نرم‌افزار باران

توضیح کامل منوی کافی شاپ | 29 اصطلاح رایج در منوی کافه

مقاله توضیح اصطلاحات رایج در منوی کافه ها

اگر تابه‌حال به کافی‌شاپ رفته باشید، می‌دانید که طراحی منوی کافی‌شاپ‌ها و نوشیدنی‌های آن اغلب بسیار متنوع است.

در دنیای کافی‌شاپ‌های موج دوم و سوم، نام‌های زیادی برای ترکیبات قهوه، اسپرسو، شیر وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با منوی کافی‌شاپ‌ها و ترکیبات آن آشنا کنیم.

انواع نوشیدنی‌ها در منوی کافه‌ها

نوشیدنی‌های گرم

انواع قهوه

 • اسپرسو

قهوه با غلظت بالا اسپرسو نام دارد. اسپرسو به (short dark) نیز معروف است.

 • اسپرسو دوبل

اسپرسو دوبل نوشیدنی بسیار غلیظ و قوی است و با دو شات اسپرسو آماده می‌شود.

 • امریکانو

امریکانوها نوشیدنی‌های محبوب صبحانه هستند و تصور‌ می‌شود که در طول جنگ جهانی دوم به وجود آمده‌اند. سربازان به قهوه‌شان آب اضافه می‌کردند تا جیره‌هایشان بیشتر شود. آب اسپرسو را رقیق‌ می‌کند و در عین حال میان زیادی از کافئین را حفظ‌ می‌کند.

 • ماکیاتو

ماکیاتو از شیر جوشیده‌شده کف کرده و مقدار کمی قهوهٔ پررنگ (اسپرسو) تهیه می‌شود. کلمه ماکیاتو به معنای علامت یا طرح است و اشاره به طرحی است که شیر جوشیده روی سطح اسپرسو هنگام ریختن به نوشیدنی بر جای‌ می‌گذارد. شربت‌های ‌‌‌طعم‌دهنده اغلب با توجه به ترجیح مشتری به نوشیدنی اضافه‌ می‌شود.

 • کورتادو

این نوشیدنی از ترکیب مساوی شیر و اسپرسو به دست‌ می‌آید.

 • کاپوچینو.

این نوشیدنی خامه‌ای قهوه معمولاً در زمان صبحانه در ایتالیا مصرف می‌شود و در ایالات متحده نیز محبوبیت دارد. معمولاً به دلیل لایه فوم ضخیم و طعم‌دهنده‌های اضافی که‌ می‌توان به آن اضافه کرد، طعم خوشایندی دارد.

 • فلت  وایت

فلت وایت نوشیدنی‌ای‌ است بر پایه اسپرسو که از اسپرسو و شیر بخار زده تهیه می‌شود فلت وایت بسیار شبیه به کاپوچینو است؛ اما فاقد لایه کف و پودر شکلات است.

 • لاته

نسبت شیر زیاد در این نوشیدنی باعث می‌شود اسیدیته و طعم تلخ آن کاهش یابد. این نوشیدنی برای کسانی که نوشیدنی‌های شیرین را ترجیح می‌دهند، مناسب است.

 • موکا

موکاها یکی از کلاسیک‌ترین لاته‌های طعم‌دار هستند و با افزودن شکلات به لاته داغ یا سرد درست می‌شوند.

دو لیوان هات چاکلت با مکعب های پنیری روی آن

 • هات چاکلت

هات چاکلت نوشیدنی غلیظ و داغی است که از ذوب شکلات جامد (مانند تکه‌های شکلات یا چیپس شکلات) در آب داغ یا شیر تهیه می‌شود. کشورهای مختلف شکلات داغ خود را دارند، مانند انواع زیر:

هات چاکلت مکزیکی: در تهیه هات چاکلت مکزیکی از شکلات شکلات تبلتی استفاده می‌شود که حاوی شکر، دارچین و کاکائو است.

سبک اروپایی: در هات چاکلت اروپایی از پودر کاکائو شیرین نشده، یا شکلات تلخ استفاده می‌شود.

چاکلت پاریسی: در دستور تهیه این هات چاکلت شکلات تلخ را با شیر پرچرب مخلوط می‌کنند تا یک نوشیدنی شکلاتی غلیظ به دست آید.

هات چاکلت کلمبیایی: هات چاکلت کلمبیایی دارای طعم‌هایی مانند دارچین، میخک و عسل به همراه مکعب‌های پنیر است تا بافتی خامه ای تر با کمی نمک به دست آید.

هات چاکلت ایتالیایی: هات چاکلت ایتالیایی که با نام سیوکولاتا کالدا نیز شناخته می‌شود، شبیه شکلات داغ سنتی است، اما حاوی نشاسته ذرت برای غلیظ شدن مخلوط است.

روش های دم کردن قهوه دمی

 • قهوه دمی

دم کردن قهوه یکی از محبوب‌ترین روش‌های تهیه قهوه است. قهوه به دست آمده از این روش عطر و طعم زیادی دارد. منشا این روش را می‌توان در اوایل قرن بیستم آلمان و ابداع فیلترهای کاغذی دنبال کرد.

در این روش قهوه با ریختن آب داغ روی دانه‌های آسیاب شده قهوه و سپس اجازه دادن برای دم کشیدن آن ( معمولا 3 تا 5 دقیقه) به دست می‌آید. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد، ازجمله استفاده از فیلتر، پرکولاتور یا مخروط قهوه و فرنچ پرس.

انواع چای در منوی کافی شاپ

 انواع چای

 • چای سیاه

چای سیاه یا چای قرمز یکی از محبوب‌‌ترین طعم‌های چای است.

 • چای ماچا

ماچا پودر بدست آمده از چای سبز یکی از انواع چای سبز است که خواص چربی‌سوز فوق‌العاده‌ای دارد

 • چای سفید

چای سفید که از برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس در استان فوجیان چین تهیه‌ می‌شود، کمترین فرآوری را در بین همه چای‌‌‌ها دارد.

 • چای اولانگ

چای اولانگ یک نوع چای نیمه اکسیده است که برای لاغری بسیار مفید است.

 • چای ماسالا

یک نوع چای هندی که از ترکیب  زنجبیل، هل، دارچین، میخک و فلفل سیاه تهیه‌ می‌شود.

فنجان های دمنوش گل ها و گیاهان

انواع دمنوش

دمنوش‌ها با برگ، ساقه، گل، ریشه، دونه و یا سایر اجزای گیاهان دارویی تهیه‌ می‌شوند. محبوترین دمنوش‌‌‌ها عبارت‌اند از دمنوش بهار نارنج، دمنوش زنجبیل و لیمو، دمنوش به لیمو و بادرنجبویه و دمنوش چای سبز و گل یاس.

پیشنهاد مطالعه  صفر تا صد راه اندازی کافی شاپ + لیست تجهیزات لازم و هزینه‌ها

انواع نوشیدنی ها سرد بر پایه قهوه در منوی کافی شاپ

نوشیدنی‌های سرد

نوشیدنی‌های بر پایه قهوه

 • قهوه سرد یا کلد کافی

قهوه‌های سرد در تابستان در ایالات متحده بسیار محبوب‌ می‌شوند. دستورالعمل‌‌‌ها دارای تفاوت‌هایی هستند، به طوری که برخی از مکان‌‌‌ها بسیته به ذائقه شیر را با آب در دستور غذا جایگزین کنند. اغلب، شربت‌های ‌‌‌طعم‌دهنده مختلف بسته به ذائقه مشتری اضافه‌ می‌شود.

قهوه سرد با غوطه‌ور کردن قهوه درشت آسیاب شده در آب سرد یا دمای اتاق برای مدت زمان طولانی، اغلب تا 18 تا 24 ساعت تهیه‌ می‌شود.

 • فراپه

قهوه سرد غنی از اسپرسو، شیر و یخ است. شربت طعم‌دار را‌ می‌توان اضافه کرد (حدود 300 میلی لیتر). این مواد در مخلوط کن مخلوط شده و به عنوان مثال در یک لیوان لاته سرو‌ می‌شود.

 • آیس لاته

نوع سرد لاته است که از ترکیب اسپرسو و شیر سرد و یخ تهیه می‌‏‌شود

 • آفوگاتو

آفوگاتو ترکیب دو شات اسپرسو روی ژلاتو یا بستنی است. ترندی از کافه‌های موج سوم وجود دارد که همچنین ژلاتو درست‌ می‌کنند و‌ می‌فروشند و این ترکیب هم محبوب و هم خوشمزه است.

انواع نوشیدنی های میوه ای و اسموتی

نوشیدنی‌های میوه‌ای

 • اسموتی

اسموتی‌ها معمولا از انواع میوه‌ها و سبزیجات و حتی شیر و بستنی و… تهیه می‌شوند. بسیاری از اسموتی‌ها تکه‌های یخ، میوه یخ‌زده، عسل یا شربت در خود دارند.

 • میلک شیک

میلک شیک‌‌‌ها از ترکیب شیر، بستنی و میوه‌هایی نظیر توت فرنگی، آنانانس، موز و… یا نعنا، شکلات و نسکافه تهیه می‌شوند میلک شیک وانیلی پرطرفدارترین میلک شیک‌ است،

 • کافه گلاسه

کافه گلاسه مخلوط بستنی طعم دار و شناور درون مایعی با همان طعم است.  این مایع متشکل از از شیر و یک یا چند ‌‌‌طعم‌دهنده دیگر یا مخلوطی از چند میوه است.

 • موهیتو

یکی از نوشیدنی‌های جذاب فصل تابستان که با مخلوط کردن آب گازدار، برگ نعناع، شکر، رام و لیموترش تهیه می‌شود

 • دتاکس واتر

آبی است که با انوع سبزیجات و میوه‌ها مانند سیب، هندوانه، پرتقال و… طعم‌دار می‌شود.

 • پانچ

نوشیدنی سرد با ریشه هندی است که از مخلوط چند میوه، آب گازدار، انواع آب میوه‌ها، شکر و لیمو تهیه می‌شود

 • آیس تی

چای سرد یا آیس تی یکی از نوشیدنی‌هایی است که در تابستان بسیار مورد علاقه افرادی است که به کافی‌شاپ می‌روند. گاهی اوقات میوه‌های خرد شده، نعنا یا وانیل نیز به آن اضافه می‌شود.

دو لیوان کوکتل و موکتل

 • کوکتل و موکتل

کوکتل‌ها و موکتل‌ها دو نوع نوشیدنی هستند که در بسیاری از کافه‌ها سرو می‌شوند و انواع مختلفی دارند. از آنجایی که ظاهری مشابه دارند، اکثر مردم موکتل و کوکتل را با هم اشتباه می‌گیرند.

کوکتل

کوکتل یک نوشیدنی مخلوط با الکل است. این نوشیدنی می‌تواند ترکیبی از یک یا چند عرق همراه با مواد دیگر مانند شربت‌های طعم‌دار، آب‌میوه‌ها یا خامه باشد. کوکتل‌ها انواع مختلف و ترکیبات متفاوتی دارند. به طور کلی کوکتل‌ها به دلیل افزودن الکل طعم تلخ یا ترش دارند.

موکتل

موکتل یک نوشیدنی غیر الکلی با مخلوطی از آب میوه یا سایر نوشابه‌ها است. در چند سال اخیر، موکتل‌ها آنقدر محبوب شده‌اند که می‌توانید آنها را در منوی بسیاری از کافه ببینید. موکتل‌ها ترکیبی از آب میوه‌های تازه، شربت ها، گیاهان، ادویه‌ها و خامه هستند. این نوشیدنی‌ها برای کسانی که الکل نمی‌نوشند یا کسانی که نیاز به خودداری از مصرف الکل دارند مانند زنان باردار، رانندگان و غیره طراحی شده‌اند.  به طور کلی، موکتل‌ها شیرین هستند، اما برخی از آنها در صورت تخمیر ممکن است طعم ترش یا تلخ داشته باشن

تفاوت بین کوکتل و موکتل

کوکتل یک نوشیدنی الکلی است که حاوی الکل یا مشروبات الکلی مخلوط با مواد دیگر مانند آب میوه یا خامه است، در حالی که موکتل یک نوشیدنی غیر الکلی با مخلوطی از آب میوه یا سایر نوشابه‌های غیرالکلی است. درست کردن کوکتل آسان نیست، اما موکتل به راحتی درست می‌شود.

دو لیوان شربت‌ سنتی نعناع و لیمو

شربت‌های سنتی ایرانی

شربت‌ها نه تنها مزه بی‌نظیری دارند بلکه برای روزهای گرم تابستان بسیار دلچسبند. برخی از محبوب‌ترین شربت‌ها عبارت‌‌‌‌اند از شربت بهارنارنج، شربت خیار سکنجبین، شربت تخم‌شربتی زعفرانی.

بشقاب های غذاهای فرنگی و ایتالیایی

غذاهای فرنگی و ایتالیایی

در بسیاری از کافی‌شاپ‌ها در کنار نوشیدنی‌های متنوع انواع غذاهای ایتالیایی، انواع پیتزا، استیک و برگر سرو می‌شود. در این قسمت مقاله شما را با چند غذای محبوب فرنگی آشنا می‌کنیم.

 • پاستا آلفردو

یک غذای بین‌المللی و ایتالیایی است که با خامه، شیر، فیله مرغ و قارچ و سس مخصوص درست‌ می‌شود. پاستا آلفردو انواع مختلفی دارد و پاستا پنه آلفردو محبوب‌ترین آن است.

 • پنینی

یکی از معروف‌‌ترین ساندویچ‌های ایتالیایی است که برشته و تست سرو می‌شود و داخل آن مرغ، قارچ، اسفناج و ترکیباتی مختلفی قرار دارد.

 • چیکن استرگانوف
پیشنهاد مطالعه  12 بهترین فروشگاه‌های اینترنتی خرید تجهیزات کافی‌شاپ

یکی از غذاهای ساده و لذیذ کشور روسیه است  که از ترکیب فیله مرغ، قارچ، سس سفید به همراه خامه و سیب زمینی درست می‌شود.

 • کرپ

کرپ شباهت زیادی به پنکیک دارد و  ریشه آن به فرانسه باز می‌گردد و با مواد گوشتی و قارچ پر می‌شود.

 • اسپلیت موز

دسر بستنی اسپلیت موز یک دسر بسیار پرطرفدار است که در بستنی فروشی‌های سراسر دنیا فروخته می‌شود.

برای تهیه این دسر بستنی موز را از جهت طولی به دو نیم تقسیم می‌کنند سپس با فاصله درون ظرف قرار می‌دهند و سه اسکوپ بستنی را بین دو موزبرش خورده می‌گذارند. در انتها سس شکلات، سس کارامل، خامه فرم گرفته روی بستنی می‌ریزند و با مغز انواع آجیل و میوه برش خورده تزیین می‌کنند.

در دستور سنتی این دسر از بستنی شکلاتی، وانیل و توت‌فرنگی استفاده می‌شود. اما می‌توان آن را بسته به ذائقه تغییر داد.

دسر اسپلیت موز

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردم شما را منوی کافی‌شاپ‌ها و ترکیبات نوشیدنی‌ها آشنا کنیم. فراموش نکنید اگر درباره کیفیت مواد غذایی و نحوه پذیرایی اعتراض داشتید آن را با خوش‌رویی با کارکنان کافی‌شاپ در میان بگذارید.

 

سولات متداول

معمولا در کافه‌ها چه چیزی سرو‌ می‌شود؟

عمدتاً در کافی‌شاپ‌ها انواع قهوه سرو می‌شود، به عنوان مثال. اسپرسو، لاته و کاپوچینو. برخی از کافی‌شاپ‌ها ممکن است نوشیدنی‌های سرد مانند قهوه سرد، چای سرد و سایر نوشیدنی‌های بدون کافئین سرو کنند. در قاره اروپا، کافه‌‌‌ها نوشیدنی‌های الکلی سرو‌ می‌کنند.

انواع نوشیدنی‌های گرم کافی‌شاپ چیست؟

نوشیدنی‌های گرم عبارت‌اند از: اسپرسو، کورتادو، ریسترتو، ماکیاتو، بریو، آمریکانو، کاپوچینو، فلت لایت، لاته، لاته طعم دار، موکا، چای  یا شکلات داغ.

محبوب‌‌ترین نوشیدنی قهوه چیست؟

لاته کلاسیک محبوب‌‌ترین سفارش قهوه است.

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو یک نوشیدنی قهوه ایتالیایی است که به طور سنتی با  اسپرسو دوبل، شیر جوشیده و کف شیر به نسبت مساوی تهیه‌ می‌شود. به جای شیر‌ می‌توان از خامه استفاده کرد. حجم آن معمولاً از لاته کمتر است و لایه ضخیم‌تری از میکروفوم دارد.

 

درباره نویسنده

2 در مورد “توضیح کامل منوی کافی شاپ | 29 اصطلاح رایج در منوی کافه”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *