نرم‌افزار باران

فرم محاسبه آنلاین مالیات کارتخوان – قانون 1402

مالیات دستگاه کارتخوان

فرم محاسبه آنلاین مالیات کارتخوان

میزان درآمد و هزینه سالانه خود را در فرم وارد کنید تا میزان مالیات پرداختی برای کارتخوان به صورت خودکار محاسبه گردد.

 


این روزها که دستگاه کارتخوان جای پول نقد را گرفته‌اند، لازم است که بدانیم تمام صاحبان کارتخوان برای استفاده از این دستگاه‌ها باید مبلغی را به عنوان مالیات بپردازند. در این مقاله درمورد مالیات دستگاه کارتخوان و پوز و تشکیل پرونده مالیاتی اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

مشاغل مشمول مالیات کارتخوان کدام‌اند؟

مطابق قانون سازمان امور مالیاتی تمامی دارندگان دستگاه‌های کارتخوان چه افراد حقیقی و چه حقوقی، موظف‌اند در سامانه امور مالیاتی ثبت نام کرده و کد اقتصادی دریافت کنند. این افراد همچنین ملزم به پرداخت مالیات هستند.

نحوه محاسبه مالیات کارتخوان چگونه است؟

نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان در سال ۱۴۰۰ و در سال ۱۴۰۱ و بعد از آن، مانند نحوه محاسبه مالیات مشاغل است. طبق قانون مالیات مستقیم، مشاغل کشور به سه صنف تقسیم‌بندی می‌شوند: تولیدی، خدماتی و بازرگانی. بر حسب اینکه به چه صنفی تعلق دارید، باید بین ۱۰ تا ۲۵ درصد درآمدتان را مالیات پرداخت کنید.

پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان چیست؟

پرونده‌ای الکترونیکی است که به موجب تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، از طریق ثبت‌نام در سامانه امور مالیاتی تشکیل می‌شود تا اطلاعات تمامی تراکنش‌های مالکان دستگاه کارتخوان، به منظور شفافیت مالی، به صورت آنلاین در اطلاع سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد.

برای تسهیل امور حسابرسی مالیاتی باید مودیان پرونده مالیاتی داشته باشند تا دستگاه‌های کارتخوان و پوز آن‌ها به پرونده مالیاتی‌شان وصل شود. در پرونده‌ مالیاتی مودی، لیست تمام دستگاه‌هایی که به نام وی ثبت شده قابل رویت است.

پس از اینکه مودی پرونده مالیاتی تشکیل می‌دهد، کد مالیاتی یکتا دریافت می‌کند که عددی ده رقمی است. به این ترتیب تراکنش‌های دستگاه کارتخوان از طریق بانک به صورت هوشمند و شفاف در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد و مبلغ مالیات مشخص می‌شود.

مراحل ثبت کد مالیاتی

  1. به  سایت سازمان امور مالیاتی مراجعه کنید.
  2. روی دکمه پیش ثبت‌نام و ثبت‌نام الکترونیک بزنید.
  3. در قسمت چپ صفحه باز شده، در اطلاعات خواسته شده (کد پستی، شماره تلفن همراه، کد امنیتی) را پر کرده و دکمه پیش ثبت نام جدید زده می شود.
  4. در صفحه بعد، پیام به موبایل ارسال می‌شود که باید آن را در پنل وارد کنید.
  5. تاریخ تولد خود را وارد کرده و دکمه ادامه را بزنید.
  6. در صفحه بعدی اطلاعات ناقصی که رنگ قرمز نوشته شده را پر کنید (برای هر پذیرنده متغیر است).
  7. در این مرحله ثبت نام نهایی شده است و کد پیش ثبت نام برای شما همراه با نام کاربری و رمز عبور صادر می‌شود.
  8. بعد از دریافت نام کاربری و رمز عبور میتوانید وارد لینک ثبت نام می‌شوید (اگر کد برای شما ارسال نشده است، فراموش کردن نام کاربری و رمز عبور را بزنید).
  9. در سمت چپ دکمه نمایش و ویرایش اطلاعات را بزنید و تمامی  موارد قرمز را پر کنید.
  10. بعد از تکمیل اطلاعات در ستون سمت راست ابلاغ الکترونیک را بزنید، مراحل تایید نهایی را انجام دهید تا تایید نهایی شود و برای پذیرنده پیامک حاوی تکمیل اطلاعات ارسال شود.

عدم ثبت دستگاه کارتخوان و پوز چه پیامدی دارد؟

تمام تراکنش‌های دستگاه کارتخوان و پوز مشمول مالیات می‌شود و کسی که دستگاه را ثبت نکرده باشد و کد اقتصادی دریافت نکرده باشد، متخلف شناسایی می‌شود. در صورت محرز شدن این موضوع، این افراد علاوه بر پرداخت مبلغ مالیات، مشمول پرداخت جریمۀ عدم تشکیل پرونده مالیاتی و عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی می‌شوند.

 

سوالات متداول

ثبت نام دستگاه کارت خوان چگونه است؟

به منظور ثبت نام مالیات دستگاه کارت خوان باید به سایت سازمان مالیاتی به نشانی tax.gov.ir و بخش پیش ثبت نام مراجعه کنید  که توضیح آن در این مقاله بیان شد.

پیشنهاد مطالعه  صورت معاملات فصلی (ماده 169) چیست؟ قوانین سال 1402

به دستگاه کارت خوان چند درصد مالیات تعلق می‌گیرد؟

به هر یک از صنف‌های تولیدی، خدماتی و بازرگانی بین ۱۰ تا ۲۵ درصد مالیات تعلق می گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *