نرم‌افزار باران

جذب مشتری | 20 استراتژی‌ افزایش فروش در سوپرمارکت

مقاله افزایش فروش سوپرمارکت

صنعت خرده‌فروشی روزبه‌روز رقابتی‌تر‌ می‌شود. بقای کسب‌وکارهایی مانند سوپرمارکت در این بازار رقابتی دشوار است. حاشیه سود سوپرمارکت به عوامل مختلفی مانند مکان، مدل کسب‌و‌کار، مشتریان، محصولات و سایر استراتژی‌های بازاریابی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر کسب‌وکار شما مشتریان کمتری دارد و شما با یک غول صنعت رقابت‌ می‌کنید، احتمالاً نمی‌توانید زنده بمانید. در این مقاله 20 استراتژی‌های مختلف فروش برای افزایش فروش در سوپرمارکت را بیان می‌کنیم

فروش محصولات کشاورزی توسط یک کشاورز

20 استراتژی‌ افزایش فروش سوپرمارکت

 1. شناسایی مشتریان

قبل از برنامه‌ریزی یک استراتژی افزایش فروش، باید درک روشنی از خریدار خود داشته باشید. این امر شامل جمعیت‌شناسی، رفتار و موارد دیگر است. اگر خریدارانتان را بشناسید، تدوین یک استراتژی فروش برنده آسان‌تر خواهد بود.

همه مشاغل مشتری‌محور هستند. نیازهای مشتری را شناسایی کنید و برای آنها راه‌حل ارائه دهید. این روند پایانی ندارد. شما باید دائماً به دنبال مشکلات آنها باشید و به ارائه راه‌حل در زمان مناسب ادامه دهید.

 1. افزایش تجربه بصری مشتریان

تجربه بصری شناخت برند شما را افزایش‌ می‌دهد. این موضوع شامل رنگ، چیدمان، فضای داخلی، نورپردازی و مواد دیگر است. بر ترجیحات مشتری خود تمرکز کنید و آن را به تصاویر موجود در فروشگاه خود بیاورید.

در ادامه چند نکته برای ارائه یک تجربه بصری برتر را بیان می‌کنیم

 • رنگ – از رنگ‌هایی استفاده کنید که توجه را جلب‌ می‌کند. همچنین از رنگ برند خود نیز استفاده کنید.
 • متن نوشته – از نقل قول‌‌ها استفاده کنید.
 • بو – بوی خوب‌ می‌تواند تجربه بهتری را تحریک کند.
 • نورپردازی – انواع نورپردازی را امتحان کنید تا تجربه بصری بهتری را به ارمغان بیاورید مانند نورپردازی عمومی، نورپردازی برجسته و نورپردازی تزئینی.
 • موسیقی – موسیقی راه دیگری برای ایجاد یک فضای ممتاز در فروشگاه شما است.

عناصر بصری خود را به طور منظم تغییر دهید. وقتی مشتریان دوباره از فروشگاه شما بازدید‌ می‌کنند، تغییرات را احساس‌ می‌کنند. به عنوان مثال در فصل زمستان‌ می‌توانید از چند تصویر گرافیکی روی دیوار خود استفاده کنید، فضای فصل زمستان را به فروشگاه خود بیاورید. و محصولات فصلی خود را به نمایش بگذارید.

 چیدمان ویترین یک فروشگاه برای فروش در کریسمس
تغییردادن عناصر بصری فروشگاه به طور منظم
 1. تبلیغات

بازاریابی یکی از مهمترین موارد برای افزایش فروش سوپرمارکت شماست. برای تبلیغ کسب‌وکار خود‌ می‌توانید روی تکنیک‌های تبلیغاتی مختلف سرمایه‌گذاری کنید. تکنیک‌های بازاریابی سنتی هنوز مهم هستند. بیلبوردها، پوسترها و سایر رویکردهای بازاریابی راه‌های عالی برای تبلیغ کسب‌وکار سوپرمارکت شما هستند.

خواه یک بروشور یا کاتالوگ باشد، همیشه چندین کمپین تبلیغاتی را همزمان اجرا کنید. تبلیغات باید واضح و مختصر باشد و از تمرکز بیش از حد بر قیمت یا رقابت خودداری شود.

کلید هر کمپین تبلیغاتی، توانایی ردیابی نتایج است. برای تکرار کمپین‌های مشابه یا کنار گذاشتن تاکتیک‌های بی‌ثمر، باید نتایج کمپین را مقایسه و تجزیه‌وتحلیل کنید. از قدرت بازاریابی دیجیتال استفاده کنید. هم ارزان است و هم بسیار موثر.

اما به این کار بسنده نکنید، باید پول و زمان خود را در بازاریابی دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. شما پلتفرم‌های دیجیتال مختلفی برای تبلیغ کسب‌وکار خود دارید. از رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات گوگل و سایر پلتفرم‌های آنلاین برای تبلیغ محصولات و کسب‌وکار خود نیز استفاده کنید.

نکته: کمپین‌های بازاریابی خود را شخصی‌سازی کنید. رفتار مشتری بسیار تغییر کرده است. شخصی‌سازی پیشنهادات و ارتباط با مشتری‌ می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد. تعامل شخصی با مشتری یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ است.

 1. برنامه‌های وفاداری

مشتریان همیشه به دنبال پاداش هستند. 63 درصد از مشتریان برای کسب پاداش وفاداری هزینه بیشتری‌ می‌کنند. با شناسایی مشتریان وفادار خود‌ می‌توانید برنامه‌های وفاداری را اجرا کنید. آنها را تشویق به خرید بیشتر‌ می‌کند.

نمونه کوپن تخفیف برنامه های وفاداری
ارائه کوپن تخفیف به مشتریان برای جذب مشتری

یک نرم افزار سوپرمارکت می‌تواند هر معامله تجاری را ردیابی و ثبت کند. با کمک ویژگی‌های گزارش و تجزیه و تحلیل،‌ می‌توانید مشتریان وفادار خود را پیدا کنید.

پاداش‌های وفاداری خود را شخصی سازی کنید. این امر به شما کمک‌ می‌کند تا روابط قوی‌تری با مشتریان ایجاد کنید و فروش را افزایش دهید.

برنامه‌های وفاداری به مشتریان این امکان را‌ می‌دهد که احساس کنند مهم هستند. برنامه‌های وفاداری مانند برنامه کارت عضویت، باشگاه مشتریان، کارت هدیه یا کارت وفاداری‌ می‌تواند راه بسیار موثری برای افزایش فروش باشد. اما به طور کلی، راه‌حل‌هایی که به وفاداری مشتری پاداش‌ می‌دهند، منجر به این‌ می‌شود که مشتریان با بازدید بیشتر از فروشگاه به شما پاداش دهند.

می‌توانید کوپن خرید ارائه دهید. این یک تکنیک بازاریابی سنتی است. خرده فروش به مشتریانی که تخفیف ویژه برای یک محصولات خاص دارند کوپن‌ می‌دهد. مشتری هنگام خرید از فروشگاه‌ می‌تواند کوپن را ارائه دهد. برای افزایش فروش سوپرمارکت خود باید بر حفظ مشتری نیز تمرکز کنید. بنابراین پیشنهاد شما باید برای مشتری مفیدتر باشد.

در اینجا نکاتی وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی کوپن برای بازاریابی در نظر بگیرید.

 • تاریخ انقضا

همیشه برای کوپن‌ها تاریخ انقضا بگذارید. این موضوع احساس فوریت ایجاد خواهد کرد.

 • پیشنهاد جذاب ارائه دهید

پیشنهاد کوپن شما باید جذاب باشد. مشتری باید احساس کند که پیشنهاد ارزش آن را دارد.

 • یک محدودیت تعیین کنید

باید محدودیت‌هایی را برای کوپن‌‌ها تعیین کنید. تصمیم بگیرید که چه نوع مشتریانی واجد شرایط استفاده از کوپن هستند و مشخص کنید چه محصولاتی دارای تخفیف هستند.

 1. تسویه حساب سریعتر

صف‌های طولانی در باجه‌های صورتحساب یکی از بزرگترین ترس‌های مشتریان در ساعات شلوغی است. مشتریان دوست ندارند در یک صف طولانی بایستند. برای تسریع روند پرداخت خود باید از فناوری‌‌ها استفاده کنید. با استفاده از نرم افزار حسابداری‌ می‌توانید فرآیند پرداخت خود را ساده کنید.

نکته: می‌توانید برای تجربه بهتر مشتری و اجتناب از صف طولانی، از کیوسک‌های سلف سرویس استفاده کنید برای این کار روی یک کیوسک سرمایه‌گذاری کنید. این کار همچنین مشتریان را به خرید بیشتر تشویق‌ می‌کند.

 

صف طولانی تسویه حساب فروشگاهی
صف طولانی در باجه تسویه حساب یک فروشگاه
 1. ارائه سرویس تحویل

تحویل یکی از گزینه‌های افزایش فروش در سوپرمارکت شماست. رفتار مشتری روز به روز در حال تغییر است. برای برآورده‌کردن انتظارات آنها باید معاملات تجاری خود را ساده کنید.

بنابراین مشتری برای خرید نیازی به مراجعه به فروشگاه ندارد. بااین‌حال، یکی از دردسرهای مشتریان شماست و‌ می‌توانید گزینه‌های تحویل را به عنوان راه حل ارائه دهید.

سرویس تحویل خرید به مشتری
ارائه گزینه تحویل برای جذب مشتری
 1. تغییر مکان آیتم‌ها

هر ماه یا سه ماه، مکان اقلام محبوب را تغییر دهید تا خریدارانی که به دنبال خرید آن‌ها هستند، مجبور شوند به دنبال آنها باشند. این کار باعث می‌شود که متوجه محصولات دیگر شوند و خریدهای فوری را تحریک کنند.

نکته: مطمئن شوید که تابلوها را متناسب با آن تغییر دهید تا مشتریان بتوانند در فروشگاه شما حرکت کنند و به مواردی که‌ می‌خواهند برسند. تغییر خوب است.

سبد اقلام محبوب یک فروشگاه
تغییر مکان اقلام محبوب

اقلام ردیف نزدیک به سطح چشم

اقلامی را که برای کودکان جذاب هستند در دو یا سه ردیف پایین قفسه‌های خود قرار دهید تا در سطح چشم یا نزدیک به کودکان خردسال باشند. این باعث ایجاد درخواست‌هایی برای خرید اقلامی‌ می‌شود که والدین اغلب نمی‌توانند در برابر آنها مقاومت کنند. برای جلب توجه بزرگسالان، اقلامی مانند آدامس یا آب نبات را در سطح چشم نزدیک پیشخوان قرار دهید.

 1. ارائه نمونه‌های رایگان 

اگر محصول جدیدی‌ می‌فروشید، نمونه‌های رایگان آن را ارائه دهید تا مردم پس از چشیدن فوراً آن را به خرید ترغیب کنند. یک پنیر تازه را با یک کراکر محبوب یا تکه‌های نان پخته شده با دیپ گیاهی امتحان کنید.

ارائه نمونه رایگان محصول غذایی در یک فروشگاه در فلورانس ایتالیا
زنی در حال ارائه نمونه رایگان محصول غذایی در فروشگاهی واقع در فلورانس ایتالیا
 1. استفاده از چرخ دستی‌های بزرگتر

به مشتریان اجازه دهید از سبدهای خرید بزرگتر در سوپرمارکت شما استفاده کنند. این تکنیک روانشناسی باعث می‌شود بیشتر خرج کنند. مطالعات نشان‌ می‌دهد که با استفاده از چرخ دستی‌های بزرگتر‌ می‌توانیم 40 درصد فروش را افزایش دهیم. این یک روانشناسی است که مشتری بیشتر خرج کند.

چرخ دستی فروشگاه مواد غذایی
استفاده از چرخ دستی‌های بزرگتر‌ فروش شما را 40 درصد افزایش می دهد
 1. فروش اقلام پرطرفدار

اقلام پرطرفدار و پرفروش را بفروشید. این موضوع به شما کمک‌ می‌کند تا هزینه‌های خود را کاهش دهید و فروش را افزایش دهید. بررسی کنید چه چیزی محبوب‌تر یا پرطرفدارتر است و موجودی آن اقلام را همواره نگه دارید.

با استفاده از نرم افزار حسابداری فروشگاهی‌ می‌توانید اقلام پرفروش خود را پیدا کنید. این نرم افزار موجودی شما را ردیابی‌ می‌کند. این به شما کمک‌ می‌کند تا اقلام پرفروش و روند فروش خود را شناسایی کنید.

 1. حفظ سطح موجودی محصولات

مطالعات نشان‌ می‌دهد که اگر موجودی شما به طور منظم و دقیق جمع‌آوری شود، سود شما‌ می‌تواند تا 26٪ به حداکثر برسد.

اگر محصولی را که مشتریان به دنبال آن هستند را نفروشید، آن‌ها به رقبای شما مراجعه خواهند کرد. برای حفظ موجودی محصول خود به یک سیستم مدیریت موجودی مناسب نیاز دارید. با استفاده از نرم افزار حسابداری‌ می‌توانید موجودی خود را به نحو احسن مدیریت کنید.

اگر موجودی کالایی تمام شود، نرم افزار به شما اطلاع خواهد داد. یا می‌توانید یک سطح تعیین کنید و وقتی سهام به زیر سطح از پیش تعیین‌شده شما رفت، سهام به‌طور خودکار اضافه می‌شود.

 1. فناوری

سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای به طور فزاینده‌ای راه‌حل‌های مختلف مبتنی بر فناوری را برای بهبود تجربه فروشگاه مشتری پیاده‌سازی کرده‌اند. باید حضور دیجیتالی داشته باشید. برای بهبود تجربه مشتری خود، از فناوری استفاده کنید که امکان جمع‌آوری داده‌های مشتری را فراهم‌ می‌کند. این امر تأثیر مثبتی بر عملکرد فروش خواهد داشت.

راه حل‌های فناورانه همچنین‌ می‌توانند رضایت و بهره وری کارکنان را بهبود بخشند. احتمالاً این جمله را شنیده اید که “همسر شاد، زندگی شاد”. همین مفهوم در مورد خرده‌فروشی نیز صدق می‌کند: کارکنان شاد منجر به مشتریان شادتر می‌شوند.

استفاده از فناوری برای بهبود تجربه مشتری
استفاده از فناوری برای بهبود تجربه مشتری

سایر راه‌حل‌های نوآورانه محبوب و مؤثر مبتنی بر فناوری عبارتند از:

 • کامپیوتر صفحه لمسی روی سبد خرید
 • قفسه‌های دیجیتال
 • کیوسک‌های سلف سرویس
 • اپلیکیشن موبایل سوپرمارکت
 • فناوری اسکن و پرداخت موبایل
 1. اهمیت دادن به بازخورد مشتری

هر کسب‌وکاری به بازخورد مشتری نیاز دارد. بازخورد مشتری اطلاعاتی است که مشتریان در مورد رضایت یا نارضایتی آنها از یک محصول یا خدمات و در مورد تجربه کلی خود ارائه می‌‌کنند. نظر مشتری منبعی برای بهبود تجربه مشتری و تنظیم اقدامات شما با نیازهای آنهاست. این اطلاعات را می‌توان با نظرسنجی جمع‌آوری کرد.

نظرسنجی از مشتریان
نظرسنجی از مشتریان
 1. فروش بسته‌های ترکیبی

بسته بندی محصولات با هم به عنوان یک پیشنهاد ترکیبی با استفاده از تقاضا برای محصول اولیه برای فروش محصول ثانویه باعث افزایش فروش می‌شود. به عنوان مثال: یک بسته تبلیغاتی از 3 صابون به قیمت 100 هزار تومان بهتر از یک صابون با قیمت 35 هزارتومان به فروش‌ می‌رسد. تاثیر بسته بندی به عنوان یک پکیج‌ بسیار زیاد است.

از بخش‌هایی از راهرو برای گروه‌بندی محصولاتی استفاده کنید که دستور پخت یا غذای مشابهی دارند. به عنوان مثال، پودر کیک، توت فرنگی و خامه آماده را کنار هم قرار دهید تا مشتریان را به خرید هر سه مورد تشویق کنید. اسپاگتی، سس، پنیر پارمزان و نان ایتالیایی را کنار هم قرار دهید.

فروش پکیج محصولات
بسته های ترکیبی محصولات غذایی

نکته

دستور غذاهایی را در وب سایت خود، در  رسانه‌های اجتماعی و در فروشگاه ارائه دهید تا مشتریان برای خرید محصولات و تهیه غذا با آنها الهام بگیرند.

 1. وب سایت

راه‌اندازی یک وب‌سایت تجاری فروشگاه مواد غذایی خوب یکی از ساده‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌‌ها برای فروش محصولات به نقاط دورتر از مکان فروشگاه شماست.

یک وب سایت برای کسب‌وکار فروشگاه مواد غذایی خود ایجاد کنید و تمام اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات خود مانند محصولاتی که‌ می‌فروشید، خدمات تحویل درب منزل، قیمت‌ها، پیشنهادات ویژه، شرایط و ضوابط، سیاست حفظ حریم خصوصی و سایر اطلاعات را آنجا بیان کنید.

وب سایت شما باید متمایز از رقبای شما باشد. وب سایت با طراحی متمایز اولین تاثیر قوی را در بازدیدکنندگان شما ایجاد‌ می‌کند.

وب سایت فروشگاه مواد غذایی
وب سایت فروشگاه مواد غذایی
 1. درگیر کردن مشتریان با اپلیکیشن موبایل

امروزه یک وب سایت تجاری کافی نیست. مزایای طراحی یک برنامه تلفن همراه برای کسب‌وکار فروشگاه مواد غذایی شما بسیار زیاد است. چرا به یک برنامه تلفن همراه نیاز دارید؟ می‌توانید مشتریان بیشتری را با برنامه‌های وفاداری، اعلان‌های فشاری و اشتراک‌ها درگیر کنید.  با اطلاعات مربوط به انواع محصولات جدید، اخبار تجاری و رویدادها را به صورت اعلان ارسال کنید. همچنین، مطمئن شوید که آنها را از هرگونه پیشنهاد، تبلیغات، رویدادهای پیش رو و غیره مطلع کنید

اپلیکیشن موبایل یک فروشگاه موادغذایی
اپلیکیشن موبایل یک فروسگاه موادغذایی
 1. فعالیت در رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی مؤثرترین رویکرد برای جذب و نگه‌داشتن مخاطبان عظیمی است که در همه این پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی هستند. در نتیجه، مطمئن شوید که صفحات کسب‌وکار فروشگاه مواد غذایی خود را در رسانه‌های اجتماعی تنظیم کرده و به طور مرتب آنها را به روز رسانی و بهینه‌سازی کنید. تصاویر و ویدیوهای ثابتی را پست کنید که فعالیت‌های فروشگاه شما را به تصویر‌ می‌کشد. از این صفحات اجتماعی، حتی می‌توانید نظراتی را دریافت کنید که می‌تواند به شما در بهبود نحوه اداره کسب‌وکار فروشگاه مواد غذایی کمک کند.

فعالیت در رسانه های اجتماعی برای جذب مشتری
فعالیت در رسانه های اجتماعی برای جذب مشتری
 1. ارائه پیشنهاد به مشتریان

مردم زمانی بهترین پاسخ را می‌دهند که گزینه‌های مختلفی برای انتخاب به آنها پیشنهاد شود. فروشندگان خود را آموزش دهید تا با مشتری ارتباط برقرار کنند، نیازهای آنها را درک کنند و پیشنهادات و مزایای فروشگاه شما را پیشنهاد دهند. شما می‌توانید در حالی که مشتریان پشت پیشخوان هستند شروع به پیشنهاد محصولات یا دادن گزینه‌هایی به آنها کنید.

یک فروشنده در حال ارائه پیشنهاد به مشتری
یک فروشنده در حال ارائه پیشنهاد به مشتری
 1. بهبود سئوی محلی

سئوی محلی فرآیند بهینه‌سازی وب سایت برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوی محلی است. پاسخ واضح به این که چرا باید این کار را انجام دهید این است که مردم به دنبال کسب و کارهای نزدیک خود هستند. به عنوان مثال، اگر فروشگاه مواد غذایی در نزدیکی مکان خودتان را جستجو کنید، Google همه فروشندگان مواد غذایی در نزدیکی مکان شما را به شما نشان می دهد.

سئوی محلی برای فروش در سوپرمارکت
سئوی محلی برای بهینه سازی وب سایت
 1. پارکنیگ کافی

پارکینگ یکی از موارد مهم برای افزایش فروش در سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها است. اکثر مشتریان وسایل نقلیه دارند. فروشگاه شما مکانی برای پارک ماشین نداشته باشد، مشتری فروشگاه شما را انتخاب نخواهد کرد. پارکینگ یکی از جنبه‌های مهم برای افزایش فروش در سوپرمارکت‌ها می‌باشد.

پارکینگ یک فروشگاه
پارکینگ یکی از جنبه‌های مهم برای افزایش فروش در سوپرمارکت‌ها است.

جمع‌بندی

هدف اصلی هر سوپرمارکت به حداکثر رساندن سود است. افزایش سود سوپرمارکت نیازمند زمان و پشتکار است. اما، برنامه‌ریزی خوب و پایبندی به استراتژی فروش تنها نیمی از کار است.

سوالات متداول

چه عاملی باعث افزایش فروش در سوپرمارکت‌ها می‌شود؟

تبلیغات، برنامه‌های وفاداری مشتریان، سرویس تحویل، استفاده از فناوری باعث افزایش فروش در سوپرمارکت‌ها می‌شود.

برای افزایش فروش محصولات سوپرمارکت خود چه کاری باید انجام دهید؟

برای افزایش فروش ممکن است مجبور شوید محصولات یا خدمات جدیدی را معرفی کنید، بازار خود را گسترش دهید، فعالیت‌های بازاریابی خود را افزایش دهید یا خدمات مشتری را بهبود بخشید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *