نرم‌افزار باران

سیستم مدیریت رزرو میز رستوران | مدل ها + روش ها + مزایا

رزرو میز رستوران

حتما برای خیلی از ما پیش آمده که به رستورانی مراجعه می‌کنیم و در بدو ورود با انبوه مشتریان و نبودن صندلی خالی مواجه می‌شویم. در این شرایط یا باید منتظر بمانیم و یا به رستوران دیگری مراجعه کنیم. یک سیستم رزرو کارامد در حل چنین مشکلاتی به مشتریان کمک می‌کند.

در حالی که اکثر رستوران‌ها در اکثریت قریب به اتفاق دنیا به رزرو احتیاج ندارند اما برخی از رستوران‌های به اصطلاح لوکس‌تر که عمدتا در شهرهای پرجمعیت هستند اغلب نیاز به رزرو دارند و در برخی باید میزها را از هفته‌ها قبل رزرو کنید.

تا چند سال پیش کارکنان به هنگام رزرو میز، نام، زمان و تاریخ رزرو را روی کاغذ یا سررسید می‌نوشتند. اما اکنون هر نرم‌افزار رستوران قابلیتی به نام مدیریت میزهای سالن دارد و کاربر می‌تواند ضمن چیدمان میزها، هر میز را برای یک مشتری خاص رزرو کند.

در بخش نخست این مقاله روش‌های رزرو میز و ویژگی‌های سیستم رزرواسیون رستوران را بیان می‌کنیم و در ادامه روش‌هایی را برای افزایش نرخ گردش میز رستوران‌ها شرح می‌دهیم.

رزرو میز رستوران

روش‌های رزرو میز رستوران

برای رزرو میز در رستوران دو شیوه وجود دارد. رزرو تلفنی و رزرو آنلاین. در زمان راه اندازی رستوران باید تصمیم گیری کرد که کدام روش انتخاب شود.  در رزرو تلفنی امکان پرسیدن سوال و گرفتن اطلاعات اضافی در مورد محیط و… وجود دارد اما  رزرو آنلاین چنین ویژگی‌ای ندارد و فقط یک میز برای شما رزرو می‌شود.

رستوران خود را مدرن کنید

همه فرایندهای رستورانتان را مانند منوی دیجیتال، فروش، حسابداری، باشگاه مشتریان و…

به نرم افزار رستوران باران بسپارید. 

ویژگی‌های سیستم رزرواسیون رستوران

استفاده از یک برنامه رزرو، مدیریت مناسب میزها را تضمین می‌کند تا تجربه رزرو بدون دردسر را به مشتریان ارائه دهید. در ادامه چند مورد از ویژگی‌های اساسی یک برنامه رزرو را نام می‌بریم:

 • رابط کاربرپسند

برنامه رزرواسیون رستوران باید از لحاظ بصری زیبا و همچنین ساده باشد و صندوقدارها بتوانند به راحتی و با سرعت میز رزرو کنند. همچنین، سیاست‌های رزرو و لغو باید شفاف باشد.

 • تقویم ساده و واضح

تقویم هنگام استفاده از رزروها ابزاری اساسی است. عدم اهتمام به این موضوع منجر به رزرو اشتباه، رزرو بیش از حد و مشکلات دیگر می‌شود.

تقویم رزرو میز
تقویم رزرو میز
 • گزینه پیش‌سفارش

یک سیستم مدیریت رزرو کارآمد باید امکان پیش سفارش یک وعده غذایی را فراهم کند زیرا این امر هم در وقت کارکنان و هم در وقت مشتری صرفه‌جویی می‌کند. این ویژگی به افراد امکان می‌دهد تا هنگام رفتن به رستوران بدون نیاز به منو سفارش دهند و به محض نشستن آنها غذای گرم برایشان سرو ‌شود. گزینه پیش‌سفارش تعداد لغوهای لحظه آخری را کاهش می‌دهد.

مزایای رزرو میز رستوران

 • مدیریت میزهای سالن
 • کاهش تعداد میزهای خالی در ایام تعطیل
 • کاهش زمان انتظار مشتری
 • امکان تعریف میز و و سهولت و تسریع در فرایند صدور فیش و تسویه
 • نظارت بر وضعیت صورت حساب جاری تمامی میزها و مشترکین
 • تفکیک رزرو و پر بودن میز با رنگبندی متفاوت
 • قابلیت گزارش‌گیری بر حسب میز
 • ثبت فاکتورهای هم زمان برای افراد متفاوت یک میز

سیستم رزرواسیون آنلاین

ظهور سیستم‌های آنلاین انقلابی در مدیریت رزرو میزها ایجاد کرده است، و کل این فرآیند را ساده و کارآمدتر کرده است. این امر آزادی کامل به مشتریان می‌دهد تا بدون هیچ گونه تعاملی اقدام به رزرو کنند و به رستوران امکان مدیریت موثر میزها را می‌دهند. علاوه بر این، رزرواسیون آنلاین به لطف ویژگی‌های مدیریت لیست انتظار، زمان ایستادن مشتریان را کاهش می‌دهد.

مزایای سیستم رزرواسیون آنلاین

برنامه‌های رزرو آنلاین به لطف پیشرفت بسیار در کیفیت خدمات به مشتری محبوبیت قابل توجهی در بین رستوران‌داران و همچنین مشتریان پیدا کرده است.

 • رزرو راحت و به موقع

این یکی از مهمترین مزایای سیستم رزرواسیون آنلاین است که در آن مشتری می‌تواند زمان مناسب خود را رزرو کند. همچنین فروش کلی رستوران را به حداکثر می‌رساند زیرا مشتریان می‌توانند هر زمان – روز یا شب – این کار را انجام دهند.

رزرواسیون آنلاین
رزرو آنلاین میز رستوران

مشتریان دیگر مجبور نیستند منتظر بمانند تا شما رستوران را باز کنید. آنها می‌توانند به وب‌سایت یا برنامه تلفن همراه شما مراجعه کرده و به صورت آنلاین میز رزرو کنند.

مشتری‌ها احتمالا بعد از برگشتن از سر کار رزرو خود را انجام دهند – و دیگر لازم نیست در آن ساعت نگران خطوط شلوغ تلفن باشند.

 • افزایش رضایت مشتری
پیشنهاد مطالعه  منوی دیجیتال (منو آنلاین) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

وب‌سایت هم‌گام‌سازی شده با نرم‌افزار رستورانی، ساعات کاری، زمان رزرو و پیشنهادات ویژه و تخفیفات را نشان می‌دهد تا تجربه بهتری از صرف شام برای مشتریان خود ایجاد کنید.

 • افزایش سود

سیستم رزرو میز یک سرمایه‌گذاری پربازده است زیرا نه تنها به شما در بهبود رزرواسیون آنلاین کمک می‌کند بلکه به شما امکان می‌دهد هر ماه سود بالاتری از آن رزرواسیون بدست آورید. تحقیقات نشان می‌دهد 40 درصد از مشتریان و صاحبان رستوران ویژگی رزرو آنلاین در برنامه رزرو رستوران را می‌خواهند.

 • حداکثر استفاده از میزها با رزرو آنلاین

سیستم‌های مدیریت لیست انتظار به رستوران‌ها اجازه می‌دهد تا حداکثر تعداد افراد را با توجه به تعداد میزهای آزاد و زمان چرخش آنها در خود جای دهند.

اپلیکیشن رزرو میز رستوران

اپلیکیشن‌های رزرو میز به مشتریان کمک می‌کنند رستوران مدنظر خود را انتخاب کنند و سپس میز رزرو کنند. همچنین شما می‌توانید اپلیکیشن مخصوص رستوران خود را طراحی کنید و به مشتریانتان اجازه رزرو میز را بدهید. بدین طریق علاوه بر داشتن یک ارتباط دائمی با مشتریان می‌توانید از این اپلیکیشن برای اطلاع‌رسانی و اخبار، تبلیغ کد هدیه و تخفیفات و… بهره بگیرید.

اپلیکیشن ایتامین یکی از همین اپلیکیشن‌هاست. با استفاده از این اپلیکیشن می‌تواند قبل از رفتن به رستوان میز خود را رزرو کنید و از امکانات گل‌آرایی، بادکنک‌آرایی و… استفاده کنید.

اپلیکیشن رزرو میز ایتامین
اپلیکیشن رزرو میز ایتامین

روش‌های افزایش نرخ گردش میز رستوران

1. منو را محدود کنید

رستوران‌هایی با منوی محدود محبوبیت روزافزونی پیدا کرده‌اند. این موضوع تصمیم‌گیری در مورد اینکه مشتریان چه چیزی سفارش دهند را برایشان آسان‌تر می‌کنند.

یکی از راه‌های آسان برای افزایش گردش میز، ارائه یک منوی محدود است تا مشتریان بتوانند سریعتر تصمیم بگیرند و سفارش دهند. اگر آنها هنوز مطمئن نیستند که چه غذایی سفارش دهند و از شما راهنمایی می‌خواهند، یک ترفند خوب این است که مواردی را پیشنهاد کنید که ساده‌تر هستند و آمده کردن آن‌ها زمان کمتری نیاز دارد. به همین ترتیب، اگر مشتری نمی‌تواند بین دو غذا تصمیم بگیرد، غذایی را پیشنهاد دهید که آشپز بتواند سریع‌تر آماده کند.

رزرو میز رستوران

2. از مشتریانی که مدت زیادی میز را اشغال کرده‌اند، خواهش کنید میز را ترک کنند

از گفتن این حرف نترسید فقط بسیار مودب و با نزاکت برخورد کنید. قدیمی‌ترین ترفند این است که هر بار که سر میز آنها می‌روید از آنها بپرسید که آیا چیزی لازم ندارند. اگر هر ترفندی را امتحان کرده‌اید و آنها هنوز میز را ترک نکرده‌اند به آنها پیشنهاد صرف نوشیدنی در سالنی دیگر را بدهید.

3. به مشتریانی که تعداد نفراتشان هنوز کامل نیست سرویس ندهید.

احتمالاً با سناریوی زیر کاملاً آشنا هستید: میزبان یک مراسم در رستورانتان هستید و گروهی از مهمانان می‌رسند و منتظر سایر دوستانشان هستند. شما سفارشات حاضرین را می‌گیرید. درست زمانی که سفارش آنها روی میز قرار داده‌اید، بقیه اعضا فرا می‌رسند و شما مجبور می‌شوید کل مراحل را تکرار کنید. در نتیجه، گروه در زمان‌های مختلف غذایشان را صرف می‌کنند. و دسر را جداگانه سفارش می‌دهند. این اتفاق برای شما به یک دردسر بزرگ تبدیل می‌شود که رزرو بعدی را به تأخیر می‌اندازد.

4. استفاده از تکینک پخش موسیقی و رنگ‌های روشن

پخش موسیقی باعث می‌شود مشتری سریع‌تر غذا بخورد. قرار دادن میزها در مرکز به جای گوشه‌ها نیز به این امر کمک می‌کند، زیرا رفت‌وآمد کمتر است و مشتریان راحت‌تر غذا می‌خوردند. همچنین رنگ‌های روشن باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌شوند و باعث می‌شود مشتریان زودتر غذا بخورند.

5. به مشتریان این امکان را بدهید که وقتی میز خود را رزرو می کنند، امکان پیش‌سفارش را داشته باشند

آیا مشتریانتان می‌تواند از قبل میز رزرو کنند؟ همچنین ممکن است بخواهید ویژگی پیش ‌سفارش داشته باشید که به مشتریان اجازه می‌دهد هنگام رزرو میز، سفارشات غذایی خود را ثبت کنند. به این ترتیب، آشپز می‌داند که چه موقع آن را بپزد، بنابراین غذا هنگام ورود مشتریان آماده است. این امر زمان  تصمیم‌گیری در مورد انتخاب غذا و آماده‌سازی آن را کاهش می‌دهد.

زمان ایدئال سرویس‌دهی از لحظه نشستن مشتریان 1 دقیقه است. در مرحله بعدی، شما باید سفارششان را در طی 8 دقیقه دریافت کنید. اگر آنها پیش‌غذا سفارش دهند، ظرف 20 دقیقه و غذاهای اصلی 45 دقیقه می‌رسند.

میانگین انتظار در هر مراسمی در رستوران‌ها 23 دقیقه است. میانگین زمان انتظار برای غذا در رستوران شما بستگی به این دارد که افراد چه سفارشی می‌دهند و پرسنل شما چقدر سریع عمل می‌کنند. اگر آنها را به درستی آموزش دهید، می‌توانید آن زمان را بهینه کرده و گردش میزها را افزایش دهید.

پیشنهاد مطالعه  ثبت رستوران در اسنپ‌فود

6. از مشتریان بپرسید که چرا رستوران شما را انتخاب کرده‌اند و آیا قبلا به رستوران شما مراجعه کرده‌اند؟

به این ترتیب، می‌توانید بفهمید که آیا آنها عجله دارند (ناهار سریع و سپس به دفتر برگردید) یا اینکه مدتی خواهند ماند (شام سالگرد عاشقانه). این  موضوع به شما در برنامه‌ریزی ادامه روز کمک می کند.

7. پیش‌غذاهای پرطرفدار را از قبل آماده کنید

اگر میزبان یک مهمانی در رستورانتان هستید، سعی کنید تا جایی که ممکن است زودتر از موعد آماده شوید و کیفیت را از دست ندهید. با این کار مدیریت رستوران را به شکل قابل توجهی بهبود می‌یابد.

رزرو میز رستوران- آماده سازی سفارشات پرطرفدار

جمع‌بندی

با استفاده از یک سیستم رزرو، صندوقداران شما می‌توانند به راحتی میزها را رزرو کنند. از میزهای رزرو شده گزارش بگیرند و پرسنل از سردرگرمی رزروهایی که با روش سنتی انجام می‌شدند، رهایی می‌یابند. این روزها بهترین رستوران های مشهد از سیستم رزرو میز نرم افزار رستوران باران استفاده می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *