نرم‌افزار باران

گارسون کیست؟ شرح وظایف گارسون [7 ویژگی گارسون ایده آل]

مقاله ویژگی های یک گارسون خوب

بیشتر مردم فکر می‌کنند گارسون رستوران بودن، شغل آسانی است و پیش‌خدمت‌ها فقط غذا سرو می‌کنند و سفارش می‌گیرند. اما در واقع مسئولیت یک گارسون خوب، خیلی بیشتر از این‌ها است. امروزه، انتظارات مشتریان از گارسون‌ها بسیار بالا رفته است، آنها به دنبال راحتی و خدمات فوق‌العاده در هنگام صرف غذا هستند و در درجه اول ارائه خدمات خوب یه گارسون‌ها بستگی دارد. گارسون هم مانند سایر کارکنان رستوران وظایف خاص خودش را دارد که در این مقاله به آن پرداخته ایم

مدیریت رستوران میتونه خیلی ساده تر باشه :)

تصویری از نرم افزار باران
checkراحت بفروش!

check راحت‌تر حسابداری کن!

check و مثل آب خوردن درآمد رستورانت رو افزایش بده.

check ۳۶۵ روز رایگان کنارتیم…

check شروع قیمت: 1,720,000 تومن

درخواست مشاوره رایگان:

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

Hidden
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

گارسون‌ یعنی چه؟

پیشخدمت‌ها که گارسون نیز شناخته می‌شوند، در رستوران‌ها با ثبت سفارش غذای مشتریان و آوردن غذای آماده سر میزها، از آنها پذیرایی می‌کنند. گارسون‌ها همچنین وظیفه دارند از مشتریان بپرسند که آیا از وعده غذایی خود راضی هستند یا خیر و در صورت عدم رضایت مشتری، هر کاری از دستشان بربیاید، انجام می‌دهند.

ویژگی‌های یک گارسون خوب

وظایف گارسون رستوران چیست؟

 • خوشامدگویی به مشتریان و ارائه منو
 • ثبت سفارش مشتریان و انتقال سفارشات به آشپزخانه
 • ارائه پیشنهاد غذاهای ویژه به مشتریان
 • سرو غذا به مشتریان بعد از آماده شدن غذاها و نوشیدنی‌ها
 • سوال پرسیدن درمورد اینکه آیا مشتریان از وعده غذایی خود راضی هستند یا نه
 • ارائه صورتحساب به مشتریان
 • تمیز کردن میزها
 • کارهای جانبی رایج اما محدود مانند
  • به روز رسانی تابلوهای ویژه؛
  • پر کردن مجدد چاشنی‌های میز؛
  • پر کردن  نمکدان و فلفلدان؛
  • مرتب کردن منوها؛
  • روشن کردن شمع؛
  • چیدن میز و دستمال سفره
  • جارو کردن فضای رستوران

تفاوت گارسون با ویتر چیست؟

بسیاری از مردم بر این باور هستند که گارسون و ویتر یک عنوان شغلی هستند. اما این دو با یکدیگر تمایزاتی دارند. ویتر یا به عبارت دیگر همان سالن‌کار یا سالن‌دار مسئولیت ارتباط با مشتری و راهنمایی وی به منظور ثبت سفارش، کمک به انتخاب بهتر سفارش، توضیح درباره منوی رستوران و ترکیبات غذاها یا امکانات رستوران را بر عهده دارد. یک سالن‌کار مجرب باید تلاش کند سفارشات مشتریان طبق خواسته آن‌ها باشد. سالن‌دار وظیفه دارد به درخواست‌های مشتریان پاسخ دهد.

اگرچه شرح وظایف گارسون و ویتر مانند یکدیگر است؛ اما ویتر باید قدرت ارتباطات کلامی و روابط اجتماعی قوی‌تری داشته باشد. گارسون یا پیش‌خدمت همان‌طور که از نام آن پیداست وظیفه خدمت به مشتریان را بر عهده دارد و سفارشات را سر میز می‌آورد. در حالی که ویتر در انتظار اتمام غذای مشتریان می‌ماند و وظیفه پاسخگویی به سوالات مشتریان را بر عهده دارد. ویتر یا سالن‌کار بودن به مهارت و توانایی بیشتری نیاز دارد.

ویژگی‌های ویتر

 • ارتباطات کلامی قوی
 • خوش‌برخورد
 • تسلط و آشنایی کامل با منو و امکانات رستوران
 • توانایی حل و فصل شکایات مشتریان
 • توانایی انجام کارهای گروهی و تعامل با سایر کارکنان
 • آشنایی نسبی با صندوقداری
 • توانایی هماهنگ‌سازی نیازهای میزهای مختلف
 • دقت و تمرکز حواس

ویژگی‌های یک گارسون خوب

آیا تابه‌حال به کار در رستوران به عنوان پیشخدمت یا پیشخدمت فکر کرده‌اید؟ قبل از اینکه به عنوان یک گارسون مشغول به کار شوید، اطمینان حاصل کنید که این ویژگی‌ها را دارید

ظاهر مرتب

گارسون ها چهره یک رستوران هستند. بنابراین، بسیار ضروری است که تمییز و مرتب لباس بپوشند، زیرا اولین تأثیر، آخرین تأثیر است. لباس فرم کثیف، چروک شده یا لکه‌دار ممکن است برای مشتریان ناخوشایند باشد.

وقت‌شناسی

گارسون خوب کسی است که در مورد زمان‌ندی شیفت خود وقت‌شناس باشد و همیشه قبل از شیفت خود در محل کار حضور داشته باشد. این نظم و وقت‌شناسی به طور مستقیم ارزش‌های اصلی رستوران را منعکس می‌کند.

خوشرویی و مهمان نوازی

یک گارسون خوب در حین تعامل با مهمانان، همیشه از کلمات محترمانه‌ای با لبخندی دلنشین استفاده می‌کند. پاسخ به سوالات مشتری باید ملایم، دقیق و مودبانه باشد.

لبخند زدن شاید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که همه گارسون‌ها به آن نیاز دارند. وقتی در میانه یک شیفت طولانی و پراسترس هستید، همیشه لبخند زدن آسان نیست. اما خواهید دید که لبخند چقدر تاثیر می‌گذارد. مشتریان کمتر شکایت خواهند کرد و اوقات شادتری را در رستوران خواهند داشت. اگر مشتریان راضی باشند، زندگی شما را پر استرس‌تر نمی کنند و این بدان معناست که شما نیز خوشحال خواهید شد.

ویژگی‌های یک گارسون خوب

 

گوش دادن فعال

مهم‌ترین بخش کار یک گارسون، ثبت سفارش غذا و نوشیدنی است – به این معنی که شما باید مهارت‌های گوش دادن فعال عالی داشته باشید.  حتی اگر سفارش اولیه غذا را یادداشت کنید، مشتریان درخواست‌های اضافی خواهند داشت. به عنوان مثال، آنها از شما برای درخواست مجدد نوشدنی و سس‌های اضافی دارند. بدیهی است که شما تمامی این موارد را یادداشت نخواهید کرد، بنابراین بسیار مهم است که فعالانه گوش دهید تا بتوانید نیازهای مشتریان خود را برآورده کنید.

حافظه خوب

زمانی که مشتری از شما چیزی می‌خواهد، باید درخواست را به خاطر بسپارید. هر شخصی ممکن است درخواست خاصی داشته باشد. خواه اصلاح یک سفارش اشتباه یا درخواست مجدد نوشیدنی، داشتن حافظه قوی تضمین می‌کند که مهمانان خود را راضی نگه دارید.

علاوه بر این، برای حفظ دقت سفارشات، رستوران‌داران می‌توانند از فناوری‌هایی مانند سفارشگیر اندروید استفاده کنند. این سفارشگیرها به پیشخدمت‌های شما کمک می‌کند تا سفارش‌ها را دقیق ثبت کنند و به آشپزخانه بفرستند تا همه سفارش‌هایرستوران شما به درستی سازماندهی شوند.

صبوری و خوش رفتاری

همه ما شاهد رفتار بی‌ادبانه یک مشتری با گارسون بوده‌ایم. متأسفانه گاهی مشتریان ناراحتی خود را سر شما خالی می‌کنند. بهترین راه برای پاسخ به بی ادبی، خوش رویی و صبوری است. خوش رویی نه تنها مشتری را آرام می‌کند، بلکه به شما این فرصت را می‌دهد که به سرعت مشکل را حل کنید بدون اینکه اجازه دهید احساسات بر شما غلبه کنند.

توانایی انجام دادن سریع کارها

نه تنها مشتریان بلکه مدیریت نیز از گارسون‌ انتظار دارد کارها را به سرعت انجام دهد. اگر انتظارات را برآورده نکنید، شغل شما به خطر می‌افتد.

توانایی انجام دادن چند کار با یکدیگر

اگرچه بسیاری از مردم می‌گویند انجام چند کار غیرممکن است، به عنوان یک گارسون باید چندکاره باشید. شما اغلب در میانه سرو غذا برای یک میز خواهید بود، زمانی که مهمان دیگری نوشیدنی بیشتر یا صورتحساب خود را می‌خواهد. اگر از آن‌ها بخواهید صبر کنند تا کارتان تمام شود، ممکن است بی‌ادب به نظر برسد، یا اگر به یاد نیاورید چه خواسته‌اند، فراموشکار به نظر می‌رسید.

بنابراین باید چندین کار را هم‌زمان انجام دهید. سعی کنید از فکر کردن به زندگی خارج از محل کار خودداری کنید و مطمئن شوید که خواب کافی دارید. کمبود خواب می‌تواند تمرکز شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث فراموشی شود.

توانایی تفکر سریع و حل مشکلات

گارسون‌ها به توانایی فکر کردن سریع و حل مشکلات یا موقعیت‌های غیرمنتظره نیاز دارند و این کار را باید به سرعت انجام دهند. به عنوان مثال، اگر سفارشی با تاخیر آماده شود، گارسون باید بداند که چگونه مشتری را راضی کند. اگر مشتری چیزی را سفارش دهد که تمام شده باشد، باید مورد مشابهی را پیشنهاد کند یا سؤالاتی را برای پیشنهاد جایگزین مناسب بپرسد.

مدیریت زمان

مدیریت زمان مهارت مهمی است که شما باید به عنوان پیشخدمت داشته باشید. زمان‌های آماده‌سازی غذاهای مختلف را بدانید تا بتوانید در حین آماده‌سازی غذا کارهای دیگری انجام دهید.

چگونه یک گارسون خوب و کاربلد استخدام کنیم؟

رستوران ها باید هنگام استخدام کارکنان خود به ویژه گارسون‌ها بسیار گزینشی عمل کنند زیرا آنها مستقیماً با مشتریان در تماس هستند. در ادامه چند نکته در مورد نحوه استخدام کارکنان خوب برای رستوران را بیان می‌کنیم.

شخصیت افراد را اولویت گزینش خود قرار دهید

مهمترین چیزی که باید در هنگام استخدام کارکنان به دنبال آن باشید شخصیت خوب است. «از خودتان بپرسید آیا از هم‌نشینی و صرف غذا با این فرد لذت ببرید؟ از آنجا که گارسون‌ها اولین افرادی هستند که با مشتریان شما در ارتباط هستند، آنها سفیران برند شما هستند.

به اولین برداشت‌ها توجه کنید

در طول فرآیند مصاحبه، برداشت اولیه باید بسیار مهم باشد. به هر حال، این افراد همان کسانی هستند که باید تاثیرات اولیه خوبی را در مشتریان شما ایجاد کنند. بنابراین مراقب باشید که متقاضیان چگونه خود را از نظر ظاهر، نحوه معرفی خود و رفتار کلی خود نشان می‌دهند.

سوالات شخصی بپرسید

سعی کنید متقاضیان را حداقل تا جایی که می‌توانید در طول مصاحبه بشناسید چند سوال شخصی بپرسید، مانند سوال دربارۀ کتاب‌ها یا فیلم‌های مورد علاقه‌شان و کارهایی که برای سرگرمی انجام می‌دهند. این بدان معنا نیست که شما فقط افرادی با سبک خاصی را استخدام کنید بلکه این موضوع به شما کمک می‌کند آن‌ها را بشناسید.

دربارۀ موقعیت‌های فرضی سوال کنید

به عنوان مثال، «چه واکنشی در برابر مشتری‌ای نشان می‌دهید که غذای خود را پس از خوردن بیش از نیمی از آن پس فرستاده است؟» اگر آنها به شما پاسخ قانع کننده‌ای بدهند پس باید بتوانند در هنگام پیش آمدن شرایط سخت، عملکرد خوبی داشته باشند.

خود را به جای مشتری قرار دهید

از آنها بخواهید نشان دهند که چگونه از مشتریان استقبال می‌کنند یا غذاها را معرفی می‌کنند. این موضوع به شما کمک می‌کند که خود را به جای مشتری قرار دهید و ببینید آیا می‌توانند به خوبی از مشتریان استقبال کنند یا خیر. حتماً در طول مکالمه مانند یک مشتری فکر کنید. آیا این فرد کسی است که از گفتگو با او لذت می‌برید؟

به دنبال تماس چشمی باشید

یکی دیگر از عناصر ضروری برای ارائه خدمات دوستانه، تماس چشمی است. متقاضیان خوب باید بتوانند تماس چشمی مستقیم داشته باشند و در طول مصاحبه لبخند بزنند. اگر آنها در طول مصاحبه نتوانند تماس چشمی داشته باشند، احتمالاً زمانی که منتظر مشتریان هستند نیز نمی توانند این کار را انجام دهند.

به آنها فرصت صحبت بدهید

یک راه آسان برای انجام این کار این است که بپرسید آیا در پایان فرآیند مصاحبه از شما سؤالی دارند یا خیر. متقاضیانی که با اعتماد به نفس هستند، احتمالاً در مورد شغل مدنظر یا شرایط آن سوالات خاصی می‌پرسند.

بر آموزش تاکید کنید

مهم نیست چه کسی را برای برای رستوران خود استخدام می‌کنید، آموزش در حین کار ضروری است. این چیزی است که به شما امکان می‌دهد بهترین افراد را استخدام کنید.

آموزش مستمر گارسون های رستوان

شرایط مورد نیاز برای گارسونی در رستوران

 • توانایی ایستادن برای ساعات طولانی
 • انعطاف‌پذیری در انجام کار
 • توانایی حفظ آرامش و حرفه‌ای عمل کردن در قبال مشتریان عصبانی
 • مهارت‌های ارتباطی عالی
 • حفظ تعادل برای حمل بشقاب یا سینی‌ها بدون افتادن چیزی

7 نکته طلایی برای گارسون خوب بودن

 1. مراقب ظاهر و لباس خود باشید. نظافت و سفارش، اصول اولیه یک ارائه خوب است. هرگز با لباس کثیف و لکه‌دار ظاهر نشوید.
 2. به وضعیت بدن خود توجه کنید. هرگز دستان خود را در جیبتان نگذارید
 3. تبعیض قائل نشوید، همه مشتریان از نظر طبقه اجتماعی برابر هستند و سزاوار رفتار یکسان هستند.
 4. حافظه‌تان را تمرین دهید. دانستن کامل پیشنهادات منو و به خاطر سپردن برخی از سفارشات برای سریعتر ثبت کردن سفارشات بسیار مفید است
 5. یک پیشخدمت متواضع همیشه تقصیرها را می‌پذیرد. اگر سفارش‌ با تاخیر آماده شده است، عذرخواهی کنید.
 6. فقط زمانی که از شما درخواست شد صورتحساب را بیاورید و بلافاصله بعد از آن بدون اینکه منتظر پرداخت بمانید، آن را بگذارید.
 7. همیشه قبل از برداشتن ظروف از روی میز از مشتریان بپرسید که آیا غذای خود را تمام کرده‌اند یا خیر. میز باید به سرعت پاک شود، اما نه بدون سوال پرسیدن از مشتری. یک پیشخدمت باهوش سوال می‌پرسد که آیا چیزی نیاز دارند؟

سخن آخر

اگرچه شغل گارسونی معمولاً نیازی به آموزش رسمی ندارد اما مهارت‌های خاص گفته شده در این مقاله به گارسون‌ها کمک می‌کند در رستوران‌های ممتاز به عنوان گارسون مشغول به کار شوند.

سوالات متداول

گارسون یعنی چه؟
پیشخدمت‌ها که گارسون نیز شناخته می‌شوند، در رستوران‌ها با ثبت سفارش غذای مشتریان و آوردن غذای آماده سر میزها، از آنها پذیرایی می‌کنند. گارسون‌ها همچنین وظیفه دارند از مشتریان بپرسند که آیا از وعده غذایی خود راضی هستند یا خیر و در صورت عدم رضایت مشتری، هر کاری از دستشان بربیاید، انجام می‌دهند.

وظایف اصلی گارسون چیست؟
خوشامدگویی به مشتریان و ارائه منو، ثبت سفارش مشتریان و انتقال سفارشات به آشپزخانه، ارائه پیشنهاد غذاهای ویژه به مشتریان، سرو غذا به مشتریان بعد از آماده شدن غذاها و نوشیدنی‌ها، سوال پرسیدن درمورد اینکه آیا مشتریان از وعده غذایی خود راضی هستند یا نه، ارائه صورتحساب به مشتریان، تمیز کردن میزها

شرایط مورد نیاز برای گارسونی در رستوران چیست؟
توانایی ایستادن برای ساعات طولانی، انعطاف‌پذیری در انجام کار، توانایی حفظ آرامش و حرفه‌ای عمل کردن در قبال مشتریان عصبانی، مهارت‌های ارتباطی عالی، حفظ تعادل برای حمل بشقاب یا سینی‌ها بدون افتادن چیزی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *