیریت کافی شاپ

1- به مشتریان خود نشان دهید که از آنها قدردانی می‌کنید

چند راه ساده برای این کار وجود دارد:

 • قیمت برخی از محصولات را به صورت روزانه کاهش دهید.
 • نمونه‌هایی از محصولات خود را ارائه دهید.
 • از کارت‌های وفاداری مشتری برای دریافت نوشیدنی رایگان استفاده کنید.
 •  وای فای رایگان ارائه دهید
 • صندلی‌های راحت و حتی یک قفسه کتاب داشته باشید

بیشتر بخوانید: مدیریت رستوران

2- یک مکان سوم واقعی باشید

استارباکس ایده یک مکان سوم را مطرح کرد. مکانی که خانه و محل کار نیست، جایی متفاوت که دوست دارید برای مدت زمان طولانی‌تری در آن وقت بگذرانید. مکانی که در آن احساس راحتی می‌کنید.

چگونه کافی‌شاپ خود را به مکان سوم تبدیل کنید؟

برای شروع، مشتریان باید احساس ارزشمندبودن کنند که پیش‌تر به آن پرداختیم. دکوراسیون کافی‌شاپ خود را طوری تغییر دهید که متناسب با فصل و زمان روز باشد. مردم به نشانه‌های محیطی پاسخ می‌دهند. با تغییر در دکوراسیون، نور، موسیقی، و حتی منو  کافی‌شاپ خود را مهمان‌پذیرتر نشان دهید کافی‌شاپ خود را تمیز نگه دارید و به کارکنان خود آموزش دهید که به طور منظم در طول روز تمیز و مرتب باشند.

3- تا جایی که می‌توانید از اتوماسیون استفاده کنید

سعی کنید برای افزایش سرعت در ارائه خدمات از فناوری‌های پیشرفته نظیر صندوق فروشگاهی، کیوسیک سفارشگیر، تبلت گارسون و…  استفاده کنید.

استفاده ار فناوری پیشرفته برای پرداخت صورتحساب کافی شاپ

4- سرویس دهی به مشتریان

کارکنان وظیفه‌شناس باعث بازگشت مشتریان شما می‌شوند. بنابراین، اگر یکی از اعضای تیم عملکرد ضعیفی داشته باشد یا استانداردهای رفتاری را رعایت نکرده باشد، می‌تواند مشکل بزرگی باشد.

نمونه‌های عملکرد ضعیف کارکنان

 • عدم استقبال یا رفتار بی‌ادبانه با مشتریان
 • توهین فیزیکی یا کلامی
 • کند بودن در ارائه خدمات به مشتریان یا بی‌توجهی به نیازهای آنها
 • اشتباه در دریافت سفارشات
 • اشتباه در محاسبه صورتحساب مشتری
 • ارائه اطلاعات اشتباه یا پاسخ ندادن دقیق به سوالات مشتریان

در بیشتر موارد، شما می‌توانید از طریق مدیریت و آموزش موثر، مسائل را حل کرده و نظم و انضباط را حفظ کنید.

5- منو را دائم بروز کنید.

سعی کنید منوی خود را مطابق با فصل تغییر دهید یا آیتمی تحت عنوان پیشنهاد روز اضافه کنید. ممکن است برای آزمایش منوی خود به زمان نیاز داشته باشید. این می‌تواند یک فرصت چالش برانگیز اما سرگرم کننده برای جلب نظر مشتری باشد.
اگر در حال آزمایش یک چیزکیک یا چند نوع شیرینی جدید هستید – چرا نمونه‌هایی را ارائه نمی‌دهید؟ از مشتریان خود بپرسید که کدام شیرینی‌ها را بیشتر دوست دارند و چرا؟ از این فرصت برای ارائه نمونه‌ها به عنوان راهی برای ارتباط با مشتریان خود و پی بردن به خواسته‌هایشان استفاده کنید.

6- مکان خوبی برای افراد دورکار باشید.
از آنجایی که کار دور از دفاتر سنتی برای بسیاری عادی شده است، کافی‌شاپ‌ها باید به این فکر کنند که چگونه می‌توانند فریلنسرها را ترغیب کنند تا کافی شاپ آن‌ها را به عنوان فضای کاری‌شان انتخاب کنند.

اگر می‌خواهید فریلنسرها و افرادی دور کار را جذب کنید،، ارائه مکان‌های نشیمن راحت اما تا حدودی جدا از بقیه قسمت‌ها، نزدیک به پریز برق و فضای راحت بای قرار دادن لپ‌تاپ ضروری است. دسترسی مشتریان به وای فای رایگان یکی دیگر از الزامات کافی شاپ مدرن است.

یک فریلنسر در حال کار با لپ تاپ در کافی شاپ

7- نوشیدنی ها و ایتم های خلاقانه برای افزایش فروش قرار دهید که مختص به مغازه شما باشد.

کافی‌شاپ‌ها با تنوع بخشیدن به نوشیدنی‌های خود فرصت‌های بیشتری برای جذب مشتریان جدید دارند. به همین دلیل بسیاری از کافی‌شاپ‌های بزرگ و مستقل، مجموعه‌ای از نوشیدنی‌های منحصربه‌فرد را معرفی کرده‌اند، مانند:

 • چای بوبا یا بابل تی
 • قهوه دالگونا
 • قهوه تخم‌مرغ ویتنامی

وعده غذایی خلاقانه منوی یک کافی شاپ

8- فروش بیرون‌بر را مدنظر قرار دهید.

برای به حداکثر رساندن پتانسیل فروش بیرون بر باید اطمینان حاصل کنید که فروش بیرون بر استاندارد مشابهی صرف نوشیدنی در داخل کافی شاپ  را دارد.

برای مثال باریستاها در استارباکس، شیر را کمی داغ‌تر می‌کنند (بدون اینکه آن رابسوزانند) تا اطمینان حاصل شود که مصرف‌کنندگان از قهوه‌شان با دمای مناسب هنگام تحویل گرفتن آن لذت می‌برند.

9- آشنایی کامل و دقیق کارکنان با منو و آیتم های در حال فروش

کارمندان شما باید متخصص قهوه باشند. وقتی مشتریان سؤال می‌پرسند یا توصیه‌هایی می‌خواهند، پاسخ‌های کارکنان باید مفید و آگاهانه باشد. این بدان معناست که مدیر کافی شاپ نه تنها باید آنها را آموزش دهد، بلکه باید آنها را تشویق کند که به طور منظم محصولات را بچشند تا بتواند درآمد کافی شاپ را افزایش دهند.

10- حفظ مشتریان همیشگی خود 

هیچ کافی شاپی موفق نیست، مگر اینکه مشتریان را به طور قابل اعتماد جذب کند. عوامل زیادی بر پایگاه مشتری احتمالی شما تاثیر می‌گذارد، اما چهار عامل کلیدی نقش تعیین کننده‌ای دارند: مکان، مفهوم، جمعیت‌شناسی و بازاریابی. مکان کافی شاپ شما باید برای گروهی که می‌خواهید جذب کنید در دسترس و راحت باشد. قیمت‌ها، دکوراسیون و غذا باید جذاب و مرتبط با مخاطبان هدف شما باشند. تحقیقات می‌تواند به شما بگوید که کدام گروه جمعیتی از نظر موقعیت فیزیکی، محدوده اقتصادی و طرز فکر به کسب‌وکار شما نزدیکتر است.  در نهایت، بازاریابی خود را به سمت گروهی هدف بگیرید که می‌خواهید جذب کنید تا مشتریان را به سمت کسب‌وکارتان هدایت کنید.

مخاطبان و مشتری‌های کافه خود را بشناسید

درباره گروه‌های جمعیتی در شعاع چند کیلومتری کافی شاپ خود تحقیق کنید تا ایده‌ای درباره پایگاه مشتریان بالقوه خود داشته باشید. سن، وضعیت تأهل یا خانواده و همچنین سطح اقتصادی مهم است. خانواده‌های جوان یا افراد میانسال با درآمد ثابت ممکن است به یک کافی شاپ خاص بروند، در حالی که افراد جوان و مجرد جذب کافی شاپ دیگری خواهند شد.

مدیریت نیرو انسانی

هیچ چیز برای کسب و کار شما مهم تر از کارکنان آن نیست. با این حال، ما درک می‌کنیم که استخدام در حال حاضر در صنعت خدمات بسیار چالش برانگیز است. علیرغم این چالش‌ها، هنوز هم می‌توان یک برنامه توسعه تیمی ایجاد کرد که موفقیت کسب‌وکار شما را افزایش دهد – چه به معنای سرمایه‌گذاری در توسعه کارکنان فعلی‌تان باشد یا آموزش برای یک استخدام یک فرد جدید با تجربه کمتر

دو باریستای زن یک کافی شاپ

 • با ذهنیت تیم‌سازی استخدام کنید، نه از روی ضرورت

صاحبان و مدیران کسب و کارمی‌دانند که استخدام یک سرمایه گذاری است. به همین دلیل، حتی در شرایط سخت، با طرز فکر تیم‌سازی استخدام می‌کنند. هنگامی که به دنبال باریستا یا کارمند بعدی خود می‌گردید، به استخدام فردی فکر کنید که برای تیم شما ارزش به ارمغان می‌آورد.

 • روی توسعه تیم خود سرمایه گذاری کنید

مدیران بزرگ برای هر یک از اعضای تیم چه برای پیشرفت یا توسعه مهارت‌های فردی آن‌ها، یک برنامه توسعه فردی دارند

ما هر صاحب کافی شاپ را تشویق می‌کنیم که در کلاس‌های اموزش باریستا برای کارکنان خود سرمایه گذاری کند. یک باریستا نه تنها باید بداند که چگونه قهوه عالی درست کند، بلکه باید نحوه ردیابی موجودی، حفظ محیط کاری تمیز و کارآمد و ارائه خدمات عالی به مشتریان را نیز بداند.

 • یک دفترچه راهنمای عملیات کارکنان تدوین کنید

مدیران و صاحبان کافی‌شاپ‌ها بهتر است یک کتابچه راهنمای عملیات کارکنان با استانداردهای واضح برای مراحل بازکردن، و بسته شدن تدوین کنند. شامل بخش هایی در مورد تمیز کردن، کارایی، و نکات و فرآیندهای کلی باشد.

 • انتظارات خود را به اشتراک بگذارید

داشتن وضوح و شفافیت در مورد انتظارات شما می‌تواند به شما کمک کند تا کارکنانی را استخدام کرده و حفظ کنید که به پیشرفت کسب و کار شما در دراز مدت کمک می‌کنند. به همین دلیل است که کتابچه راهنمای عملیات کارکنان بسیار مهم است

 •  ساعت کاری کارکنان را به خوبی برنامه‌ریزی کنید

ارسال زمان‌بندی کارمندان برای آن‌ها از دو هفته قبل به اعضای تیم اجازه می‌دهد تا زندگی خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند.

 • بازخورد ارائه دهید

ارائه راهبردها و انتقاد سازنده به کارکنان در بهبود عملکردشان کمک می‌کند.

همه این استراتژی‌ها می‌توانند محیط کاری بهتری برای تیم شما و فضای بهتری برای مشتریان شما ایجاد کنند.

مدیریت مواد اولیه کافه

توصیه می‌شود قرارداد تامین‌کننده خود را در زمان‌های مختلف سال بررسی کنید تا تعیین کنید آیا می‌توانید معامله بهتری را انجام دهید یا خیر. ادامه همکاری با همان تامین کننده ممکن است دیگر برای تجارت شما سودآور نباشد. بررسی تامین کننده شما باید شامل این باشد که آیا می‌توانید همان محصولات را با قیمت بهتر تهیه کنید یا خیر.

اگر موجودی خود را مدیریت کنید، تأثیر زیادی بر قیمت نهایی شما خواهد داشت. غذاهایی که هدررفت زیادی دارد شناسایی کنید و برای اصلاح این وضعیت اقدامات لازم را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر یک کیک خاص به خوبی بقیه فروش نمی‌رود، می‌توانید آن را بیشتر تبلیغ کنید.

مدیریت کیفیت محصول خروجی

قهوه دم شده مناسب یکی از بزرگترین دلایلی است که مشتریان به جای تهیه قهوه در خانه به کافی شاپ مراجعه می‌کنند. مشتریان انتظار دارند که قهوه به خوبی دم شود و اگر اینطور نباشد، می‌توانند تفاوت را تشخیص دهند. طعم و مزه قهوه هر دو تحت تأثیر فرآیند دم کردن قرار دارد و به طور چشمگیری بر اساس میزان عصاره‌گیری تغییر می‌کند. قهوه ضعیف و کم عصاره، غلظت کم با مزه ترش ایجاد می‌کند، در حالی که قهوه قوی و بیش از حد عصاره‌گیری‌شده تلخ مزه خواهد بود.

باریستا در حال چشیدن مزه قهوه

کارکنان شما باید اندازه آسیاب قهوه، مدت زمان ماندگار محصول، تغییر طعم دانه‌های قهوه را زیر نظر داشته باشند تا مطمئن شوند که هر مرحله تولید طبق استانداردهای شما پیش می‌رود.

جمع بندی

راه‌اندازی کافی‌شاپ آسان نیست،  به خصوص اگر اولین تلاش شما برای ورود به کسب‌وکار غذا و نوشیدنی باشد% باید با چالش‌های کافی‌شاپ آشنا شوید. بااین‌حال، با یک طرح تجاری کامل، تلاش زیاد و راهنمایی‌های کارشناسان، می‌توانید در کسب‌وکارتان موفق شوید.

سوالات متداول

چگونه کسب‌وکار کافی‌شاپ خود را مدیریت کنم؟

 1. مدیریت کافه را جدی بگیرید.
 2. مشکلات کارکنان را رفع کنید.
 3. به مشتریان خود نشان دهید که از آنها قدردانی می‌کنید.
 4. یک مقام سوم واقعی باشید.
 5. تا جایی که امکان دارد از اتوماسیون استفاده کنید.

ویژگی‌های مدیر کافی‌شاپ چیست؟

رفتار دوستانه، مهارت‌های شخصی، وقت‌شناسی و مهارت‌های حل مسئله از ویژگی‌های مدیر کافی‌شاپ است.

حقوق مدیر کافی‌شاپ چقدر است؟

دستمزد مدیر ‌‌کافی‌شاپ به موقعیت مکانی، اندازه کافی‌شاپ یا کافه و سابقه کاری بستگی دارد. اینکه آیا کافی‌شاپ یا کافه‌ای که مدیریت می‌کنید متعلق به یک کسب‌وکار شرکتی است یا مالک خصوصی نیز می‌تواند در میزان دستمزد نقش داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *