8 تکنینک طراحی و اجرای تابلوی سر در رستوران و فست فود

مقاله طراحی و اجرای تابلوی سر در رستوران

آیا می‌دانید که تابلوی سر در رستورانتان به اندازه دکوراسیون رستوران شما اهمیت دارد؟

تقریباً هر کسب‌وکار فیزیکی نیاز به تابلوی سر در خوب دارد. برای بسیاری از کسب‌وکارها طراحی بالای درب نقش مهمی در تشویق مشتریان بالقوه برای ورود به داخل آن ایفا می‌کند.

رستوران‌ها و کافه‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند، اما هنگام طراحی تابلوهای غذاخوری، نکات منحصر به فردی وجود دارد. از انواع تایپوگرافی مورد استفاده گرفته تا وضعیت فعلی نگهداری آن، تابلوهای شما چیزهای زیادی در مورد انواع غذاها و نوشیدنی‌هایی می‌گوید که سرو می‌کنید. در این مقاله، به شما می‌گوییم که برای طراحی تابلوی سر در رستوران خود به چه نکاتی باید توجه کنید.

طراحی و اجرای تابلوی سر در رستوران و فست فود

تابلوی رستوران باید طوری طراحی شود که سرها را برگرداند و باعث ایجاد کنجکاوی در مورد رستوران شما شود. اگر رستوران‌های دیگر اطراف رستورانتان هستند، چگونه این کار را انجام می‌دهید؟ ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید – اما نیاز به برنامه‌ریزی و توجه دارد. در ادامه این مقاله ایده‌های طراحی را مطرح می‌کنیم که باعث می‌شود مردم مشتاق شوند رستوران شما را نسبت به رقبا انتخاب کنند.

اصول طراحی تابلوی سر در رستوران

1- به کنتراست رنگ‌ها توجه کنید

هنگام طراحی تابلوی رستوران تبلیغاتی، باید به ترکیب رنگ‌ها و کنتراست توجه کنید. انتخاب بهترین رنگ برای رستوران و کنتراست رنگ بر خوانایی یک تابلو تأثیر می‌گذارد و به افراد کمک می‌کند تا تابلوی شما را از راه دور ببینند. انجمن تبلیغات محیطی آمریکا (OAAA) انتخاب رنگ‌‌هایی با کنتراست بالا را توصیه می‌کند. به عبارت دیگر، یک متن روشن برای پس زمینه تیره و متن تیره برای پس زمینه روشن انتخاب کنید. کنتراست بالا خوانایی و یادآوری حافظه را بهبود می‌بخشد. 18 ترکیب رنگی زیر که از بیشترین دید تا کمترین رتبه‌بندی شده‌اند را در نظر بگیرید:

توجه به کنتراست رنگ در طراحی سر در رستوران
توجه به کنتراست رنگ در طراحی سر در رستوران
 • مشکی روی زرد
 • سیاه روی سفید
 • زرد روی سیاه
 • سفید روی سیاه
 • آبی روی سفید
 • سفید روی آبی
 • آبی روی زرد
 • زرد روی آبی
 • سبز روی سفید
 • سفید روی سبز
 • قهوه‌ای روی سفید
 • سفید روی قهوه‌ای
 • قهوه‌ای روی زرد
 • زرد روی قهوه‌ای
 • قرمز روی سفید
 • سفید روی قرمز
 • قرمز روی زرد
 • زرد روی قرمز

این ترکیب رنگ‌ها را هنگام طراحی تابلوی خود در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید از رنگ‌هایی با کنتراست کمتر استفاده کنید، مثلاً زرد روی سفید، می‌توانید با افزودن سایه‌ها یا حاشیه‌ها به متن، خوانایی را افزایش دهید.

هنگام انتخاب رنگ برای متن تابلوی خود این نکات را در نظر داشته باشید:

 • یک فونت رنگ روشن را در پس‌زمینه تیره یا یک فونت تیره را در پس زمینه روشن کنتراست کنید.
 • از فونت‌های خوانا استفاده کنید.
 • پس زمینه یا گرافیک هرگز نباید بر پیام واقعی غلبه کند یا حواس را از آن منحرف کند.
 • رنگ‌هایی را انتخاب کنید که با تم رستوران شما هماهنگی داشته باشد.
 • به خاطر داشته باشید که اکثر رستوران‌ها بیشتر از پالت رنگ گرم استفاده می‌کنند. به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد فکر کنید.
 • رنگ‌های متضاد نیز تاثیرگذار هستند. در حالی که قرمز / سبز یک جفت خاص هستند، ترکیب آبی / نارنجی یا زرد / بنفش خودنمایی می‌کند.

2- از رنگ‌های متناسب با کسب‌وکارتان استفاده کنید

برخی از رنگ‌ها بیشتر از بقیه محرک و جلب توجه کننده هستند. به عنوان مثال، قرمز رنگ محبوبی است که به طور گسترده در رستوران‌ها استفاده می‌شود زیرا هیجان‌انگیز، پرانرژی است و اعتقاد بر این است که اشتها را تحریک می‌کند. رنگ‌های زرد و نارنجی برای تابلوی رستورانی عالی هستند، زیرا گرم، شاد هستند و بیشتر از رنگ‌های کم‌‌کننده اشتها مانند آبی، القاکننده گرسنگی هستند. اگر در حال تبلیغ یک فروش یا افتتاحیه بزرگ هستید، از رنگ‌هایی برای تابلوی رستورانتان استفاده کنید که روشن، جسورانه و پر از زندگی هستند.

رنگ تابلوی سر در متناسب با سبک رستوران
طراحی رنگ تابلوی سر در متناسب با سبک رستوران

همچنین از استفاده همزمان از رنگ‌های مختلف زیاد خودداری کنید. رنگین‌کمانی از رنگ‌ها بینندگان را گیج می‌کند. در نهایت، رنگ‌‌هایی را انتخاب کنید که به آنچه می‌فروشید مربوط می‌شود. به عنوان مثال، اگر غذاهای گیاهی را تبلیغ می‌کنید، ممکن است رنگ سبز را به عنوان رنگ غالب انتخاب کنید. سبز نماد سلامتی است و این پیام را می‌دهد که غذای شما تازه و ارگانیک است. اگر در حال باز کردن یک رستوران پیتزا هستید، به قرمز گوجه‌‌ای فکر کنید.

3- از تصاویر و تایپوگرافی به خوبی استفاده کنید

بسیاری از رستوران‌ها نام‌هایی دارند که ذاتاً سبک خاصی از غذا را نشان می‌دهد. اکثر مصرف‌کنندگان پذیرفته‌اند که «قصر چوبی طلایی» احتمالاً یک رستوران چینی است و «لوئیجی» احتمالاً غذاهای ایتالیایی سرو می‌کند.

پیشنهاد مطالعه  بهترین آهنگ های مخصوص رستوران [ایران، خارجی، بی کلام]

اگر می‌خواهید گرافیک اضافه کنید، تصاویری را انتخاب کنید که پیام شما را برجسته می‌کند. برای مثال، اگر شما صاحب یک رستوران پیتزا به نام Cool Cat Pizza هستید، منطقی است که از تصویر یک گربه کارتونی در حال خوردن یک تکه پیتزا استفاده کنید. از طرف دیگر، اگر یک فروشگاه تخصصی هات‌داگ دارید، اضافه کردن تصویری از یک گربه که در حال خوردن پیتزا است، منطقی نیست.

 

تابلوی یک برگرفروشی
استفاده از تصویر مرتبط در طراحی تابلوی سر در یک برگرفروشی

4 – به سایز مناسب تابلو دقت کنید

هنگامی که مشتریان از رستوران شما عبور می‌کنند، تابلوی شما باید به اندازه کافی باید بزرگ باشد تا مردم به راحتی آن را هنگام راه‌رفتن یا رانندگی بخوانند. به طور کلی، هر چه بزرگتر باشد، خواندن آن آسان‌تر است. همچنین بررسی کنید که تابلوی شما همیشه قابل مشاهده باشد و پشت درختان یا اشیاء دیگر پنهان نشود.

تابلوهای LED برای طراحی سر در رستوران
تابلوهای LED نسبت به تابلوهای سنتی بیشتر دیده می‌شوند

5- تابلوی خود را تمیز نگه دارید

تابلوهای بالای درب رستوران شما اولین نشانه برای بازدیدکننده که کسب‌وکار شما چقدر استانداردهای خود را به طور فعال رعایت می‌کند – و یک تابلوی قدیمی، کثیف یا شکسته، تبلیغ خوبی برای آشپزخانه شما نیست.

تابلوی سر در رستوران
تابلوی تمیز نشان دهنده رعایت استاندارهای بهداشت است

برای اطمینان از اینکه مشتریان شما همیشه می‌توانند استانداردهای کیفیت شما را ببینند، هر چند وقت یکبار تعویض تابلو و تعمیر حروف شکسته و لامپ‌ها ایده خوبی است. حتی فقط رنگ‌آمیزی مجدد آن می‌تواند تفاوت بزرگی در اعتماد مشتریان بالقوه شما ایجاد کند.

6- خودتان را متمایز کنید

ممکن است از الگوهای تکراری برای طراحی استفاده کنید، زیرا سایر رستوران‌ها نیز از همان نوع فونت‌ها و رنگ‌ها استفاده می‌کنند (احتمالاً همه ما با رستوران‌های چینی با تابلوهای قرمز و طلایی و انواع مشابه آسیایی آشنا هستیم.).

رستوران چینی
استفاده از رنگ طلایی در طراحی تابلوی رستوران چینی

البته، این انتخاب‌ها اغلب به این دلیل انجام می‌شوند که امتحان خود را پس داده‌اند و برای ارتباط بصری «چینی بودن» رستوران چینی عالی هستند، اما کمی خلاقیت می‌تواند به شما طرحی بدهد که در این زمینه نیز خوب عمل می‌کند، اما از همه متمایز باشید. – شاید با استفاده از رنگ تیره تر، یا حروف مدرن با ظاهر ظریف آسیایی.

همین امر در مورد هر نوع رستوران دیگری نیز صدق می کند. اگر همبرگرفروشی‌های دیگر در شهر تابلوی قرمز دارند، شما تابلوی خود را آبی یا سبز کنید. اگر هر رستوران‌های هندی رقیب از فونت پاپیروس در تابلوهای خود استفاده کرده است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که رستوران شما سنت‌شکنی کند.

7- برای فضای خالی جا بگذارید

به گفته بنیاد شورای تابلوها کسب‌وکارهای ایالات متحده، فضای خالی اطراف متن در یک تابلو، برای خوانایی بسیار مهم است. تبلوی شما باید از حداقل 60 درصد فضای خالی تشکیل شده باشد. این نکته را در نظر داشته باشید تا تابلویی طراحی کنید که درهم و برهم نباشد و از راه دور به راحتی قابل خواندن باشد.

نمونه تابلوی مینیمال سر در رستوران
طراحی مینیمال برای تابلوی سر در رستوران

8- برند خود را تبلیغ کنید.

از تابلوهای رستوران به عنوان فرصتی برای برندسازی رستوران و تبلیغ برند خود و به یاد ماندنی کردن آن استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است تابلویی طراحی کنید که لوگوی رستوران خود را در آن نشان دهد. لوگوی شما باید هدف رستوران شما را در یک نگاه نشان دهد. می‌توانید از سبک رستوران خود برای الهام گرفتن استفاده کنید یا عناصر مرتبط با غذا را در طراحی بگنجانید.

نمونه تابلوی سر در رستوران با به کارگیری لوگو در طراحی
استفاده از لوگو در طراحی سر در یک برگرفروشی بیرون‌بر

حرف آخر

تابلوهای سر در رستوران شما یکی از اساسی‌ترین دارایی‌های بازاریابی شما هستند و در بسیاری از موارد اولین سفیر برند شما هستند. با طراحی مناسب آن ها، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که رستوران یا کافه‌تان به خوبی در معرض توجه قرار گرفته است.

سوالات متداول

در طراحی سر در رستوران به چه مواردی باید توجه کنیم؟

در طراحی سر در رستوران به رنگ و کنتراست رنگ‌ها، سایز تابلو، استفاده از تصاویر مرتبط و تایپوگرافی مناسب باید توجه داشته باشیم.

نقش طراحی تابلوی سر در رستوران در جذب مشتری چیست؟

سر در رستوران با ارائه اطلاعات و ویژگی‌های مربوط به رستوران باعث جذب مشتریان به رستوران می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی تابلوی سر در رستوران چیست؟

تابلوی سردر رستوران در درجه اول باید بسیار خوانا و واضح باشد.