نرم‌افزار باران

9 قدم برای راه‌اندازی سوپرمارکت

راه اندازی سوپرمارکت

آیا می‌خواهید یک سوپرمارکت راه‌اندازی کنید؟ آیا تفاوت سوپرمارکت‌های فیزیکی، آنلاین، تلفنی و اسنپ مارکت را می‌دانید؟ در این مقاله انواع سوپرمارکت‌ها را بررسی کرده و مزایا و معایب هریک را برمی‌شمریم.

انواع سوپر مارکت، فیزیکی، تلفنی، اینترنتی، اسنپ مارکت

سوپرمارکت‌ها طیف گسترده‌ای از محصولات را به فروش می رساند – از  محصولات بسته‌بندی شده تا نوشیدنی‌ها. اگر بازار هدف خود را به درستی تجزیه و تحلیل کنید، نیازهای محل خود را ارزیابی کنید و تفاوت فروشگاه فیزیکی، آنلاین، تلفنی و اسنپی را درک کنید، صنعت خواربارفروشی می‌تواند یک صنعت سودآور برایتان باشد.

سوپرمارکت فیزیکی

علیرغم مزایای فراوان اینترنت، خرید از فروشگاه فیزیکی همچنان مزایای فراوان و جایگاه مهمی در صنعت خرده فروشی دارد. برخی از مشتریان برای یک تجربه حضوری، مانند بررسی فیزیکی یک محصول یا بحث در مورد نیازهای خود با یک همکار فروش آگاه به سراغ خرید از سوپر مارکت فیزیکی می‌روند.

مراحل راه‌اندازی سوپرمارکت فیزیکی

 1. تهیه بیزینس پلن

صرف نظر از مقیاس کسب‌وکاری که می‌خواهید راه‌اندازی کنید (یک فروشگاه مواد غذایی کوچک یا سوپرمارکت‌های بزرگ) باید یک بیزینس پلن کاملاً تحقیق شده داشته باشید. بنابراین، باید مطمئن شوید که زمانی را برای تهیه یک طرح تجاری خوب برای سوپرمارکت خود اختصاص دهید. اگر مهارت لازم برای شروع یک طرح کسب‌وکار مناسب را ندارید، مشاوری را استخدام کنید تا به شما در این راه کمک کند.

 1. ثبت کسب‌وکار 

قبل از افتتاح سوپرمارکت خود باید کسب‌وکار خود را ثبت کنید و مجوزهای لازم را دریافت کنید.

 1. مطالعات امکان سنجی

اگر می‌خواهید سوپرمارکتی راه‌اندازی کنید که مشتریان زیادی داشته باید، باید تحقیقاتی را انجام دهید تا بتوانید مکان ایده‌آل سوپرمارکت خود را پیدا کنید.

 1. خرید یا اجاره مکان مناسب

مکانی که برای شروع فعالیت سوپرمارکت خود انتخاب کرده‌اید، در موفقیت کسب‌وکار شما بسیار تاثیر دارد. محل سوپرمارکت شما باید در مکانی باشد که به راحتی بتوان به آن دسترسی داشت، این مکان باید فضای کافی برای پارکینگ داشته باشد و باید با سایر سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه‌های مواد غذایی در همان منطقه رقابت کنید.

سوپرمارکت فیزیکی

 1. یافتن تامین کننده مناسب

شما باید از توزیع‌کنندگان عمده فروشی و تولید کنندگان محصولات خود را تهیه کنید. بنابراین، باید مطمئن باشید که فقط یک برند از یک محصول ندارید. ایجاد یک رابطه مستقیم با تولیدکنندگانی که می‌خواهید سوپرمارکت خود را محصولات آنها پر کنید، مستلزم برقراری ارتباط مستقیم است.

 1. استخدام کارکنان

کسب‌وکار سوپرمارکت چیزی نیست که بتوان به تنهایی مدیریت کرد. مطمئناً به افرادی نیاز دارید که با شما کار کنند. اما اگر سوپرمارکت بزرگتری دارید، باید کارکنان کافی استخدام کنید تا به شما در مدیریت سوپرمارکت کمک کنند. بسته به ماهیت کار، حداقل به یک مدیر، صندوقدار نیاز دارید.

 1. آموزش به کارکنان

راه اندازی یک سوپرمارکت کار ساده‌ای نیست؛ زیرا باید هم زمان و هم پول برای آموزش کارکنان خود سرمایه‌گذاری کنید. به عنوان مثال، اگر کارمندان شما در زمینه مهارت‌های بین فردی آموزش ندیده باشند، ممکن است باعث نارضایتی مشتریان شوند. مهم است که به کارکنان سوپرمارکت خود در مورد نحوه برخورد با مشتریان مختلف آموزش دهید.

انواع سوپرمارکت

 1. تبلیغ و افتتاح سوپر مارکت

شاید مجبور شوید یک مراسم افتتاحیه ترتیب دهید تا مردم منطقه را از سوپرمارکت جدید خود مطلع کنید، یا ممکن است از تبلیغات چاپی کمک بگیرید.

مزایای خرید از سوپرمارکت فیزیکی

 • برخی از افراد ترجیح می‌دهند برای اطمینان از کیفیت موادغذایی و تاریخ انقضا خودشان شخصا خرید کنند.
 • تبلیغات درون فروشگاهی برای جذب مشتریان به فروشگاه‌های فیزیکی ایجاد آگاهی از برند یا محصول طراحی شده‌اند. اگر به طور فیزیکی از این فروشگاه‌ها بازدید نمی‌کنید، ممکن است تخفیف‌های موقت در خدمات محبوب، هدایای رایگان، و پیشنهادات ویژه تبلیغاتی موجود را از دست بدهید.
 • وقتی از فروشگاه خرید می‌کنید، دیگر منتظر رسیدن یک کالا نیستید. بلافاصله آنچه را که نیاز دارید در اختیار دارید – و هیچ هزینه تحویلی نمی‌پردازید.
 • یکی از قانع‌کننده‌ترین دلایل برای خرید از فروشگاه‌های فیزیکی حمایت از مشاغل محلی است. بسیاری از خریداران مایلند در ازای حمایت از جامعه محلی خود از راحتی‌شان صرف نظر کنند.

هزینه‌های راه اندازی سوپرمارکت فیزیکی

 • هزینه اجاره یا اجاره مکان (در صورتی که قصد خرید مکان را ندارید)
 • هزینه آماده‌سازی فضای داخلی و قفسه‌ها
 • هزینه خرید موجودی
 • هزینه دریافت مجوزها
 • هزینه خرید فناوری‌هایی مانند نرم افزار حسابداری سوپرمارکت، دوربین‌های مدار بسته و غیره.

راه‌اندازی سوپرمارکت نیازمند سرمایه‌گذاری‌های هنگفت است و برنامه‌ریزی مدل کسب‌وکار سوپرمارکت به هیچ وجه آسان نیست. با وجود این سوال، مهم است که به یاد داشته باشید که صبر و پشتکار کلید اصلی آن است. اگر کسی تمام مراحل را با جدیت دنبال کند، مطمئناً نتیجه محتمل را خواهید دید.

سوپر مارکت تلفنی

سوپرمارکت تلفنی

گاهی مشتریان به اینترنت دسترسی ندارند و یا برایشان مهمان آمده و نیاز به پذیرایی و خرید فوری مواد غذایی دارند، در این شرایط  فقط با یک تلفن می‌توانند خرید کنند و سفارش خود را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرند.

امروزه بسیاری از سوپرمارکت‌ها سفارشات مشتریان خود را به صورت تلفنی ثبت کرده و درب منزل تحویل می‌دهند.

مزایای خرید تلفنی از سوپرمارکت

 • خرید فقط با یک تماس
 • ارسال در کوتاه ترین زمان
 • در برخی موارد پرداخت نقدی پس از تحویل ممکن است.

سوپر مارکت آنلاین

امروزه سوپرمارکت‌های آنلاین بیش از هر زمان دیگری محبوب شده‌اند، که با توجه به ظهور اپلیکیشن‌ها و اقتصاد گیگ جای تعجب نیست.  اکثر فروشگاه‌های آنلاین بخش سوپرمارکت خود را راه‌اندازی کرده‌اند. ثبت سفارش در همه ساعات شبانه‌روز و در همه روزهای سال امکان‌پذیر شده است.

چه ساعت 2 بعد از ظهر باشد و چه ساعت 4 صبح، خرید آنلاین به شما امکان می‌دهد هر زمانی که برایتان راحت‌تر است، سفارشتان را ثبت کنید. اگرچه هنگام تحویل مواد غذایی باید در آن حضور داشته باشید، اما گاهی می‌توانید بازه زمانی تحویل را انتخاب کنید.

مراحل راه اندازی سوپرمارکت آنلاین

این اولین قدم برای مشتری برای برقراری رابطه بلندمدت با فروشگاه شما است. خریدار باید به راحتی سفارش خود را از طریق موبایل یا کامپیوتر انجام دهد. می‌توانید یک اپلیکیشن توسعه دهید یا یک وب سایت برای فروشگاه خود بسازید.

سوپر مارکت آنلاین

مراحل راه اندازی یک تجارت آنلاین مواد غذایی شامل موارد زیر می‌شود:

 1. ثبت کسب‌وکار و دریافت مجوز

شما می‌توانید تجارت خواربار فروشی خود را به عنوان یک شرکت سهامی خاص یا مشارکتی ثبت کنید. برای تکمیل موفقیت آمیز مراحل ثبت نام، می‌توانید با مشاور مالیاتی یا حسابدار رسمی تماس بگیرید. برای راه اندازی یک تجارت آنلاین مواد غذایی چندین مجوز نیاز است.

 1. شناسایی مخاطبان هدف

این امر به شما کمک می‌کند تا اقلام پرفروش را انتخاب کنید.

 1. تعیین منطقه تحویل

یک تجارت آنلاین مواد غذایی به شدت به سرویس تحویل موارد غذایی بستگی دارد. باید محل تحویل دلخواه خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که ارسال سریع لوازم خواربار برای شما امکان پذیر باشد.

از آنجایی که اکثر مشتریان اصرار دارند که تحویل همان روز انجام شود، باید سرویس تحویل داشته باشید. برد منطقه تحویل شما نباید بیش از 5 کیلومتر شعاع داشته باشد. در غیر این صورت، هزینه آن برایتان زیاد خواهد شد.

 1. مدیریت موجودی

برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار خواربار فروشی، باید روی مدیریت موجودی کار کنید. دو راه برای مدیریت موجودی شما وجود دارد. نخست، می‌توانید موجودی خود را در انبار خود آماده نگه دارید، یا دوم، می‌توانید با فروشگاه‌های مواد غذایی محلی و تامین‌کنندگان عمده فروشی ارتباط برقرار کنید.

 1. تامین سرمایه 

کسب‌وکارهای خواربارفروشی معمولاً با حاشیه‌های سود اندک کار می‌کنند که معمولاً بین 2 تا 5 درصد است. بنابراین، سرمایه شما باید برای پوشش تمام هزینه‌ها کافی باشد. از آنجایی که باید اقلام را به منزل مشتریان تحویل دهید، باید هزینه ارسال را نیز در نظر بگیرید.

 1. انتخاب روش پرداخت

اگر یک سیستم تحویل قابل اعتماد درب منزل دارید، بهترین گزینه برای شما پرداخت نقدی در هنگام تحویل است.

 1. توسعه یک وب سایت

خواربارفروشی بزرگترین دسته خرده‌فروشی در جهان است، اما هنوز دیجیتالی نشده است. حضور آنلاین به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا کسب‌وکارتان رشد کند و با مشتریان جدید ارتباط برقرار کند. می‌توانید یک نام دامنه مناسب را از یک ثبت کننده دامنه خریداری کنید. برای به دست آوردن ترافیک ارگانیک در فروشگاه آنلاین خود، می‌توانید سئو داخلی و خارجی انجام دهید. باید توسعه وب سایت مواد غذایی خود را به یک شرکت طراحی و توسعه وب با تجربه بسپارید.

اگر می‌خواهید از نظر مالی مستقل باشید و زندگی رویایی خود را داشته باشید، راه‌اندازی یک تجارت آنلاین خواربارفروشی ایده خوبی است. در سطح جهانی، خواربار فروشی یک صنعت 1 تریلیون دلاری است و خواربار فروشی آنلاین تنها 10 درصد از آن است. چشم‌انداز بزرگی برای رشد وجود دارد.

مزایای سوپر مارکت آنلاین 

 • مزیت بزرگ سفارش آنلاین از سوپرمارکت این است که می‌توانید در تمامی روزهای هفته و در هر ساعتی سفارشتان را ثبت کنید. بسیاری از سایت‌ها دارای امکانات چت آنلاین هستند که به شما امکان می‌دهد با یک شخص واقعی ارتباط برقرار کنید تا بتوانید مشکلات در ثبت سفارش را فوراً برطرف کنید.
 • اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی آنلاین یا در همان روز تحویل می‌دهند یا روز بعد. این روش برای افراد پرمشغله‌ای که نمی‌خواهند ساعت‌ها منتظر بمانند عالی است.
 • خرید آنلاین به این معنی است که در صف خرید پرداخت لازم نیست بمانید، دردسر پارک خودرو و جستجوی مکانی در پارکینگ مرکز خرید ندارید.
 • هیچ فروشگاهی نمی‌خواهد مشتریان از دریافت کالاهای بی‌کیفیت شکایت کنند. بنابراین هدف آنها ارسال تازه‌ترین محصولات در سفارشات تحویل درب منزل است. یک فروشگاه معتبر تضمین می‌دهد که اگر از تحویل خود راضی نبودید وجه را بازمی‌گردانند.

معایب سوپرمارکت آنلاین

 • برخی از وب‌سایت‌های فروشگاه‌های مواد غذایی طراحی ضعیفی دارند و یافتن یک کالای خاص همیشه آسان نیست. بااین‌حال، فروشگاه‌ها به بازخورد مصرف‌کنندگان پاسخ می‌دهند و وب سایت‌ها در حال بهبود هستند
 • تقاضا برای تحویل درب منزل افزایش یافته است؛ در نتیجه فروشگاه‌ها هزینه‌های تحویل را افزایش داده‌اند. تعداد کمی هنوز تحویل رایگان ارائه می‌دهند، اما قیمت پیشنهادی حداقل اندازه سفارش بزرگ است.
 • خرید اینترنتی ارتباط انسانی با کارکنان فروشگاه یا سایر مشتریان را به حداقل می‌رساند. شما ممکن است این را ترجیح دهید، اما برای دیگران این موضوع احساس انزوا را افزایش می‌دهد.
 • وقتی شخصی موادغذایی را برای شما انتخاب می‌کند هرگز به مانند این نیست که شما شخصاً مواد غذایی را در فروشگاه دستچین کنید.

اسنپ مارکت

اسنپ مارکت یک پلتفرم آنلاین که به خواربارفروشان اجازه می‌دهد محصولات خود را از طریق اینترنت بفروشند. بسیاری از خواربارفروشان در مقیاس کوچک، شانس خوبی برای افزایش سود با افزایش فروش در ازای هزینه اشتراک دارند.

اسنپ مارکت

در این فروشگاه‌ها خریدار باید مکان خود را وارد کند، یا اینکه به طور خودکار از طریق GPS شناسایی می‌شود. سپس با نزدیکترین فروشنده تماس گرفته می‌شود تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن درخواست شما را برآورده کند.

اسنپ مارکت که در سال‌های اخیر فعالیت خود را شروع کرده است، حاصل همکاری دو شرکت بزرگ «اسنپ» و «هایپراستار» است و کالاهای سوپرمارکتی مورد نیاز مردم را با بهره‌مندی از تخفیف‌های هایپراستار تحویل می‌دهد. روش کار آن بدین صورت است که نزدیک‌ترین هایپراستار، تمامی کالاهای خریداری‌شده‌ توسط کاربران را تأمین خواهد کرد و این کالاها با پشتیبانی بزرگ‌ترین سرویس حمل‌ونقل آنلاین ایران، یعنی اسنپ، در زمان انتخابی کاربران به‌ دست آن‌ها می‌رسد.

مزایای اسنپ مارکت

 • تنوع کالاها
 • رابط کاربری ساده
 • امکان مشاهده سوپرمارکت‌های اطراف
 • کدهای تخفیف و تخفیف های ویژه روزانه
 • امکان رهگیری پیک اسنپ
 • سفارش براساس پیشینه خرید

معایب اسنپ مارکت

 • لغو شدن ناگهانی سفارش به دلیل عدم ارائه توسط سوپرمارکت
 • بسته‌بندی نامناسب
 • عدم امکان مشاهده تاریخ انقضای محصولات
 • محدودیت در ارسال (عدم ارائه خدمات به تمام مناطق)

جمع‌بندی

شکی نیست که خرید آنلاین روند رو به رشدی دارد. با این حال، برخی از مردم همیشه نگران کیفیت و تازگی غذای تحویلی خواهند بود. اینکه خرید آنلاین مواد غذایی خوب است یا بد، یک تصمیم شخصی است. فقط شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا خرید اینترنتی برایتان مزیت دارد یا خیر؟

سوالات متداول

معایب خرید اینترنتی مواد غذایی چیست؟

ممکن است گران‌تر باشد. بسته به فروشگاه، هزینه‌های اضافی تحویل وجود دارد. خرید محصولات تازه می‌تواند چالش برانگیز باشد زیرا شما نمی‌توانید قبل از خرید آن، کیفیت آن را ببینید.

آیا قیمت مواد غذایی درخرید آنلاین بیشتر است؟

لزوما این گونه نیست. مانند هر نوع خریدی، قیمت‌ها به عرضه و تقاضا بستگی دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که فروشگاه‌های رقیب زیادی دارد، پس فروشگاه آنلاین مواد غذایی شما نباید گران‌تر از فروشگاه‌های فیزیکی باشند.

چرا سوپرمارکت‌ها آنلاین می‌شوند؟

طی 10 سال گذشته، تغییر عمده‌ای از سوی مصرف کنندگان به خرید آنلاین صورت گرفته است. مشتریان به راحتی و به قیمت اهمیت می‌دهند و مایل به پرداخت هزینه اضافی برای تحویل درب منزل هستند. سفارش آنلاین به روشی سریع و آسان برای خرید تبدیل شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *