نرم‌افزار باران

13 تا مزایا و کاربردهای هوش مصنوعی برای رستوران

مزایا و کاربرد‌های هوش مصنوعی برای رستوان

هوش مصنوعی تقریبا هر صنعتی ازجمله رستوران‌داری را متحول کرده است. درحالی‌که بسیاری گمان می‌کنند هوش مصنوعی برای رستوران‌ها به معنای آشپزخانه‌هایی است که روبات‌های آموزش دیده آن را اداره می‌کنند، این تصور به هیچ وجه واقعیت‌های این فناوری را نشان نمی‌دهد. در این مقاله شما را با هوش مصنوعی و مزایای و کاربردهای در صنعت رستوران داری آشنا می‌کنیم.

استفاده یک مدیر کافی شاپ از هوش مصنوعی برای مدیریت کافی شاپ

هوش مصنوعی (AI) چیست؟

فناوری هوش مصنوعی اساساً نرم‌افزار رایانه‌ای است که فعالیت‌های پیچیده‌ای مانند تجزیه و تحلیل را به راحتی انجام می‌دهد، فرآیندهایی که به طور سنتی توسط انسان‌ها انجام می‌شود.

سیری، دستیار آیفون، نمونه‌ای از هوش مصنوعی است. حتی دوربین‌های گوشی‌های هوشمند نیز از هوش مصنوعی برای افزایش کیفیت تصاویر خود استفاده می‌کنند. البته، هوش مصنوعی راه خود را به رستوران‌ها نیز باز کرده است.

در صنعت رستوران، نمونه‌هایی از کابردهای هوش مصنوعی شامل کیوسک‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، سفارش از طریق دستیار صوتی، سیستم‌های سفارش آنلاین مبتنی بر هوش مصنوعی و غیره است.

مزایای هوش مصنوعی برای صاحب رستوران

1. کاهش هزینه‌ها

اتوماسیون و دستیارهای مجازی می‌توانند با افزایش کارایی کلی فرآیندهای رستوران، حجم کار کارکنان را کاهش دهند، هدر رفت غذا را به حداقل برسانند و هزینه‌های عملیاتی را کاهش دهند.

2. کاهش اشتباهات

هوش مصنوعی از نظارت بر تاریخ انقضای مواد اولیه تا تسهیل در ثبت سفارشات مشتری و عملیات‌های یک رستوران را بهینه می‌کند. ماشین‌ها خسته نمی‌شوند، به‌علاوه تمامی تصمیمات هوش مصنوعی با داده‌هایی پشتیبانی می‌شود که توسط الگوریتم‌های هوشمند در زمان واقعی تجزیه‌وتحلیل می‌شوند.

3. بهبود رضایت مشتری

پلتفرم‌های سفارش هوشمند ابزار بازاریابی کارآمدی هستند. کارکنان رستوران می‌توانند به گزارش‌های هوش مصنوعی دسترسی داشته باشند و از آن برای تنظیم دقیق استراتژی‌های بازاریابی رستوران خود استفاده کنند. داده‌های مربوط به روندهای فناوری رستوران، تغییرات در رفتار مشتری و عملکرد آیتم‌های منو را می‌توان برای افزایش رضایت مشتری تجزیه و تحلیل کرد.

4. بهبود تجارب مشتری

تعامل الگوریتم یادگیری ماشین با مشتریان پس از پردازش سفارش غذا به پایان نمی‌رسد. پلتفرم‌های سفارش غذای هوشمند می‌توانند تجربه کاربر را با به خاطر سپردن ترجیحات مشتری بهبود ببخشند.

5. افزایش فروش

هوش مصنوعی می‌توانند داده‌ها را درک کنند. برای یک رستوران، این بدان معناست که هوش مصنوعی می‌تواند محصولات مکمل به مشتریان پیشنهاد دهد.

علاوه بر این، هوش مصنوعی می‌تواند پیش‌بینی‌های آب و هوا و سایر جزئیات مرتبط را بررسی کرده و از آن داده‌ها برای تأثیرگذاری بر خرید استفاده کند. بسته به شرایط آب‌وهوایی، یک ماژول هوش مصنوعی ممکن است تصمیم بگیرد که در روزهای آفتابی بستنی و زمانی که هوا سرد است قهوه ارائه کند. سایر عواملی که می‌توان در نظر گرفت داده‌های جمعیت شناختی، زمان روز، تعطیلات و ماه‌های زیاد است.

استفاده از تجزیه تحلیل هوش مصنوعی برای مدیریت رستوران

کاربرد هوش مصنوعی برای رستوران‌ها

1. سیستم‌های سفارش آنلاین هوشمند

سیستم‌های سفارش هوشمند، تجربه سفارش و پرداخت را از دستگاه شخصی مشتری فراهم می‌کنند. بدون دردسر ایجاد حساب کاربری، کاربران فقط باید برنامه را دانلود کنند و یک فرآیند 3 مرحله‌ای سریع را برای خرید انجام دهند.

به لطف دسترسی الگوریتم‌های هوشمند به داده‌های جامع مشتری و تجزیه و تحلیل آن، افزایش فروش از طریق برنامه تحویل غذا آسان‌تر از همیشه است. این پلتفرم با داشتن شواهد تجربی از اینکه چه اقلامی در منو بیشتر مشتریان را جذب می‌کند، می‌تواند تصمیم بگیرد که چه تبلیغات و مواد غذایی اضافی ارائه دهند.

2. تجزیه و تحلیل و پیش بینی

هوش مصنوعی با تجزیه‌وتحلیل داده‌های ثبت شده می‌تواند رویدادهای آینده را پیش‌بینی کند. فناوری هوش مصنوعی می‌تواند علاقه مشتری را بسنجد و آن را با روندهای فعلی و تاریخچه رفتارهای مشتری مقایسه کند تا تجربه‌ای طراحی شده برای افزایش رضایت مشتری ارائه دهد.

3. مدیریت موجودی

وظایف نگهداری موجودی و خرید را می‌توان به راحتی توسط فناوری هوش مصنوعی انجام داد. هوش مصنوعی می‌تواند متغیرهای مختلفی را هنگام خرید مواد اولیه و سایر کالاهای لازم برای عملکرد یک رستوران در نظر بگیرد. برخلاف اپراتورهای انسانی رستوران، فناوری هوش مصنوعی به طور مداوم بر موجودی انبار نظارت می‌کند و فقط اقلام مورد نیاز را خریداری می‌کند. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند تاریخ انقضا، ترجیحات فصلی و بسیاری از عوامل دیگر را در نظر بگیرد.

پیشنهاد مطالعه  قوانین مالیات بر ارزش افزوده رستوران + ارسال اظهارنامه

هوش مصنوعی قادر است موجودی رستوران و اطلاعات خرید را ردیابی کند تا بگوید بسته به عوامل مختلف چه غذاهایی برای سرو به مشتریان راحت‌تر است. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند توصیه‌هایی در مورد این ارائه دهد که کارکنان رستوران چه اقلام غذایی را باید بخرند.

4. کیوسک‌های مبتنی بر هوش مصنوعی

کیوسک‌های سفارشگیر از زمان آغاز به کار خود در بازار جهانی در اواسط دهه 1980 در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه می‌توان از کیوسک‌ها برای پرداخت قبوض تلفن، ورود به فرودگاه، خرید بلیط سینما و سفارش غذا استفاده کرد.

کیوسک‌های سفارشگیر می‌توانند از تصاویر تأثیرگذار برای راهنمایی و جذب مشتریان استفاده کنند. کیوسک‌های سفارشگیر رستورانی به کاربران اجازه می‌دهند سفارشات خود را ثبت کنند و هزینه آن را بپردازند.

آینده کیوسک‌های سفارشگیر رستورانی ممکن است دقیقاً در دست مشتریان باشد. با بهره گیری از کدهای QR، عملکرد کیوسک‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را می‌توان به گوشی‌های هوشمند مشتریان منتقل کرد. این به افراد امکان می‌دهد منوها را مشاهده کنند، سفارش‌های خود را ثبت کنند و هزینه آن‌ها را با تلفن همراه خود پرداخت کنند، و حتی بهتر از آن، مجبور نباشند در صف بایستند.

5. ثبت سفارش از طریق دستیار صوتی

تحقیقات انجام شده در مقیاس جهانی توسط GlobalWebIndex نشان داد که بیش از 25٪ از مردم از ویژگی‌های دستیار صوتی تلفن‌های خود استفاده می‌کنند  برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری مانند آمازون، گوگل و اپل تلاش می‌کنند تا در این بازار جایگاهی قوی داشته باشند. برای صنعت رستوران، این حوزه دنیایی از فرصت‌ها را ارائه می‌دهد.

سفارش صوتی این پتانسیل را دارد که در کیوسک‌های مبتنی بر هوش مصنوعی پیاده‌سازی شود. بدین طریق امکان سفارش غذای بدون تماس را فراهم می‌کند.

6. برنامه ریزی هوشمند برای کارکنان

زمان‌بندی کارمندان قبلاً یک فرآیند دستی بود. اکنون، مدیر رستوران می‌تواند از برنامه‌های هوش مصنوعی برای ردیابی اطلاعات کارکنان و فروش خود استفاده کند و روندهایی مانند شلوغ‌ترین زمان‌های هفته (و زمان‌های شلوغ کمتر)  را تعیین کنند.

7. بهینه‌سازی منو

هوش مصنوعی می‌تواند میزان فروش آیتم‌های منوی رستوران را گزارش کند و به مدیر رستوران درباره غذاهای پرفروش و یا آیتم‌های غذایی با سود و فروش کم اطلاعاتی ارائه دهد. این فرآیند بهینه‌سازی منجر به فروش بیشتر و در نتیجه کاهش هدررفت مواد غذایی می‌شود.

8. بازاریابی هوشمند

از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی گرفته تا لیست‌های پستی، راه‌های زیادی برای دسترسی رستوران‌ها به مشتریان فعلی و بالقوه وجود دارد… و پلتفرم‌های هوشمند می‌توانند تلاش‌های بازاریابی شما را به سطح بالاتری برسانند. ابزارهای بازاریابی در پلتفرم‌هایی مانند UEAT با Google Analytics همگام می‌شوند تا عملکرد تلاش‌های بازاریابی شما را نظارت و افزایش دهند.

هوش مصنوعی اطلاعات  کاربران را به طور نامحسوس جمع‌آوری می‌کند و از این دانش برای ارائه اطلاعات بی‌طرفانه در مورد نیازها و خواسته‌های آنها استفاده می‌کند. علاوه بر این، مشتریانی که با پلتفرم تعامل دارند از تبلیغات به‌موقع و شخصی بهره‌مند می‌شوند.

جمع بندی

تغییر انتظارات مشتریان و روندهای فناوری رستوران نشان می‌دهد که آینده صنعت رستوران با راهکارهای هوش مصنوعی ارتباط تنگاتنگی دارد. هوش مصنوعی نه‌تنها برای عملیات رستوران‌ها بسیار مفید است، بلکه می‌توان از آن برای بهبود تجربه مشتری به روش‌های بی‌شماری نیز استفاده کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *