نرم‌افزار باران

مزایا و معایب شغل سوپرمارکت

مقاله شغل سورمارکت

آیا به فکر راه‌اندازی سوپرمارکت و یا اشتغال در این حوزه هستید، در هر کاری هوشمندانه است که ابتدا یک قدم به عقب برگردید و تمام مزایا و معایب مختلف شغل سوپرمارکت را در نظر بگیرید. گرچه کار در سوپرمارکت به طور غیرقابل انکاری مزایایی دارد، اما معایبی نیز دارد، درست مانند مشاغل در حوزه‌های دیگر. ساعات طولانی آخر هفته فقط یک نمونه از این معایب است.

زنی در حال چیدن لوازم در قفسه سوپر مارکت

مزایای شغل سوپر مارکت

 • فعالیت بدنی روزانه

خواربارفروشی‌ها معمولاً فعالیت بدنی بسیار بیشتری نسبت به سایر مشاغل دارند. این موضوع می‌تواند تأثیر مثبتی بر سطح انرژی و سلامت کلی شما بگذارد. گفته می‌شود، مشاغل کم تحرک مانند کار اداری می‌تواند منجر به آتروفی عضلانی، کمردرد و کاهش سطح انرژی در دراز مدت شود.

کار در سوپرمارکت فرصت فعالیت بدنی بسیاری فراهم می‌کند. ممکن است لازم باشد اقلام را در قفسه‌ها بچینید یا به طور مداوم پشت صندوق بایستید.

 • مالکیت کسب‌وکار

رئیس خودتان هستید! با راه‌اندازی یک فروشگاه مواد غذایی، شما هستید که می‌توانید تقریباً برای تمام عملیات‌های کاری تصمیم‌گیری کنید.

 • تعامل رو در رو

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تعاملات اجتماعی خوبی دارید، پس این شغل برای شماست! در یک سوپرمارکت، شما هر روز با مشتریان و یا کارمندان خود تعامل خواهید داشت.

برای افراد برون‌گرا، تمرین مهارت‌های چهره به چهره ممکن است اولویت خاصی نباشد. بااین‌حال، اگر خجالتی هستید، تعاملات مکرر با مشتری که برای کار در سوپرمارکت ضروری است، راهی عالی برای افزایش اعتماد به نفس ارتباطی شماست.

 • توسعه مهارت‌های شغلی

کار در سوپرمارکت فرصت‌های زیادی برای توسعه مهارت‌های شغلی خود در اختیار شما قرار می دهد. این مهارت‌ها ممکن است شامل فروش محصولات یا چیدمان محصولات به روشی زیباشناختی در سراسر فروشگاه باشد.

سوپرمارکت‌ها همچنین معمولاً نیازمند نرم‌افزار سوپرمارکت، صندوق فروش و سیستم مدیریت موجودی هستند. با انجام این کارها، همکاران فروش در زمینه حسابداری، ریاضیات پایه، برنامه‌های کامپیوتری و تطبیق موجودی و درآمد تجربه کسب می‌‍‌کنند.

 • رشد هوش تجاری

با کار در سوپر مارکت روال کار سوپرمارکت یا انبار مواد غذایی را می‌آموزید و بر اصل عرضه و تقاضا مسلط می‌شوید. سوپرمارکت یا محیط انبار مواد غذایی، بستر مناسبی برای آموزش به کسی است که به همه جنبه‌های کار خواربارفروشی علاقه داشته باشد.

معایب شغل سوپرمارکت

 • رقابت گسترده

رقابت در حوزه سوپرمارکت زیاد است، بنابراین مهم است که زمان زیادی را صرف تجزیه‌وتحلیل بازار کنید و بدانید چه چیزی تقاضای بسیاری دارد.

 • گردش بالای کارکنان

گردش کارکنان اغلب زیاد است. امری که می‌تواند برای کسب‌وکار شما بسیار پرهزینه و وقت‌گیر باشد. مهم است که با ارائه دستمزد رقابتی، مزایا و محیط کاری مثبت تا حد امکان از این امر اجتناب کنید.

مزایا و معایب شغل سوپرمارکت

اگر قصد دارید یک تیم فروش داشته باشید، پیدا کردن راه‌های خلاقانه برای ایجاد انگیزه در آنها می‌تواند چالش برانگیز باشد. مهم است که بتوانید مشوق‌های عالی و محیط کاری خوبی برای کارمندان خود ارائه دهید.

 • مالیات

به عنوان یک سوپر مارکت، شما معمولاً مالیات می‌پردازید که می‌تواند بسیار زیاد باشد. این مهم است که بدانید هر سال چقدر مالیات پرداخت خواهید کرد تا بتوانید تعیین کنید که آیا کاری که انجام می‌دهید ارزشش را دارد یا خیر.

 • حقوق و مزایای کم

دستمزد نسبتاً پایین در خرده فروشی رایج است، به خصوص برای کسانی که تازه شروع به کار کرده‌اند. این امر به ویژه در مورد فروشنده صادق است، مزایایی مانند بیمه درمانی نیز اغلب برای کارگران سوپر مارکت نیز وجود ندارد.

 • وظایف یکنواخت

شغل خرده‌فروشی، مانند بسیاری از مشاغل دیگر، کارهای روتین بسیاری دارد، خواه مربوط به آموزش کارکنان جدید، پاسخگویی به تلفن‌ها یا… باشد.

 • ساعت‌ کاری زیاد

کار در سوپر مارکت اغلب زمان‌بندی برای زندگی خانوادگی و اجتماعی را دشوار کند. اگر نزدیکترین دوست شما در مطب دندانپزشکی کار می‌کند، ممکن است متوجه شوید که به برنامه کاری او حسادت می‌کنید. کار در سوپر مارکت اغلب شامل تعطیلات آخر هفته، شب‌ها و حتی تعطیلات رسمی می‌شود.

 • عدم امنیت شغلی

عدم امنیت شغلی مسئله‌ای است که بسیاری از کارگران سوپرمارکت هر روز بدون توجه به فصل سال با آن مواجه هستند. فروش اندک منجر به بسته شدن فروشگاه‌های کوچک می‌شود.

 • مشتریان ناراضی

مشتریان ناراضی می‌توانند منبع اصلی ناامیدی و اضطراب باشند. در کار در سوپرمارکت صبر و خونسردی نیاز است. به یاد داشته باشید که همیشه حق با مشتریان است و وظیفه شما این است که آنها را راضی نگه دارید یا مشکلات را به خوبی رفع کنید.

سوالات متداول

مزایای کار در سوپرمارکت چیست؟

با کار در سوپرمارکت، ارائه خدمات مشتری، مدیریت زمان، مهارت‌های بین فردی، و حل مشکلات را یاد می‌گیرید.

انواع مشاغل در سوپرمارکت چیست؟

نگهبان، راهنمای مشتریان، صندوقدار، کارگر انواع مشاغل در سوپر مارکت هستند.

برای کار در سوپر مارکت چه مهارت‌هایی باید داشته باشید؟

مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های مدیریت زمان، مهارت‌های فروش/خدمات مشتری، دانش عمیق درباره محصولات از جمله مهارت‌های لازم برای برعهده گرفتن شغل در سوپر مارکت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *