نرم‌افزار باران

گل و گیاه مناسب برای رستوران | 13 گیاه فوق‌العاده

گل و گیاه مناسب رستوران

استفاده از گل و گیاه مناسب برای رستوران در دکوراسیون رستوان فضای جذاب‌تری ایجاد کرده و باعث جذب مشتریان می‌شود. اما پیش از انتخاب گل‌و گیاه برای رستوران خود باید بدانید که کدام گیاهان مناسب فضای کافه یا رستوران شما هستند.

در این مقاله بهترین گل‌ها و گیاهان مناسب فضای رستوران‌ها را معرفی می‌کنیم. با ما در این مقاله همراه باشید.

تراس کافه‌ای با گل‌ها و گیاهان در شهر کوچک اروپایی
تراس کافه‌ای با گل‌ها و گیاهان در شهر کوچک اروپایی

13 گیاه فوق العاده برای دکوراسیون رستوران

 

1. سانسوریا

سانسوریا که معمولاً به عنوان «زبان مادرشوهر» یا «گیاه مار» شناخته‌‌ می‌شود، به دلیل تحمل نور کم، انتخاب مورد علاقه ما برای رستوران‌‌ها است. این گیاه یکی از مقاوم‌ترین گیاهان داخلی و همچنین یکی از ساده‌ترین گیاهان برای نگهداری است.‌‌ می‌تواند فوراً هر فضایی را مجلل‌تر جلوه دهد. سعی کنید 4-5 سانسوریا را با هم گروه‌بندی کنید تا از آنها به عنوان تقسیم‌کننده‌های طبیعی اتاق استفاده کنید!

گلدان سانسوریا
ظاهر برازنده سانسوریا

2. گیاه عنکبوتی

گیاهان عنکبوتی بسیار چشم‌نواز هستند و به راحتی رشد‌‌ می‌کنند. این گیاهان به نور شدید خورشید نیاز دارند، اما از قرار دادن آنها در زیر نور مستقیم خورشید خودداری کنید زیرا ممکن است بسوزند. گیاهان عنکبوتی به طور منظم به آب نیاز دارند، بنابراین آنها را زیاد آبیاری کنید.

گلدان عنکبوتی
گیاه عنکبوتی به دلیل ظاهر زیبای برگ‌هایش انتخاب مورد علاقه رستوران‌ها است

3. ساکولنت‌ها

اگر‌‌ می‌خواهید به رستوران خود یک جلوۀ مدرن بدهید، ساکولنت‌‌ها ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشند! خانواده این گیاه به قدری گسترده است که مطمئناً یکی از آنها مناسب سبک رستوران شما خواهد بود. از رشته مرواریدی گرفته تا کاکتوس‌ها، ساکولنت‌‌ها در اشکال و اندازه‌‌‌های مختلف وجود دارند. آنها نور را دوست دارند و نیازی به آبیاری زیاد ندارند.

گلدان های ساکولنت
ساکلونت‌ها بهترین انتخاب برای روی میز در رستوران‌ها هستند

4. بگونیا

بگونیا برای قرن‌‌ها وجود داشته است، چرا؟ خب، این گیاه یکساله به خوبی در شرایط مختلف رشد می‌کند. به نور چندان احتیاجی ندارد و در شرایط کم نور رشد می‌کند؛ اما آنها به خاک غنی با زهکشی خوب، آب کافی و کود فراوان نیاز دارند. در صورت مراقبت گل‌‌ها و شاخ و برگ‌‌‌های خیره کننده دارند.

بگونیا در فضای بیرونی یک رستوران
بگونیا در هر رستورانی مورد توجه قرار می‌گیرد

 

5. زامفولیا

زامفولیا یکی از مقاوم ترین گیاهان زینتی است که به ندرت گل‌ می‌دهد. این گیاه آپارتمانی با برگ‌های جذاب و سبز تیره‌اش، دارای ویژگی‌های مطلوب بسیاری برای شرکت‌ها، منازل و رستوران‌ها است. این گیاه بی‌آبی را تحمل می‌کند و بهترین انتخاب برای رستوران‌های کم نور است؛ زیرا‌ می‌تواند بدون نور مستقیم به رشد ادامه دهد.  

زامفولیا همچنین یک تصفیه کننده هوا است و در یک مطالعه ناسا، محققان دریافتند که این گیاه به ویژه به حذف مقادیر زیادی از سموم مانند زایلن، تولوئن و بنزن از هوا کمک می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که باید این گیاه را از دسترس کودکان همیشه کنجکاو دور نگه دارید زیرا تمام قسمت‌های این گیاه سمی است و همیشه پس از دست زدن به آن دست‌‌های خود را بشویید تا از تحریک پوست جلوگیری کنید.

گیاه زامفولیا در فضای داخلی یک مجتمع تجاری
گیاه زامفولیا در فضای داخلی یک مجتمع

6. یوکا

گیاه یوکا طیف وسیعی از شرایط نوری، از آفتاب کامل تا سایه روشن را تحمل می‌کند و اگر به مدت چند هفته بدون آبیاری رها شود از بین نمی‌رود. در واقع، این گیاه خاک خشک را ترجیح می‌دهد و یکی از معدود راه‌هایی که می‌توانید این  گیاه استوار را از بین ببرید، آبیاری بیش از حد آن است. بنابراین اگه محیط رستوران شما فضای باز دارد و فراموش می‌کنید به گیاهان آب بدهید، این گیاه بهترین انتخاب برای رستوران شما است.

گیاه یوکا
گیاه یوکا مناسب برای رستوران‌های دارای فضای باز

 

7. لیندا

در سال‌‌های اخیر، درخت نخل دم اسبی به یک گیاه خانگی محبوب تبدیل شده است و به راحتی‌ می‌توان دلیل آن را فهمید. تنه پیاز مانند و برگ‌های سرایز شده و سرسبز، به این گیاه ظاهری خیره‌کننده داده است.

 لیندا یا نخل‌های دم اسبی، گیاهانی با ظاهر منحصربفرد و با عمر طولانی هستند که پرورش آنها بسیار آسان است، به شرطی که بیش از حد آنها را آبیاری نکنید. این  گیاهان نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهند. در صورت مهیا بودن شرایط نگهداری این گیاه می‌تواندید از آن برای زیبایی محیط داخلی و فضای باز رستوران خود استفاده کنید. ارتفاع این گیاه وقتی در فضای آزاد قرار داشته باشد گاهی به 2 متر می‌رسد.

پیشنهاد مطالعه  درآمد آبمیوه و بستنی فروشی چقدر است؟ (حاشیه سود بستنی فروشی)
گلدان گیاه لیندا معروف به نخل دم اسبی
گیاه لیندا با ظاهر منحصر به فردش بهترین انتخاب برای فضاهای بسته وآزاد سرپوشیده است

 


8. بنجامین

بنجامین یک درختچه همیشه سبز پهن برگ است که در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد‌ می‌کند، اما اغلب به عنوان یک گیاه آپارتمانی در منازل، ادارات و در محوطه فضاهای تجاری نگهداری می‌شود. این درختچه به دلیل عمر طولانی خود شناخته شده است و بین 20 تا 50 سال عمر‌ می‌کند.

این گیاه به یک محیط روشن با نور غیر مستقیم خورشید فراوان و شاید حتی کمی آفتاب مستقیم در صبح نیاز دارد. در زیستگاه بومی خود، اغلب در شرایط نیمه سایه رشد‌ می‌کند، اما در داخل خانه برای رشد به نور خوب نیاز دارد.

گیاه بنجامین به شدت به تغییرات رطوبت حساس است، بنابراین باید مطمئن شوید برنامه آبیاری ثابتی دارید. علاوه بر این به جابجایی نیز حساس است و  باید یک نقطه خوب و روشن برای آن پیدا کنید و گیاه را همان جا نگهداری کنید. پس اگر پرسنل رستوران شما به آبیاری منظم گیاهان توجهی نمی‌کنند این گیاه مناسب رستوران شما نیست.

گیاه بنجامین
گیاه بنجامین نیازمند آبیاری منظم و یک مکان ثابت است.

9. آمستل

آمستل یا انجیر باریک برگ گونه ای از درختچه انجیر و بومی آسیای جنوب شرقی است. این یک گیاه بسته به آب و هوا‌ می‌تواند به عنوان یک گیاه آپارتمانی یا درخت در فضای باز پرورش داده شود.

درختان انجیر برگ باریک به دلیل برگ‌های منحصر به فرد براق و باریک خود و همچنین نیازهای کم نگهداری، توانایی‌های تصفیه هوا و جذابیت زیبایی، محبوب هستند. درختان انجیر برگ باریک نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح‌ می‌دهند، اما‌ می‌توانند با شرایط نور کمتر سازگار شوند و و نیازی به آبیاری یا هرس مکرر نیز ندارند.

گیاه امستل در فضای داخلی یک مجتمع تجاری
گیاه آمستل بهترین انتخاب برای بخشیدن ظاهر استوایی به محیط است

این درختچه‌ها ظاهری استوایی دارند که هم زیبا و هم عجیب است. شاخ و برگ سرسبز و سبز و الگوی رشد متقارن، آنها را به یک گیاه جذاب برای فضای داخلی یا خارجی رستورانتان تبدیل‌ می‌کند.

به یاد داشته باشید آمستل‌ها در برابر سرما مقاوم نیستند، بنابراین اگر در منطقه‌ای زندگی‌ می‌کنید که زمستان‌‌های سرد دارد، بهتر است درختان انجیر باریک برگ را در فضای داخل رستوران خود پرورش دهید.

10. فیکوس الاستیکا

اگر به دنبال گیاهی برای محیط سرپوشیده رستوران خود هستید که پروش آسانی نیز داشته باشد، فیکوس الاستیکا بهترین انتخاب برای شما است.

این گیاه یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای تمیز کردن هوا است. همچنین از نظر مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها امتیاز بسیار خوبی دارد و رطوبت محیط را نیز افزایش می‎دهد. این گیاه می‌تواند در عرض چند سال به ارتفاع خیره کننده‌ای برسد.  برگ‌ها پهن و براق و چرمی آن نیز ظاهری زیبایی به محیط داخلی رستوران شما می‌بخشد.

گیاه فیکوس الاستیکا
فیکوس الاستیکا مناسب فضاهای سرپوشیده

11. فیکوس لیراتا

این گیاهان بومی مناطق گرمسیری آفریقا هستند که در شرایط بسیار گرم و مرطوب رشد‌ می‌کنند. این باعث می‌شود آنها تا حدودی برای پرورش‌دهندگان خانگی به دلیل نیاز به محیط مرطوب چالش برانگیز باشند. با این حال، آنها گیاهان نسبتاً سختی هستند که‌ می‌توانند در محیطی نه چندان خوب برای مدت نسبتاً طولانی مقاومت کنند.

فیکوس لیراتا  یا انجیر برگ کمانچه برای رشد و به بهترین شکل خود به نور روشن و فیلتر شده نیاز دارد. نور مستقیم خورشید به ویژه قرار گرفتن در معرض آفتاب گرم بعد از ظهر‌ می‌تواند برگ‌ها را بسوزاند. بنابراین اگر رستوران شما در منطقه‌ای گرم مرطوب قرار دارد این گیاه انتخاب خوبی برای شماست. بهتر است گلدان این گیاه را در نقطه کانونی رستوران خود قرار دهید تا باعث جذابیت هر چه بیشتر محیط شود.

 گلدان گیاه فیکوس لیراتا
گیاه فیکوس لیراتا مناسب مناطق گرم و مرطوب است

12. سرخسی 

سرخس یک نوع گیاه باستانی است که بیش از 360 میلیون سال قدمت دارد. سرخس‌ها در شکل ها، اندازه ها، و رنگ‌‌های مختلفی وجود دارند. بیشتر گیاهان جنگلی هستند که شرایط سایه و خاک غنی و پر از مواد آلی را دوست دارند.

سرخس‌ها چند ساله هستند، به این معنی که آنها چند سال زندگی‌ می‌کنند، برخی در زمستان از بین‌ می‌روند (برگ دهنده)، در حالی که برخی دیگر شاخ و برگ خود را در تمام طول سال نگه‌ می‌دارند (همیشه سبز). در طبیعت، سرخس‌ها در طیف وسیعی از زیستگاه‌ها رشد می‌کنند، از جنگل‌ها گرفته تا شکاف‌های صخره‌ای خشک یا باتلاق‌ها، اما بیشتر سرخس‌ها تمایل به سایه دارند.

گلدان گیاه سرخسی
سرخسی یک گیاه مقاوم برای پروش درون رستوران است

 

سرخس‌‌های مقاوم را‌ می‌توان در تمام طول سال در خارج از منزل نگهداری کرد و نیازی به محافظت در برابر سرما ندارند. همچنین برخی از سرخس‌‌های نیمه مقاوم نیز وجود دارند که‌ می‌توانند در فضای باز در مناطق معتدل رشد کنند.

13. پتوس‌ها

گیاه پتوس متعلق به یک منطقه گرمسیری، بومی منطقه اقیانوس آرام، یعنی جزایر سلیمان است. شکل و رنگ برگ‌های این گیاه تنوع زیادی دارد.

پیشنهاد مطالعه  جامع ترین چک لیست تجهیزات قنادی
انواع گیاه پتوس
انواع مختلف گیاه پتوس برگ هایی به رنگ متنوع دارد

پتوس با افزایش سطح رطوبت و جذب دی اکسید کربن هوای اطراف را تصفیه‌ می‌کنند. همین ویژگی تصفیه کنندگی باعث می‌شود یکی از بهترین گیاهان برای نگهداری در محیط درون و بیرون خانه به شمار رود. آویزان  کردن این گیاه از روی سقف باعث زیبایی و جذابیت محیط می‌شود. به دلیل همین ویژگی‌های منحصربه‌فرد گیاه پتوس تقریباً در هر جایی مانند خانه ها، ادارات، رستوران ها، فرودگاه‌ها و غیره یافت می‌شود.

نمای داخلی یک رستوران که با گیاهان آپارتمانی زیباسازی شده است
نمای داخلی یک رستوران که با گیاهان آپارتمانی زیباسازی شده است

نحوه استفاده از گیاهان در رستوران‌‌ها

 

گیاهانی انتخاب کنید که مکمل پاسیو شما هستند

درست مانند همه عناصر دیگر، گیاهان نیز باید در کنار سایر تزئینات نقش کلیدی در ایجاد یک طرح منسجم داشته باشند. در حالی که برخی از گیاهان مناسب پاسیوهای مدرن هستند، برخی از آنها در رستوران‌های با ظاهر سنتی بهتر خود را نشان می‌دهند.

گل و گیاه مناسب برای رستوران
انتخاب گیاهانی که برای این رستوران مجلل بسیار عالی هستند

اگر رستوران شما یک رستوران مدیترانه‌ای است، گیاهانی با ظاهر اسکاندیناویایی یا گیاهانی که زیبایی‌‌‌های استوایی را نشان می‌دهد ممکن است بهترین انتخاب نباشند. در حالی که ریحان، رزماری و آویشن جذابیت بصری بسیار خوبی دارند و‌‌ می‌توانند یک باغ مدیترانه‌ای فوق العاده در رستوران شما ایجاد کنند. در نتیجه انتخاب گل و گیاه مناسب برای رستوران شما تاثیر به سزایی در چشم نوازی رستوران یا کافی شاپ شما دارد.

برای  افزودن جلوه بصری نور اضافه کنید

اگر‌‌ می‌خواهید از زیبایی گیاهان خود نهایت استفاده را ببرید، روی رنگ‌‌ها یا شکل‌‌‌های منحصر به فرد آنها با نور تاکید کنید. گیاهانی که در گوشه‌ای تاریک با نورافکن قرار‌‌ می‌گیرند، ترکیبی خیره‌کننده ایجاد می‌کنند. گزینه دیگر این است که گیاهان را با لامپ‌هایی مانند لامپ‌های ال ای دی رشته‌ای ساده مخلوط کنید.

فضای داخلی یک رستوران با ترکیب گیاهان و لامپ‌های آویز
استفاده از گیاهان و نورپردازی ترکیب بسیار زیبایی ایجاد می‌کند

خارج از چارچوب‌ها فکر کنید

سقفی پر از گیاهان بالارونده‌‌ می‌تواند ظاهری رمانتیک ایجاد کند. یک دیوار سبز‌‌ می‌تواند عمق و بعد بیافزاید. پس خلاق باشید! مشتری خود را با خلاقیت خود شگفت زده کنید.

رنگ‌ها را فضا بیاورید

با افزودن گلدان‌های رنگارنگ در سراسر فضا، پاسیو شما حس دنج بودن را القا می‌کند. پاسیوهای بی روح و خالی برای کسانی که‌‌ می‌خواهند از وعده غذایی‌شان لذت ببرند چندان جذاب نیست. مطالعات نشان‌داده است رنگ‌‌ رستوران می‌تواند بر روان‌شناسی مشتریان تأثیر بگذارد.

گلدان های رنگارنگ در پاسیوی یک رستوران
فضای پاسیوی خود را با گیاهان و رنگ‌ها جلوه ببخشید

پاسخ به چند سوال

 

گیاهان به چقدر مراقبت نیاز دارند؟

پاسخ مراقبت از گیاه تا حد امکان است. اگر به اندازه کافی به زنده نگه داشتن و آبیاری گیاهان خود اهمیتی نمی‌دهید، چه جزئیات دیگری را در کسب‌وکار خود فراموش می‌کنید؟ آیا کارد و چنگال به درستی تمیز‌‌ می‌شود؟ میزها چطور؟

گیاهان پژمرده می‌توانند روحیه مشتری را خراب کنند و باعث شوند که دیگر برنگردند. خیلی مراقب باشید! بدانید با گیاهانی که خریداری کرده‌اید چه کار کنید. به عنوان مثال، ساکولنت‌‌ها به آبیاری بیش از حد بسیار حساس هستند، خاک مرطوب‌‌ می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه آن‌ها شود و… .

آیا گیاهان مصنوعی به خوبی گیاهان طبیعی هستند؟

خب، گاهی اوقات، وقتی انتخاب گیاهان واقعی آسان نیست، یک گیاه مصنوعی انتخاب بدی نیست. امروزه تشخیص گیاهان مصنوعی از طبیعی بسیار دشوار است. همچنین‌‌ می‌توانید آنها را با گل‌‌‌های طبیعی مخلوط کنید تا چشم را فریب دهید.

دکوراسیون دخلی رومانتیک یک رستوران
با ترکیب گیاهان طبیعی و مصنوعی یک فضای رمانتیک ایجاد کنید

اگرچه گیاهان آپارتمانی مصنوعی‌‌ می‌توانند کمی گران‌تر باشند، اما یک سرمایه‌گذاری یکباره هستند و به غیر از گردگیری گاه به گاه نیازی به نگهداری ندارند. اگر زمان لازم برای حفظ فضای سبز خود را ندارید، حداقل گیاهان مصنوعی بهتر از گیاهان آپارتمانی مرده به نظر‌‌ می‌رسند.

آیا باید کارکنانم را برای مراقبت از گیاهان آموزش دهم؟

بله قطعا. با این حال، از کارکنان کافی‌شاپ یا رستوران خود انتظار نداشته باشید که متخصص نگهداری از گیاهان باشند. بنابراین، شخصی را تعیین کنید که از آنها مراقبت کند.

آبیاری نخستین‌ترین برنامه‌ای است که باید در نظر داشت، اما باید مطمئن شوید که برگ‌های مرده را بردارید، گیاهان بزرگ‌تر را گردگیری کنید (یک پارچه خیس کافی است) و اگر گیاهان خیلی ساقدار شدند، آن‌ها را بچرخانید.

گارسون رستوران در حال مرور سفارشات
گیاهان باعث آرامش کارکنان می‌شوند

استفاده از فضای سبز گیاهی در رستوران شما به نفع کارمندان شما نیز هست. تحقیقات نشان داده است که گیاهان باعث شادی و آرامش کارکنان‌‌ می‌شوند و هزینه‌های استخدام را کاهش می‌دهند.

 آیا گیاهان تاثیری در جذب مشتریان دارند؟

مردم فقط برای صرف غذا به رستوران نمی‌روند، بلکه برای لذت بردن از محیط نیز به رستوران‌‌ می‌روند. به همین دلیل است که ایجاد فضای شاد برای وفاداری مشتریان حیاتی است. گل و گیاه مناسب برای رستوران خود بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید در روند پیشرفت رستوران و فروش شما تاثیر دارد.

پیشنهاد مطالعه  راه اندازی فروشگاه پوشاک اینترنتی در 7 مرحله + نکات مهم

گیاهان همچنین تصفیه‌کننده‌‌‌های طبیعی هوا هستند. مشتریان وقتی بدانند یک رستوران با گیاهان زیاد هوای پاک‌تری دارد، احساس راحتی می‌کنند. گیاهان سموم را حذف‌‌ می‌کنند و دی اکسید کربن را از جو‌‌ می‌گیرند تا اکسیژن تولید کرده و کیفیت هوا را بهبود‌‌ می‌بخشند.

فضای دنج یک رستوران با گل‌ها و گیاهان
مشتریان به فضایی فرح‌بخش نیاز دارند

چه نوع گلدانی برای گیاهان من بهتر است؟

برای شروع، بر خلاف گلدان‌‌‌های فلزی یا گلدان‌‌‌های سنگی، گلدان‌های فایبرگلاس بسیار سبک وزن هستند. این امر به شما امکان‌‌ می‌دهد تا آنها را به راحتی در باغ، پاسیو، داخل خانه یا پشت بام جابجا کنید.

آنها همچنین در برابر آب و هوا مقاوم هستند. در حالی که گلدان‌های پلاستیکی خشک می‌شوند و ترک می‌خورند، گلدان‌های فلزی زنگ می‌زنند و ظروف چوبی خرد می‌شوند، گلدان‌های فایبرگلاس و گلدان‌ها به اندازه‌ای محکم هستند که بتوانند در برابر آب‌وهوا مقاومت کنند. آنها ضد زنگ، نشکن و مقاوم در برابر سرما هستند. این موضوع البته به این معنی است که‌‌ می‌توانید گلدان‌ها را در فضای باز در هنگام بارش برف، باران یا در روشن و آفتابی بگذارید.

یک گیاه با گلدان فایبرگلاس
گلدان‌های فایبرگلاس بسیار سبک هستند

جمع بندی

گیاهان نه تنها این قدرت را دارند که رستوران شما را به یک مقصد سرسبز تبدیل کنند، بلکه می‌توانند رستوران شما را سالم‌تر نشان دهند و بنابراین، حس اعتماد را به مشتریان القا می‌کنند. امیدواریم این مقاله به شما انگیزه داده باشد که گیاهان طبیعی را به فضای رستوران خود بیاورید.

سوالات متداول

چه گیاهانی‌‌ برای قرار دادن روی میز رستوران مناسب هستند؟

ساکولنت‌هایی مانند اچوریا و هاورتیا‌‌ می‌توانند انتخابی عالی برای میز رستوران‌ها باشند. نگهداری از آنها آسان است و نیازی نیست زیاد به آنها آب بدهید!

کدام گیاه گل‌‌ می‌تواند بدون نور خورشید رشد کند؟

پوتوس یکی از بهترین گیاهان سرپوشیده برای اتاق‌‌‌های تاریک است. یکی از گیاهانی که برای رشد نیازی به آفتاب ندارد، پوتوس‌‌ می‌تواند هوا را از مونوکسید کربن نیز تصفیه کند.

چه نوع گلدانی برای گیاهان مناسب است؟

بر خلاف گلدان‌‌‌های فلزی یا گلدان‌‌‌های سنگی، گلدان‌های فایبرگلاس بسیار سبک وزن هستند. این امر به شما امکان‌‌ می‌دهد تا آنها را به راحتی در باغ، پاسیو، یا روف گاردن رستوران خودجابجا کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *