نرم‌افزار باران

بهترین روش جهت مدیریت کنترل موجودی رستوران

مقاله کنترل موجودی رستوران

موفقیت یک رستوران به غذای باکیفیت، خدمات عالی و همچنین مدیریت موثر موجودی بستگی دارد. یک سیستم مدیریت موجودی حرفه‌ای برای مدیریت موجودی کالا و دارایی‌ها، کاهش ضایعات، افزایش کارایی و اطمینان از عملکرد روان یک رستوران ضروری است. درگذشته فرآیند کنترل موجودی رستوران به صورت دستی انجام می‌گرفت، امروزه فناوری، جایگزین روش‌های دستی و مستعد خطا شده است و نرم‌افزارهای مدیریت موجودی برای ساده‌سازی فرآیند مدیریت موجودی، کاهش خطاها و کمک به کسب‌وکارها در بهینه‌سازی نگهداری موجودی در دسترس هستند.

کنترل موجودی رستوران

کنترل موجودی رستوران چیست و از چه روش‌هایی قابل انجام است؟

مدیریت موجودی رستوران فرآیند مدیریت و ردیابی مواد غذایی، نوشیدنی‌ها و به طور کلی تمام اقلامی است که در یک رستوران استفاده می‌شود. این فرآیند شامل نظارت بر سطح موجودی، تعیین حد سفارش و… می‌شود. مدیریت موجودی را می‌توان با اکسل و شمارش دستی انجام داد، اما این روش به اندازه نرم افزار مدیریت موجودی موثر نیست. نرم افزار مدیریت موجودی فرآیند مدیریت موجودی و شمارش و ردیابی دقیق محصولات را تسهیل می‌کند. بسته به نوع کسب‌وکار یا محصول، شرکت‌ها از روش‌های مختلف مدیریت موجودی استفاده می‌کند. برخی از این روش‌های مدیریت موجودی عبارتند از:

 • تولید به‌موقع (JIT)

این مدل در دهه 1960 و 1970 در ژاپن ایجاد شد. تویوتا موتور (TM) بیشترین سهم را در توسعه آن داشته است. این روش به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا مقادیر قابل‌توجهی در پول خود صرفه‌جویی کنند و ضایعات را با نگهداری فقط موجودی مورد نیاز خود برای تولید و فروش محصولات کاهش دهند. این رویکرد هزینه‌های ذخیره‌سازی و بیمه و همچنین هزینه دورریز موجودی اضافی را کاهش می‌دهد.

 • برنامه‌ریزی مواد موردنیاز (MRP)

این روش مدیریت موجودی، وابسته به پیش‌بینی فروش است، به این معنا که تولیدکنندگان با تحلیل سوابق دقیق فروش، نیازهای موجودی را پیش‌بینی کرده و این نیازها را به‌موقع از طریق تامین‌کنندگان تامین کنند.

 • مقدار سفارش اقتصادی (EOQ)

در این روش، مقدار بهینه‌ای از سفارش برای کالاها یا محصولات مشخص محاسبه می‌شود تا هزینه‌های نگهداری موجودی کاهش یابد. هزینه‌های موجودی در این مدل شامل هزینه‌های نگهداری و راه‌اندازی است.

 • فروش روزانه موجودی (DSI)

این نسبت به مدت زمانی اشاره دارد که یک شرکت نیاز دارد تا موجودی‌های خود را به مشتریانش بفروشد. DSI همچنین به عنوان میانگین سن موجودی، روز موجودی موجود (DIO)، روز در موجودی (DII)، روز فروش در موجودی یا موجودی روز هم شناخته می‌شود.

 استفاده از یک نرم افزار خوب، چه کمکی به شما جهت کنترل موجودی می‌کند؟

تصویر آشپز یک رستوران با برگه‌های موجودی در دست

نرم افزار مجهز به سیستم مدیریت موجودی برای کاهش ضایعات، افزایش کارایی و اطمینان از عملکرد روان یک رستوران ضروری است. نرم افزار مدیریت موجودی به دلایل زیر اهمیت دارد:

 • افزایش سود

خرید موجودی یکی از هزینه‌های اولیه در راه‌اندازی یک رستوران است و مستقیماً بر سود خالص تأثیر می‌گذارد. مدیریت صحیح موجودی رستوران به کاهش ضایعات غذا کمک کرده و دیگر مقدار مازاد زیادی سفارش نمی‌دهید. این به نوبه خود، هزینه‌های خرید موجودی را کاهش می‌دهد و منجر به افزایش سود شما می‌شود. مدیریت موجودی همچنین به شما کمک می‌کند تا نقاط ازبین رفتن یا هدررفت موجودی، چه از طریق فاسد شدن، سرقت یا سفارش مقادیر نادرست را شناسایی کنید و با رسیدگی به این مسائل، سود رستوران خود افزایش دهید.

 • حفظ جریان نقدی مثبت

صرف سرمایه برای موجود کردن همه اقلام در انبار، منجر به جریان نقدی ضعیف یا حتی منفی می‌شود. با مدیریت صحیح موجودی رستوران خود، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که فقط موارد مورد نیاز را سفارش می‌دهید و از خرید موجودی مازاد خودداری میکنید. این موضوع باعث باقی‌ماندن سرمایه برای سایر جنبه‌های مهم کسب و کار شما، مانند بازاریابی یا آموزش کارکنان می‌شود.

بیشتر مطالعه کنید: مدیریت انبار چیست؟ (wms)

 • هزینه‌یابی

با نرم افزار مدیریت موجودی می‌توانید هزینه دقیق هر دستور غذا را بر اساس قیمت و مقدار دقیق هر ماده تجزیه‌وتحلیل کنید. شما می‌توانید این کار را با دست انجام دهید، اما نرم افزار مدیریت موجودی این کار را بسیار آسان می‌کند.

 • مهندسی منو

محبوبیت هریک از آیتم‌ها منو را ارزیابی کنید و هزینه‌های خاص هر مورد را تعیین کنید. این کار، شما را به سمت افزایش فروش اقلام خاص، تغییر قیمت یا یافتن مواد ارزان‌تر سوق می‌دهد.

برخی از نرم افزارها نیز به راحتی با انواع منوی دیجیتال کانتکت می شوند و منوی آنلاین را نیز آپدیت می کنند.

 • پاسخگویی به تقاضای مشتری

اگر منابع کافی در دسترس نداشته باشید، نمی‌توانید تقاضای مشتری را برآورده کنید. این به نوبۀ خود می‌تواند یک تجربه منفی برای مشتری ایجاد کند. مدیریت موجودی رستوران به شما این امکان را می‌دهد که همیشه مواد اولیۀ غذاهای پرطرفدار را موجود داشته باشید.

 • افزایش بهره وری

مدیریت موجودی گسترده است و انجام دادن همۀ این وظایف برای مدیران چالش‌برانگیز است. یک سیستم مدیریت موجودی رستوران به خودکارسازی این فرآیندها کمک می‌کند.

از آنجایی که نرم افزار مدیریت موجودی برای عملیات روزانه یک کسب‌وکار حیاتی است، انتخاب یک نرم افزار معتبر با ویژگی‌های مورد نیاز شما ضروری است. هنگام خرید نرم افزار مدیریت موجودی، به اندازه رستوران خود، نرم افزارهای دیگری که باید با آن یکپاچه شوند و قیمت آن فکر کنید.

با خرید نرم افزار حسابداری رستوران باران با ویژگی‌های متعدد موجودی، شما را از هر نرم‌افزار دیگری بی‌نیاز می‌کند و قاتبلیت اتصال به انواع سخت‌افزارهای رستورانی را نیز دارد.

بیشتر بدانید: آشنایی با بهترین نرم افزار رستوران

نکات مهم در خصوص کنترل موجودی رستوران که باید بدانید

موجودی یک کسب‌وکار یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های آن است و کسری موجودی گاهی ضررهای مالی زیادی به دنبال دارد. به منظور به وجود نیامدن چنین مشکلاتی، برای مدیریت موجودی رستوران خود موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. از نرم‌افزارهای معتبر استفاده کنید

نرم افزاری را انتخاب کنید که ویژگی‌های مدیریت موجودی مدنظر شما را داشته باشد و همچنین رابط کاربری آن ساده باشد.

2. موجودی را به طور مداوم کنترل کنید

رستوران‍ها معمولاً داده‌های موجودی را به صورت هفتگی بررسی می‌کنند. بسته به حجم مشتری، ممکن است نیاز باشد سطح موجودی هر شب بررسی شود.

3. یک روش پشتیبان داشته باشید

گرچه نرم افزار مدیریت موجودی بسیار مفید است، ممکن است مشکلاتی نیز برای آن رخ دهد. اگر نرم‌افزار شما دچار مشکل شود، به یک روش پشتیبان نیاز دارید. بهترین روش برای ردیابی دستی موجودی رستوران، برگه موجودی است. موارد زیر را در برگه‌ها یادداشت کنید:

 • مقدار هر یک از مواد موجود در آشپزخانه، بر حسب تعداد یا وزن
 • کدام مواد در حال اتمام هستند و نیاز به تکمیل دارند
 • کدام مواد باید در خرید بعدی خریداری شوند

4. از داده‌ها بیاموزید

نرم‌افزارهای مدیریت موجودی، داده‌های ارزشمندی را برای کسب و کار شما جمع آوری می‌کنند. می‌توانید از این داده‌ها برای برنامه‌ریزی‌های میزان خرید و فروش آینده استفاده کنید.

جمع بندی

نرم‌افزار مدیریت موجودی کمک بزرگی در مدیریت موجودی رستوران شما است. این سیستم‌ها بینش‌هایی خوبی درباره هزینه‌ها و فروش ارائه می‌دهند که با روش‌های دستی ممکن نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *